הפסד בעל ערך - ההלכה החדשה כנגד קיזוז הפסדים

עכשיו נותר לראות האם שלטונות המס ימנעו מנישום הפסד

שלומי לזר
ד"ר אמנון רפאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלומי לזר
ד"ר אמנון רפאל

>> בימים אלה יצא מתחת ידו של בית המשפט העליון, פסק הדין בפרשת מודול בטון, הקובע הלכה חשובה לגבי קיזוז הפסדים.

מס הכנסה ומס חברות נגבים על בסיס שנתי. כתוצאה מכך, כשנישום רושם הפסד בשנה אחת ורווח בשנה אחרת, נוצר צורך לקחת בחישוב המס בשנה הרווחית את ההפסד מהשנה הקודמת. מחד גיסא, יהיה האוצר שותף לכל רווח באמצעות גביית המס; ומאידך גיסא, לא ישתתף כהוא זה בהפסדי הנישום. לכן, ברוב שיטות המס, מאפשרים את העברת ההפסד לשנות מס רווחיות, בין שנים קודמות להפסד ובין שנים מאוחרות להפסד. אצלנו, מאפשרים את קיזוז ההפסד העסקי כנגד כל ההכנסות בשנת התהוות ההפסד וכנגד הכנסות מעסק ומשלח יד, בשנים הבאות, עד לקיזוזו המלא. בכך מעודדים נטילת סיכונים, המאפיינים מיזמים שבהם גודל הסיכון כגודל הסיכוי.

תוצאה זו ביקש העליון למנוע כבר לפני שנים רבות, אלא שרשויות המס לא השלימו עם פסיקה זו ודרשו מנישומה בעלת מפעל מאושר במסלול ההטבות החלופי, לקזז הפסד עסקי כנגד אותה הכנסה פטורה.

עובדות פסק הדין מורכבות, בקיצור ניתן לומר, שדובר בחברה תעשייתית, שאיחדה את דוחות החברה הבת המפסידה עם דוחות החברה האם, שלה היו הכנסות פטורות, משום בחירתה במסלול ההטבות החלופי ביחס להכנסות מפעלה המאושר. לימים, מכרה הנישומה את מניות החברה הבת וביקשה לקזז הפסד עסקי משנים קודמות כנגד רווח ההון בלבד, מבלי להמשיך ולקזז את יתרת ההפסד כנגד הכנסתה הפטורה. פקיד השומה התנגד לאופן קיזוז ההפסדים בו נקטה הנישומה ודרש שהקיזוז יבוצע גם כנגד ההכנסה הפטורה.

בית המשפט העליון דחה את עמדתו של פקיד השומה וקבע, כי אין לקזז הפסד עסקי מועבר כנגד הכנסה פטורה לפי המסלול החלופי. בעשותו כן, בחר בית המשפט בגישה המרחיבה את האפשרות לקיזוז הפסדים ומנע הטלת מס על הכנסה פטורה.

שאלה נוספת שהתעוררה באותו מקרה היתה אם מכירת המניות של החברה הבת יצרה "רווח הון בעסק", שכנגדו ניתן לקזז הפסד עסקי משנים קודמות (הפסדה של החברה הבת שאוחד בדו"ח החברה האם). בית המשפט העליון השיב בחיוב לשאלה זו, בהדגישו כי תוצאתו מצומצמת אך ורק לחברה אם ולחברה בת, ששתיהן מפעלים תעשייתיים בני קו ייצור אחד, המגישות דו"ח מאוחד, על פי חוק עידוד התעשייה.

נותר, איפוא, לחכות ולראות האם שלטונות המס ימנעו מנישום הפסד, שאילו היה רווח היה פטור ממס על פי המסלול החלופי, לקזזו כנגדו הכנסה החייבת במס רגיל או מופחת. רק ימים יגידו, אם ההלכה שיצאה מלפני בית המשפט מיטיבה עם הנישומים, אם לאו. מכל מקום, נישומים שקיזזו הפסד עסקי כנגד הכנסה פטורה במסלול החלופי, יכולים לתקן דו"חותיהם ולדרוש השבה.

-

הכותבים שותפים במשרד עורכי דין א. רפאל ושות'

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker