עדות האופי של חולדאי לא עזרה: מ"מ ראש עיריית ת"א לשעבר נתן וולוך הורשע בהפרת אמונים

וולוך ירצה עונש קל של 200 שעות שירות לתועלת הציבור בגין ניסיון להביא לישראל אשה מולדבית שלא כדין

עמית בן-ארויה
עמית בן-ארויה

ממלא מקום ראש עיריית תל אביב לשעבר, נתן וולוך, הורשע בהפרת אמונים בשל ניסיון לסייע לראובן גרוס להכניס לישראל צעירה מולדבית באופן בלתי חוקי. בית משפט השלום בתל אביב דחה היום את בקשת ההגנה שלא להרשיע אותו בשל היעדר חומרה במעשים והפגיעה האפשרית בוולוך כתוצאה מהרשעה. מנגד, קבע שאין במעשים קלון.

כתב האישום הוגש ביולי 2008 כספיח לפרשיית החניונים, שבה הנאשם המרכזי היה איש העסקים שהתמחה בתפעול חניונים, ראובן גרוס, שהלך לעולמו לפני פחות משנה. תחילה כפר וולוך באשמה. לפני כמה חודשים הודה כי בשלוש הזדמנויות נענה לבקשת גרוס וכתב לצעירה מולדבית מכתבי הזמנה, בשם עיריית תל אביב, להשתתף בהשתלמויות חינוך פיקטיוויות שונות מטעם העירייה, הגם שהשתלמויות כאלה כלל לא תוכננו וממילא לא אמורות היו להיערך.

באחד המכתבים וולוך אף כתב כי העירייה תממן את שהייתה של הצעירה המולדבית בישראל. את המכתבים כתב וולוך על נייר רשמי של העירייה וחתם עליהם בשמו ובתפקידו. וולוך הוציא מכתבים אלה כדי לאפשר לצעירה לקבל אשרת כניסה לישראל, ובשתי הזדמנויות שונות הציגה הצעירה המולדבית את המכתבים בקונסוליה הישראלית במולדובה - וכך גם קיבלה אשרות שבעזרתן הגיעה ארצה.

גרוס הספיק להעיד כעד תביעה נגד וולוך ממיטת חוליו. חקירתו הנגדית הופסקה בשל מצבו הקשה והוא נפטר זמן קצר לאחר מכן. בהסדר טיעון הודה וולוך בשלוש עבירות של הפרת אמונים ומתן ידיעה כוזבת לפי חוק הכניסה לישראל ואילו עבירות המרמה הוסדרו מכתב האישום המתוקן.

וולוך, באמצעות עורכי הדין נבות תל-צור וירון ליפשס, ניסה להיחלץ מהרשעה פלילית. לזכות וולוך עמדו פועלו הציבורי לאורך השנים, עברו הנקי ועובדות המקרה שאינן חמורות יחסית. כדי לשכנע את בית המשפט הוגשו עדויות אופי כתובות של ראש העיר רון חולדאי ושל ראש האגודה למען החייל והשר לשעבר, אביגדור קהלני.

ואולם, רק במקרים נדירים בית המשפט מחליט שלא להרשיע נאשם שהודה בביצוע עבירה. "אין להקל ראש במעשי וולוך", כתבה השופטת גיליה רביד בפסק הדין. אינך מצפה מסגן ראש עיר, נכתב, "כי יוציא תחת ידו מכתב בעל תוכן כוזב ביודעין תוך הטעית רשות אחרת של המדינה".

ובהמשך התפייטה השופטת: "הציבור הנושא עיניו מעלה אל נבחריו, מצפה מנושא משרה בכירה כי יפעיל נורמות התנהגות אחרות, וכי יידע לומר 'לא' אם מתבקשת ממנו בקשת טובה בלתי ראויה מסוג זה. הוא גם מצפה לכך שאדם (דוגמת גרוס) לא ייבנה בזכות קשריו ולא יצליח להסדיר עניינים בדרכים עקלקלות רק משום קרבתו למוקדי השפעה. אם קיימת דעה בציבור לפיה בזכות קשרים ופרוטקציה ניתן לקדם עניינים שבדרך המלך לא ניתן להשיגם - יש במעשי הנאשם כדי לחזק דעה זו ולהוציא שם רע לנבחרי הציבור בכלל, ולעובדי העירייה בפרט".

לדברי השופטת, וולוך לא אמר די לאחר המכתב הראשון, לא התעשת ולא נמלך בדעתו אלא המשיך באותו קוד התנהלות כלפי גרוס שלוש פעמים נפרדות לאורך תקופה של שלוש שנים. "יש בהחלט חשש, שאי הרשעה תתפרש כהקלת ראש במעשי הנאשם, שעה שהאינטרס הציבורי מחייב בדיוק ההיפך. וזאת בעידן של היום שבו, לצערנו, מעורבים יותר ויותר אנשי ציבור בעבירות של הפרת אמונים", הוסיפה.

וולוך השעה את עצמו מתפקיד ממלא מקום ראש העיר בתחילת הפרשה ועדיין מכהן כחבר מועצת העיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker