פרשת ההלוואות במנורה מבטחים עוברת לבדיקת המשטרה

במהלך בדיקה שערך המפקח על הביטוח במנורה בנוגע לפרשת ההלוואות התגלו ממצאים שמעלים לכאורה חשד לעבירות מתחום הלבנת ההון ■ המפקח: "לנו אין סמכויות לחקור ביצוע של עבירות כאלה והתמקדנו במישור המנהלי"

נועם בר
נועם בר

פחות מחודש לאחר שהמפקח על הביטוח, עודד שריג, סגר את פרשת ההלוואות הלא חוקיות בחברת הביטוח מנורה מבטחים בקנס חסר תקדים, שוב נפתחת הפרשה בפרקליטות ובמשטרה. במהלך הבדיקה שערך המפקח על הביטוח במנורה בנוגע לפרשת ההלוואות התגלו מספר ממצאים שמעלים לכאורה חשד לעבירות מתחום הלבנת ההון. חשד נוסף שצץ הוא שחלק מכספי ההלוואות הלא חוקיות הגיעו לגורמים בשוק האפור.

בהתאם לכך פנה המפקח על הביטוח עם הממצאים והעביר אותם למשטרה כדי שזו תחל בבדיקה ראשונית שלהם לצורך קבלת החלטה האם לפתוח נגד המעורבים בחקירה פלילית. "לנו אין סמכויות לחקור ביצוע של עבירות כאלה והתמקדנו במישור המנהלי.

חלק מהקנס שהוטל הוא בשל עיכובים בדיווח הנדרש בהתאם לחוק איסור הלבנת הון. שאר הממצאים שהיו מחשידים הועברו למשטרה", אמרו באוצר. מקורבים לנושא מוסרים כי הבדיקה שעורכת המשטרה מקיפה את כלל המעורבים בסיפור כולל סוכני ביטוח עימם עבדה מנורה ולאו דווקא ספציפית נגד מנורה ובכיריה.

במקביל, לפני שבועיים וחצי, פנתה תנועת אומ"ץ הפועלת למען מנהל תקין המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה ויינשטיין וקראה לו לפתוח בחקירה פלילית נגד קלמן, חברי דירקטוריון מנורה וחבר ועדת הביקורת של מנורה. תנועת אומ"ץ טענה שבממצאי המפקח יש תשתית פלילית.

"נראה שהמפקח על הביטוח שגה בכך שלא סילק את מנכ"ל מנורה מתפקידו והסתפק בהטלת קנס", אמרו בתנועת אומ"ץ. אתמול נענתה אומ"ץ כי פנייתה התקבלה לפרקליטות וכי הוגשה תלונה בנושא למשטרה.

בספטמבר 2009 פורסם ב-TheMarker, כי סוכנים של מנורה מבטחים נתנו לגורמים שונים הלוואת מכספי החברה בלי שלקחו תמורתן ביטחונות ובלי שאותם גורמים היו זכאים להלוואות אלה. מדובר בהלוואות בהיקף של מאות מיליוני שקלים, ובאירועים שנמשכו על פני מספר שנים. לפני כחודש החליט המפקח לקנוס את מנורה בסכום של 14 מיליון שקל, בנוסף לקנס אישי שהוטל על מנכ"ל מנורה ארי קלמן בסכום של 400 אלף שקל.

במנורה סירבו להגיב לידיעה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker