אפרת נוימן

בית המשפט העליון הפחית היום את עונשו של פרדי רובינסון ל-11 חודשי מאסר, במקום 15 חודשים שגזר עליו השופט חאלד כבוב ביולי 2016. הקנס בסך 1.5 מיליון שקל נותר בעינו. רובינסון, ששימש יו"ר ומנכ"ל של החברות הציבוריות שחר המילניום ומילומור, הורשע בשורת עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, שיבוש מהלכי משפט והדחת עד ועבירות נוספות לפי חוק ניירות ערך. בהמלצת השופטים ניל הנדל, יצחק עמית ונעם סולברג, רובינסון חזר בו מהערעור על הכרעת הדין, הצהיר כי הוא נוטל אחריות על מעשיו ועתר להקלה בעונשו.

בהחלטתו קבע העליון כי: "ייאמר מיד כי המעשים בהם הורשע המערער הם חמורים. המערער פעל בחברת הבת (שחר בע"מ) כבתוך שלו לטובת חברת האם (מילימור בע"מ), תוך התעלמות מוחלטת מכל הכללים והחוקים הנוגעים לממשל תאגידי ולגילוי נאות בחברות ציבוריות". השופטים הוסיפו כי לא מצאו לנכון להיעתר לבקשתו-תחינתו של רובינסון שלא להשית עליו מאסר בפועל אפילו במסגרת עבודות שירות. "במקרים כמו המקרה דנן, המאסר הוא המסר, ולסופו של יום אנו מעמידים את עונש המאסר בפועל שהושת על המערער על 11 חודשים חלף 15 חודשי המאסר שהושתו עליו על ידי בית משפט קמא".

השופטים ציינו כי העונש שקבע השופט כבוב הוא "מתון ביותר, שמא אף יתר על המידה. זאת, במיוחד בהתחשב בעבירות הנוספות של שיבוש מהלכי משפט והדחה בחקירה, עבירות חמורות כשלעצמן, ובהינתן שהמערער בחר לנהל משפטו עד תום". ובכל זאת הם הקלו בעונש מכיוון שמדובר בין השאר בעבירות שבוצעו ב-2007-2005, ומנקודת מבטו של רובינסון מדובר בעינוי דין ובשיהוי של ממש שמצדיק הקלה בעונש. הם הוסיפו כי לא ניתן להתעלם מכך שרמת הענישה ב-2005 ואף רמת המודעות לכללי הממשל התאגידי והחומרה הנוגעת להפרתם – אינה כמו זו שבעשור שלאחר מכן. הם גם ציינו את הנסיבות האישיות של רובינסון, ובהן העובדה שאין לו עבר פלילי וכי הוא מעורב בפעילות ציבורית ופילנתרופית. רובינסון יתחיל לרצות את עונשו ב-18 לפברואר.

כתב האישום בפרשה הוגש באוגוסט 2014 על ידי פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה). רובינסון הואשם בכך שמשך עשרות מיליוני שקלים משחר המילניום והפקיד אותם בבעלת השליטה בה, מילומור, שסבלה ממצוקה כספית. כבוב ציין בהכרעת הדין כי "לא מדובר במעידה חד פעמית. כדי לשפר את הנזילות של מילומור, רובינסון, בין היתר, שיעבד את החשבון של שחר המילניום לטובת מילומור, וגרם לכך שהחברה הבת תעמיד לטובת מילומור ערבות בלתי מוגבלת בזמן ובסכום ללא אישור, ללא דיווח ובניגוד לדין".

בגזר הדין כתב כבוב כי במקרה זה מחייבות נסיבות ביצוע העבירה קביעת מתחם ענישה מחמיר יחסית. זאת נוכח היקף המעשים לאורך זמן, והתחכום בביצוע העבירות תוך ניצול מעמדו של רובינסון כבעל שליטה בחברה. יחד עם זאת, הדגיש השופט כי לא יהיה זה הוגן להשית על רובינסון עונש חמור, מפני שרשויות האכיפה גרמו לעיכוב של חמש שנים בהגשת כתב האישום נגדו. כבוב הוסיף כי ההליך נדון בבית המשפט רק כעשור לאחר תחילת החקירה הפלילית, ובכך נגרם, לדבריו, עינוי דין של ממש מבחינת הנאשמים - בפרט לאור גילו של רובינסון ומצבו הבריאותי.

מפרקליטות מיסוי וכלכלה נמסר כי: "לאחר שבחן בית המשפט העליון את נסיבות המקרה ועמדות הצדדים, חלוף הזמן מביצוע העבירות ונסיבותיו האישיות החריגות של הנאשם, קיבל את עמדת הפרקליטות וקבע כי מעשיו של הנאשם, אשר בוצעו תוך סיכון פעילותן של חברות ציבוריות וחברות הקשורות אליהן ואף תוך שיבוש הליכי משפט, מצדיקות עונש של מאסר בפועל, מאחורי סורג ובריח".

מקורביו של פרדי רובינסון מסרו בתגובה: "אנו מצרים על החלטת בית המשפט העליון, שהותיר את עונש המאסר בפועל על מקרה שארע לפני כ-13 שנה. פסיקת בית המשפט מאכזבת בעיקר לאור זאת שמדובר באחד מאנשי העסקים היחידים בארץ שהתעקש להזרים לחברה עשרות מיליוני שקלים מכיסו לכיסוי חובותיה, במקום לבצע תספורת או קיצוץ. 

"מר רובינסון קיווה שעינוי הדין הכבד שנגרם לו בשל הזמן שחלף וכן תרומתו הרבה לציבור יביאו את השופטים לבטל את המאסר בפועל, אך הוא מקבל בהכנעה את החלטת בית המשפט וימשיך לעמוד בהתחייבויותיו להשלמת הסדר הנושים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker