הבטחות הסרק של עו"ד: "הוא ייצא מבית המשפט רק עם תחתונים" - דין וחשבון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הבטחות הסרק של עו"ד: "הוא ייצא מבית המשפט רק עם תחתונים"

עו"ד יפריחו לאוויר שלל הבטחות כדי ללכוד גרושה טרייה או פרוד מתוסכל, אך כשההבטחות לא מתממשות הלקוחות נותרים מתוסכלים ומרוששים ■ עורכות דין לדיני משפחה מפרשות את המציאות שמאחורי ההצהרות המנופחות

15תגובות

>> התחרות בין עורכי הדין העוסקים בדיני משפחה גורמת לכמה מהם לשחרר הבטחות סרק בשיחות ייעוץ ראשוניות עם לקוחות פוטנציאליים. "אצלי תשיג את הדירה - בטוח"; "אני אוציא את בעלך רק עם התחתונים מבית משפט"; "את תקבלי אצלי לפחות 5,000 שקל מזונות לילד"; ו"המשמורת תהיה שלך, מלה שלי" - הן רק כמה מההבטחות שחלק מעורכי הדין מחלקים ללא כיסוי.

הבטחות הסרק בדיני משפחה עשויות לגרום מפח נפש גדול למתגרש שמשקיע את מיטב כספו בתקווה לזכות בתוצאה שהובטחה לו. הדבר מביא לעתים להסתבכות קשה של מאבק הגירושים ולסבל רב ומיותר לשני הצדדים ולילדים שבתווך, מאחר שלפעמים הלקוח ממשיך בהליך המשפטי רק בשל רצונו לזכות כפי שהובטח לו. מנהגם של כמה מעורכי הדין לפזר הבטחות סרק נובע לא רק מהחרפת התחרות בענף, אלא גם מהסתירה הקיימת פעמים רבות בין השאיפות והצרכים של המתגרשים, לאינטרסים הצרים של עורכי הדין המייצגים אותם.

בני הזוג שמתגרשים רואים לעתים בעורך הדין דמות שעשויה להושיע אותם מהסכנות הכלכליות והרגשיות הניצבות בפניהם. הדרך הקלה לשכנע מתגרשים לשכור את שירות עורך הדין היא להגיד להם בדיוק את מה שהם מייחלים לשמוע. אך הבטחות חסרות בסיס של עורך דין עלולות לגבות מחיר כבד בהמשך הדרך. אז מה מותר להבטיח ולמה צריך להתייחס בחשדנות?

עורכות הדין נעמה זהר ותהילה אדרי ממשרד זהר-אדרי, המתמחות בדיני משפחה, מגלות איזה הבטחות של עורכי דין עשויות להתברר כהרפתקניות ומסוכנות ולמה כדאי לשים לב לפני ששוכרים שירותי עורך דין בתחום דיני המשפחה.

"בטוח במיליון אחוז שהילדים יישארו אתך"

האפשרות של פרידה עתידית מהילדים מרתיעה רבים מפני פירוק המשפחה. גם לאחר שהתקבלה החלטה על גירושים, כל איום על הקשר בין ההורה לבין הילדים יכול לזעזע רגשית ולערער את החלטתו של אחד מבני הזוג בנוגע לפרידה.

"כל עורך דין לדיני משפחה יודע שהמשמורת על הילדים היא נושא רגיש, ושבן או בת הזוג מוכנים לשלם הרבה מאוד כדי להבטיח את המשך הקשר עם ילדיהם ואת הזכייה במשמורת עליהם", אומרת אדרי. לדבריה, עורך דין שמבטיח לאב להשיג לו משמורת על הילד או מבטיח לאם כי בכל מקרה המשמורת תהיה שלה, מהלך על חבל דק הגובל בהטעיית הלקוח.

אדרי מסבירה כי "ברוב המקרים יחליט בית המשפט כי ילדים מתחת לגיל שש יישארו בחזקת האם. אם יש אחים גדולים, בית המשפט ישתדל לא להפריד ביניהם לבין אחיהם הפעוטים. לכן, גם אם הילד הגדול בן 15 ורוצה לחיות עם האב, ייתכן שבית המשפט יחליט שטובתו היא להיות עם האם ועם אחיו הצעיר".

זהר מציינת כי כשבית המשפט נדרש להכריע אם תהיה משמורת משותפת או לא, החלטתו תלויה בגורמים רבים, בהם היחסים בין בני הזוג לאחר הגירושים, שיתוף הפעולה ביניהם, היכולת ההורית של כל אחד מהם, רצון הילד, הקשר של הילדים עם כל אחד מההורים והשאלה אם ההורים גרים בסמיכות אחד לשני. "להציג תמונה שבה ניתן לשלוט בים המשתנים הזה מראש ולחזות בביטחון שהמשמורת תינתן לצד אחד או אחר היא מצג שווא מסוכן", מזהירה אדרי.

"אני אקרע אותו עם תשלום המזונות"

עורכי הדין מודעים למוטיבציה של הצדדים להישגים בתחום המזונות ויש בהם כאלה שיודעים לפרוט היטב על הנימים הנכונים. לעתים המזונות הם צורך קיומי לאחר שאחד מבני הזוג לא יצא לעבוד בשנות הנישואים או קיצץ בהיקף משרתו כדי להשקיע בגידול הילדים ולאחר הפרידה הוא נותר עם משכורת נמוכה. פעמים אחרות הדרישה לסכום מזונות מופקע היא דרך להתנקם בבן הזוג ולפגוע ברמת חייו.

"עו"ד שמבטיח לאישה שבכל מקרה ישיג לה מזונות של 5,000 שקל בעבור כל אחד מהילדים המשותפים מטעה אותה במקרים רבים", מציינת זהר. "הפסיקה קובעת סף מינימום של כ-1,300 שקל מזונות לילד, לא כולל הוצאות מדור וגן. רק כאשר לאב יש הכנסה גבוהה, פוטנציאל השתכרות גבוה או כשהוכח שהוא בעל נכסים, עשוי בית המשפט לפסוק סכומים גבוהים מאלה", היא אומרת.

אדרי טוענת כי "גם בנוגע למזונות האישה יש להיזהר מהבטחות לסכומים גבוהים. המטרה העיקרית של מזונות אישה היא להבטיח את הישארות האישה באותה רמת החיים שאליה הורגלה עד מתן הגט, ולא להעניש את הבעל על התנהגותו".

לדברי זהר, "ייתכן שבית המשפט לא יפסוק לאישה עובדת שמשתכרת כ-6,000 שקל ויותר בחודש מזונות אישה, אלא רק מזונות ומדור בעבור הילדים. בית המשפט יבדוק אם הסכום שהיא משתכרת מספיק כדי לספק את צרכיה, ואם לא - תינתן לה השלמה בדמות מזונות אישה". בכל מקרה, מזונות האישה מוגבלים לכמה חודשים בלבד עד שהאישה תשתקם מהגירושים וסכומם אינו גבוה בדרך כלל.

"הוא לא יראה ממך אפילו שקל"

גם הבטחה של עורך דין כי מרשו יצליח לחמוק מתשלום מזונות היא חסרת כיסוי ברוב המקרים. "עורך דין שלא מיידע לקוח על כך שייאלץ לשלם מזונות ילדים - לפחות ברמת המינימום - מטעה אותו בצורה חמורה", אומרת אדרי.

גבר שאיבד את מקום עבודתו או שיכולתו להתפרנס נפגעה, צריך להדגיש זאת בכתבי הטענות כדי שבית המשפט יתחשב בו. בית המשפט יקבע את גובה המזונות לפי יכולת ומקורות הכנסה מתמשכים ולא זמניים. הגבר יצטרך להציג תלושי שכר משנים קודמות, הצהרות לרשויות המס ופירוט על הכנסותיו ורכושו.

לדברי זהר, "לא סביר שאב המחזיק בבעלותו רכוש קבוע, כמו בית ומכונית יוקרה, יזכה לפטור מתשלום מזונות לילדיו, רק בשל העובדה שהוא לא עובד באופן זמני. ההכרעה של בית המשפט מורכבת מעשרות פרטים קטנים וייחודיים לכל משפחה, כך שהבטחת תוצאה מראש היא מכירת אשליות לכל דבר".

"אין שאלה - אתה תקבל את הדירה"

הדירה אינה רק ההשקעה הגדולה ביותר בחייו של הישראלי הממוצע, אלא גם המקום שאליו נקשרים רוב בני האדם רגשית. הוויתור על הבית הוא, פעמים רבות, הכרעה כאובה בהליך גירושים, שנייה רק לוויתור משמורת על הילדים.

עורכי דין רבים מודעים לקשר הטעון בין הישראלי לדירתו, ויש בהם הנוטים להבטיח נסים ונפלאות בכל הקשור להכרעת בית המשפט בנוגע לבעלות על הנכס.

"יש אינדיקציות שלפיהן קובעים איך תחולק הדירה - בני זוג שרכשו יחד את הדירה וחיו בה מספר שנים, הדירה תחולק ביניהם באופן שווה, כמו יתר הרכוש", אומרת זהר. "אך ההכרעות בבית המשפט לענייני משפחה אינן בגדר מתמטיקה צרופה. פעמים רבות מושגות בו הכרעות שונות בסוגיות דומות.

"שופטים לא פוסקים בעלמא. החוק ברור למדי, אך המציאות שבה חיים בני הזוג יכולה להשפיע על הכרעת השופט. אף שופט לא מעוניין שבית המשפט לערעורים יהפוך החלטה שלו, אך בין זה לבין ההבטחה של עורך דין לתוצאה, קיים מרחק גדול שעלול להתגלות כמסוכן".

לדברי אדרי, רוב המתגרשים נוטים להאמין לעורך דין שמבטיח להם הבטחות ברורות להישגים בנושא הדירה. "במקום הלקוחות, אני הייתי הולכת צעד אחורה כשעורך הדין מציג לי תמונה נחרצת מדי".

"היא תצא חסרת כל מבית המשפט"

סכסוכי גירושים יכולים לזלוג בקלות להטחת האשמות חריפות, עוינות ותחושת פגיעות ונקמנות בין בני הזוג לשעבר. עורכי דין המלבים את האש ומבטיחים לצד מסוים כי האחר יישאר חסר כל פורטים על רגשי הכעס והתסכול של לקוחותיהם הפוטנציאליים.

לדעת זהר, "אימוץ גישה רגשית ולא ריאלית בהליכי גירושים עלול להתגלות כמקח טעות, במיוחד לאור פסיקות של בתי המשפט בעשורים האחרונים. בתי המשפט בישראל מצווים לחלק את הרכוש שנצבר במהלך הנישואים שווה בשווה ורק במקרים מיוחדים יפעיל בית המשפט את שיקול דעתו לחלוקה לא שווה משיקולי צדק, כך שהבטחה לחלוקה לא סימטרית של רכוש הזוג היא בהרבה מקרים הבטחה שאין לה כל כיסוי".

אדרי מתריעה כי "גישה כזו יכולה להוות יריית פתיחה להליך גירושים מיליטנטי, שלא כל המתגרשים בנויים לו, והמחירים הנפשיים והמשפחתיים שלו נותרים על פני השטח לשנים ארוכות".

מה בכל זאת מותר?

זהר ואדרי מסכמות כי עורך הדין לדיני משפחה צריך להפגין גישה ריאלית, תוך הצגת תמונה ברורה של המציאות המשפטית המורכבת. עצתן ללקוח היא לנסות להבחין אם עורך הדין מעוניין באמת לסייע לו בהשגת מטרותיו, או שמא הוא מצייר לו תמונה אידיאלית מדי, שבה כל מטרותיו מושגות ללא בעיה.

"התוויית תמונה עתידית, על היתרונות והחסרונות של כל תרחיש, מצביעה על גישה ריאלית ואמפטית של עורך הדין. תיאורי הצלחות בטוחות בלבד מצביעים על גישה שצריכה להדליק אצל הלקוח נורות חירום. עורך דין צריך להציג את פני הדברים נכוחה ולשרטט דרכים להשגת המטרות הריאליות של הלקוח", אומרת זהר. לעורך הדין היא ממליצה "להוריד את הלקוח מעצים ומפנטזיות, ומצד שני להפגין מוטיבציה, נחישות וידע למיצוי מקסימום ההישגים לטובת הלקוח - גם אם לעתים הדבר נוגד באופן חריף את האינטרסים הכלכליים הצרים והמיידיים של עורך הדין עצמו".

רוב התלונות נגד עורכי דין נגנזות, אך לקוח ממורמר פוגע במוניטין

>> עורך דין שמבטיח ללקוח הבטחות חסרות בסיס עלול להיפגע בארבעה מישורים שונים, אומרת ד"ר לימור זר-גוטמן, מומחית לאתיקה מקצועית של עורכי דין מהמסלול האקדמי של המכללה למינהל.

תביעת רשלנות מקצועית - הפרת הבטחה יוצרת משבר אמון בין עורך דין ללקוח. זר-גוטמן אומרת כי "מחקרים מראים שברגע שנוצר משבר אמון בין הלקוח לעורך דינו, קל יותר ללקוח לתבוע את עורך הדין. הלקוח המאוכזב עלול להגיש תביעת רשלנות מקצועית נגד עורך הדין. לדברי זר-גוטמן, בדרך כלל קשה להוכיח רשלנות של עורך דין בתחום דיני המשפחה מכיוון שהלקוח צריך להראות שנגרם נזק ממשי וכן שקיים קשר סיבתי בין הנזק שנגרם לבין הבטחת עורך הדין.

דין משמעתי - הלקוח יכול להגיש תלונה לוועדת האתיקה של לשכת עורכי הדין. לדברי זר-גוטמן, "יש הליך בירור שלא תמיד נעים לעורך הדין ועשוי להסתכם בשלילת רישיון עריכת הדין. שיעור גבוה של התלונות נגד עורכי דין נגנז, אבל עצם ההליך הוא משמעותי".

מוניטין פגוע - הפגיעה הנפוצה והמשמעותית ביותר בעבור כמה מעורכי הדין היא הפגיעה במוניטין, שעלול לקוח מאוכזב לגרום לעורך דינו. שיטת השיווק של חבר מביא חבר ולקוח מרוצה ששב לעורך דינו היא האפקטיבית ביותר לגיוס לקוחות. זר-גוטמן מציינת כי מחקרים מצאו שיטה זו כיעילה אף יותר מפרסום בתשלום וחלוקת פליירים. לקוח שחש כי עורך דינו לא עמד בהבטחותיו לא ימליץ עליו לחבריו. זר-גוטמן מזהירה עוד כי "בעידן האינטרט לקוח זועם יכול לפגוע קשות בעורך דין, וצריך מאוד להיזהר מכך".

התשלום - לקוח ממורמר הוא לקוח שלא ישלם, או ישלם ויגיש תביעה על כך ששילם יותר מדי וכי מגיע לו החזר. תביעות שכר טרחה נובטות על קרקע של חוסר אמון. אם לקוח רואה שעורך דין משתדל ומקיים את הבטחותיו, הוא לא יתבע", מסבירה זר-גוטמן. לדבריה, עורך הדין יכול למנוע את ההליכים על ידי הימנעות ממתן הבטחות סרק. "הלקוח זוכר היטב את ההבטחה שניתנה לו ושוכח את הקושי שתיאר עורך הדין בדרך להשיגה", היא מתריעה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#