עודד דסאו ניהל הסדר טיעון - והסכים להחזיר לגולן מלאכת מחשבת 17 מיליון שקל

הפרטים התגלו בפסק דין בו נדחתה בקשתו לבטל הסכם שיביא להשבת כספים שהוא מואשם בנטילתם שלא כדין מהחברה

עמית בן-ארויה
עמית בן-ארויה

פרק נוסף בהסתבכויות המשפטיות של איש העסקים עודד דסאו: לפני ימים אחדים פסק בית המשפט המחוזי בתל אביב כי דסאו מחוייב להשיב לחברה הציבורית בראשה עמד, גולן מלאכת מחשבת, 17 מיליון שקל, במסגרת עסקה סיבובית שנועדה להעביר את מניותיו לאנשי העסקים דני מור ואילון ברוך. מפסק הדין עולה כי רעיון השבת הכספים היה חלק ממשא ומתן שניהל דסאו לקראת הסדר טיעון במשפט פלילי.

דסאו הוא יו"ר לשעבר של גולן מלאכת מחשבת, שעסקה בעיקר בייזום ובנייה. הוא התפטר ביולי 2007 בעקבות חקירת רשות ניירות ערך בנוגע למשיכת כ-4.8 מיליון דולר מקופתה של גולן, מבלי שיידע את נושאי המשרה הבכירים.

ב-2007 הוגש נגד דסאו כתב אישום, לפיו משך מהחברה את הכספים ולא יידע את הדירקטוריון ואת בעלי המניות. כתב האישום מייחס לו עבירות על חוק ניירות ערך ועבירת הדחה. המשפט בעניינו עדיין מתנהל בבית משפט השלום בתל אביב. באחרונה הגיש איש העסקים אפרים שגיא בקשה למתן צו כינוס ולהכרזת פשיטת רגל נגד דסאו, בגין חוב של יותר מ-10 מיליון שקל.

כדי להשיב את הסכום של 17 מיליון שקל, כרת דסאו, שלו היו 73.04% ממניות החברה, הסכם עם ברוך ומור באוקטובר 2009. ההסכם קבע כי דסאו יעביר את אחזקותיו בחברה ובתמורה ישלמו מור וברוך לדסאו- עם סיום בדיקת הניאותות וכריתת ההסכם הסופי- 9 מיליון שקל.

בינואר 2010 הודיע דסאו לחברה שבכוונתו להשיב לקופתה 17 מיליון שקל בתנאי שהחברה תאשר כי התשלום יהווה סילוק מלוא חובותיו כלפיה. באותו חודש דווח לבורסה כי מור וברוך רכשו את מניות דסאו תמורת 9 מיליון שקל.

באפריל השנה שיגר דסאו מכתב לברוך ומור. הוא הודיע כי אין בכוונתו לקיים את ההסכם, מהסיבה שאין בכוונתם של השניים לקיימו. דסאו פנה מיידית לבית המשפט ודרש שיוצהר כי ההסכם הופר, בטל וכי אין למור וברוך כל זכות במניותיו.

השופט מאיר יפרח קבע כי מור וברוך לא הודיעו לדסאו שאין בדעתם לקיים את התחייבויותיהם. "היפוכו של דבר. הם הודיעו חד משמעית כי הם נכונים לכבד את התחייבותם". לדעת השופט, מההסכם עולה כי ראשית דסאו צריך היה להפקיד 17 מיליון שקל בחשבון החברה, ורק לאחר מכן על מור וברוך להשיב לו 12.5 מיליון שקל (73.04% מהסכום). הוא דחה את גרסת דסאו, שהציג במשפט גרסאות סותרות, כי התחייבויות הצדדים צריכות היו להתנהל במקביל. אמנם, ציין השופט, בהסכם לא מצוין מתי אמור דסאו לקבל את חלקו ולכן אקט זה אמור היה להתרחש זמן סביר לאחר ביצוע ההפקדה של ה-17 מיליון שקל על ידי דסאו.

דסאו חויב בשכר טרחת עו"ד ד"ר יוסי כהן בסך 25 אלף שקל. את תגובת עו"ד גיורא אדרת, שמייצג את דסאו במשפט הפלילי, לא ניתן היה להשיג.

(ה"פ 32100-04-10)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker