רשות ההגבלים העסקיים: קרטל בין יצרני הלחם הגדולים בישראל - אנג'ל, ברמן ודווידוביץ'

5 חשודים נחקרו היום במשרדי הרשות, בהם ירון אנג'ל ■ ענף הלחם מגלגל כ-2 מיליארד שקל בשנה ■ בעלי המאפיות מתאמים ביניהם עמדות מול משרד התמ"ת באופן שוטף מזה שנים בעניין מחירי הלחמים בפיקוח ■ רשות ההגבלים: ייתכן שייחקרו מפעלי לחם נוספים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

רשות ההגבלים העסקיים חושדת כי בין יצרני הלחמים הגדולים נערכו הסכמים שנועדו להותיר את מחיר הלחם גבוה ולמנוע תחרות. לפי הרשות, המתחרים הגדולים והמובילים בישראל בתחום הלחם - מאפיות אנג'ל, ברמן, דוידוביץ ומרחבית - תיאמו מחירים וכך פגעו ברוכשי מוצר בסיסי זה. על פי החשד, מדובר בתיאום מחירים של לחמים שנמצאים תחת פיקוח ונקבע להם מחיר מירבי וכן של סוגי לחמים שאינם נמצאים תחת פיקוח.

היום בבוקר עצרו חוקרי הרשות חמישה חשודים וכן פשטו על משרדי החברות כדי לאתר ראיות מפלילות. הערב הם הובאו להארכת מעצר בפני שופט המעצרים התורן, אילן דפדי, בבית משפט השלום בתל אביב. חוקרי הרשות הציגו בפני השופט דו"ח סודי של פעולות שבוצעו וכאלו שיהיה צורך לבצע, לדעת הרשות, כשהחשודים נתונים במעצר. את מעצרו של אנג'ל ביקשו החוקרים להאריך בארבעה ימים. יצויין כי הרשות אינה נוהגת לעצור חשודים ובדרך כלל הם משוחררים במשרדי הרשות בתנאים מגבילים.

בין חמשת העצורים נמצאים מנכ"ל מאפיית אנג'ל ומבעלי השליטה בה, ירון אנג'ל ושני עובדי המאפייה: מנכ"ל מאפיית מרחבית, יוחנן אהרונסון ויהודה שניידמן, מנכ"ל מאפיית ברמן. אנג'ל, בן 51 מירושלים, חשוד בעבירות של קבלת דבר במרמה ועבירות שקשורות בתיאום מחירים, תיאום מכרזים וחלוקת שווקים בנסיבות מחמירות לפי חוק ההגבלים העסקיים.נוסף על כך נעצרו איש השיווק של מאפיית אנג'ל, מוטי חסון, ואדם נוסף ששמו נאסר לפרסום.

בבקשת המעצר פורט כי מדובר ב"הסדרים אסורים על חשבון הצרכנים, בין היתר באמצעות המוצר החיוני והבסיסי ביותר שהם רוכשים - הלחם הפשוט והמפוקח".

בהמשך הודגש כי זהו "קרטל מן החמורים שנחקרו על ידי הרשות הן בשל מאפייניו הייחודיים, הן בשל המוצר הבסיסי והחיוני שכלפיו הו מכוון...קרטל מאורגן היטב, המנוהל על ידי בכירים בחברות המשלב בתוכו את העבירות הקשות ביותר שעומדות בליבת חוק ההגבלים העסקיים". וזאת, נאמר, "על גבם של החלשים והנזקקים".

"פגיעה באוכלוסייה"

אם לא די בכך שהעבירות נוגעות למוצר חיוני כל כך, כך עולה מבקשת המעצר, הרי שפעילות החשודים הביאה לפגיעה ב"אוכלוסיות הצורכות כמויות גדולות של לחם באופן יחסי". ברשות טוענים כי התגבשה "תשתית ראייתית רחבה ומוצקה" נגד החשודים.

מחברת אנג'ל נמסר בתגובה כי "בשלב זה החברה לומדת עדיין את פרטי המקרה. לא ידוע לחברה על שום דבר שאינו חוקי. החברה תשתף פעולה עם גורמי החקירה ככל שתידרש".

TheMarker Online

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker