זכויות יוצרים? חברה המשדרת מאתרי קדושה תבעה אתר שהכניס קישורים לשידורים

חברת פויפ הציבה מצלמות וידיאו במקומות קדושים כמו מערת המכפלה, חומות ירושלים, וקבר הבאבא סאלי

עמית בן-ארויה
עמית בן-ארויה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמית בן-ארויה
עמית בן-ארויה

פשרה בתביעת זכויות יוצרים של חברה המעבירה שידורים חיים מאתרים מקודשים בישראל נגד בעל אתר שהיו בו קישורים לשידורים. פרטי הפשרה אמנם סודיים, אך נודע כי הנתבע שילם כמה אלפי שקלים בלבד תמורת סיום הפרשה, לאחר שסכום התביעה היה 200 אלף שקל. עם זאת, גורמים אחרים הקשורים לתיק טוענים כי הפיצוי ששילם הנתבע לתובע היה גבוה בהרבה ועמד על עשרות אלפי דולרים. כמו כן, התחייב הנתבע לחדול מלשבץ את הקישורים באתרו.

פויפ היא חברה שיש לה אישור להציב מצלמות וידיאו במקומות קדושים בישראל כמו מערת המכפלה, חומות ירושלים, קבר הבאבא סאלי, קבר האר"י הקדוש וקבר רבי מאיר בעל הנס. באתר www.po-ip.com הושקע מאמץ ניכר, נטען בתביעה, והוא הפך למקור מידע מרכזי לגולשים, שיכולים לצפות במתרחש במקומות אלה ואף לשמוע תפילות בשידור חי. לפי התביעה שהוגשה ב-2009 לבית המשפט המחוזי בחיפה, האתר מסדיר את השימוש בו ואוסר על פרסום קישור ישיר לשרתי הווידאו של האתר.

לטענת החברה, דניאל אליה הקים אתר שנקרא ישראמדיה וכלל בו קישורים לאתר פויפ ללא רשות. "לכל אורך הדרך ניסה להסתיר ולטשטש את זהותו", נטען. לגישת החברה, שיבוץ הצילומים באתר ישראמדיה משדרג את איכות האתר והופך אותו למרשים ומעניין.

הטענה העקרונית היא שהאתר הוא בבחינת יצירה מוגנת לפי חוק זכויות יוצרים. לחלופין דרש האתר לראות בו "אנציקלופדיה של המקומות הקדושים". עוד נטען בתביעה כי המקוריות ביצירה היא בבחירה ובסידור של היצירות או של הנתונים בו ולא בחומרים עצמם.

כדי להמחיש את המקוריות של ההפעלה הממוחשבת, מתואר בתביעה כיצד קובע האתר את מספר המצלמות, חלוקתן ברחבת המקומות הקדושים ובחירת זוויות הצילום. "מופגן בצילום ידע ייחודי השונה מהותית מפתרונות המצויים בשימוש בגופים אחרים המעבירים וידיאו באמצעות האינטרנט והסלולר", כך לשון התביעה.

הנתבע, דניאל אליה, הוא הבעלים של אתר ישראמדיה שבו הופיעו יצירות פויפ. בכתב ההגנה שהוגש באוגוסט 2009 מתואר אליה כחייל קרבי שכתחביב הקים את האתר מתוך מטרה לאגד קישורים לאתרים מהן ניתן לצפות בשידורים שונים. "כל חטאו של האתר של אליה היה בליקוט וקיבוץ קישורים למקומות הרלוונטיים ברשת האינטרנט", נאמר בכתב ההגנה.

לגופו של עניין, הבהיר אליה, מעט אנשים השתמשו בקישור לאתר פויפ. הוא הוסיף כי אירועים במקומות הקדושים אינם בגדר יצירות הזוכות להגנת זכות יוצרים. "שידור ישיר מהמקומות הקדושים באמצעות מצלמות אבטחה אינו בעל שביב מקוריות ואין בתיעוד האירועים כל מקוריות".

בכתב ההגנה צוטטה החלטתה של שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, מיכל אגמון-גונן, ששללה לפני כמה חודשים זכויות יוצרים מהפרמייר ליג באנגליה (איגוד הכדורגל באנגליה) בשידור ספורט באתר אינטרנט בשידור חי. "מה שמעניין את צופי הטלוויזיה הוא המשחק עצמו, ואין כמעט חשיבות ליצירה המקורית, היינו, זכויות הצילום וההילוכים החוזרים", ציינה. תיק זה נמצא בערעור בבית המשפט העליון.

חברת פויפ מיוצגת על ידי עורכי הדין אופיר וענבל ליבר. אליה מיוצג על ידי עורכי הדין טל יצחק רון ותומר אפלדורף ממשרד טל רון, דריהם ושות'.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker