פרשת השחיתות של דוד ביטן: מנכ"ל חברת בנייה גדולה יובא להארכת מעצר

המנכ"ל נחקר מאז שעות הבוקר ביחידת להב 433 של המשטרה ■ חוקרי המשטרה פשטו היום על משרדי דניה סיבוס ■ המשטרה חושדת: דניה סיבוס וחצי חינם שיחדו את דוד ביטן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דוד ביטן בכניסה לחקירה בלהב 443, בחודש שעבר
דוד ביטן בכניסה לחקירה בלהב 443, בחודש שעברצילום: מגד גוזני

(עדכון) מנכ"ל חברת הבנייה הגדולה, שעוכב הבוקר לחקירה באזהרה בחשד למעורבות בפרשת השחיתות במרכזה עומד ח"כ דוד ביטן, יובא בצהריים להארכת מעצר. המנכ"ל נחקר מאז שעות הבוקר ביחידת להב 433 של המשטרה בלוד. החשד הוא מעורבות לכאורה בעבירות שוחד, הלבנת הון ועבירות לפי חוק מע"מ ופקודת מס הכנסה.

חברת אפריקה ישראל אישרה הבוקר בדיווח לבורסה על קיומה של חקירה פלילית בעניינה של דניה סיבוס. "בהמשך לפרסומים בכלי התקשורת מהימים האחרונים, החברה מעדכנת כי למיטב ידיעתה, מתנהלת חקירה משטרתית בקשר עם פרויקטים בהם מעורבת דניה סיבוס בראשון לציון", נכתב בדו"ח מיידי על אירוע או עניין החורגים מעסקי התאגיד הרגילים ששיגרה החברה לבורסה.

הבוקר פשטו חוקרי המשטרה על משרדיה של חברת הבנייה דניה סיבוס באור יהודה. אתמול (ג') פורסם כי המשטרה חושדת שדניה סיבוס שיחדה את ח"כ דוד ביטן במאות אלפי שקלים. חשד נוסף הוא שבחברת חצי חינם כיסו חלק מחובותיו של ביטן תמורת הקלות בתשלומים לעירייה ובארנונה. מחברת דניה סיבוס נמסר בתגובה: "אם וכאשר נתושאל נמסור כל מידע שברשותנו בעניין".

מנכ"ל דניה סיבוס, רונן גינזבורג
מנכ"ל דניה סיבוס, רונן גינזבורגצילום: עופר וקנין

מחצי חינם, בבעלות זכי שלום ומוטי וחזי קופרלי - סירבו להגיב. חצי חינם היא אחת מרשתות המזון המוכרות בישראל עם 8 סניפי ענק, הראשון שבהם הוקם לפני 28 שנה. בעלי הרשת ממעטים להיחשף תקשורתית ושומרים על פרופיל נמוך.

אתמול (שלישי) מסר מקורבו של ביטן, איש העסקים משה יוסף, עדות נרחבת בפרשה. המשטרה חושדת כי יוסף תיווך בין ביטן לאנשי עסקים, גורמים בשוק אפור וחברות בנייה שביקשו לקדם את האינטרסים שלהם. 

יוסף העיד במשרדי להב 443 על יותר מעשר פרשות שונות, שחלקן לא היו מוכרות למשטרה. על פי החשד, יוסף שיחד את ביטן במיליוני שקלים במשך שנים והעביר לו כסף לכיסוי חובותיו. ל"הארץ" נודע כי כבר לפני כשבועיים העיד יוסף בפני חוקרי המשטרה ותיאר בפניהם בראשי פרקים את המקרים שבהם לכאורה שיחד את ביטן. בשעות הצהריים התייצב יוסף במשרדי להב 443 לחקירה הראשונה שלו מאז ההתפתחות הדרמטית בתיק. חקירותיו של יוסף צפויות להימשך בחודש הקרוב.

לב לבייב
לב לבייבצילום: עופר וקנין

זו הפעם הראשונה שבה יוסף עונה לשאלות חוקריו. יוסף, המכונה "הבנקאי של ביטן", שמר עד כה על זכות השתיקה בחקירותיו. הוא הסכים לשתף פעולה עם חוקריו בשל חקירת הוריו המבוגרים וילדיו, והחשש שיועמדו לדין.

בין היתר, המשטרה חוקרת חשד כי יוסף שיחד את ביטן כדי להטות מכרזים במתחם האלף בראשון לציון. לדברי גורם המקורב לחקירה, בנוסף לביטן, עדותו של יוסף מסבכת גם את ראש העיר ראשון לציון דב צור, שצפוי לקבל זימון לחקירות נוספות. המשטרה חוקרת גם חשד כי יוסף שיחד את ביטן באמצעות מימון חתונת בתו, שהתקיימה באוגוסט. המשטרה מחזיקה בתיעוד של יוסף משלם במזומן 260 אלף שקל לכיסוי הוצאות החתונה. במקביל, העדויות החדשות של יוסף בתיק מסבכות משמעותית גורמים נוספים שכבר נחקרו בפרשה.

לדברי מקור המקורב לחקירה, מהמידע שמסר משה יוסף ומהמידע שהוא צפוי להעביר, נראה כי בני משפחת ג'רושי אינם מעורבים בהעברת כספי שוחד לביטן. על פי המקור, עדותו של יוסף מרחיקה מביטן את אנשי המשפחה שנחקרו בתיק, חוסאם ג'רושי ויו"ר הוואקף ברמלה עדנאן ג'רושי. בחקירותיו אמר יוסף לחוקרי להב 433: "מעולם לא קיבלתי כספים מעדנאן או חוסאם ג'רושי על מנת לשחד בהם את ביטן". עם זאת, יוסף צפוי להישאל על יחסיו עם בני המשפחה בהקשרים פליליים אחרים, ככל הנראה הלבנת הון.

זכי שלום, הבעלים של חצי חינם
זכי שלום, הבעלים של חצי חינםצילום: אלון רון

בשבועות האחרונים התקדמו מאוד המגעים בין סנגוריו של יוסף, עורכי הדין אילן סופר וגלית רוטנברג, לבין המשטרה. יוסף עמד על כך כי הוא מסרב להיות עד מדינה בתיק. בשבוע שעבר דווח כי המשטרה קרובה לחתום על הסדר טיעון עם יוסף, שבמסגרתו יעיד נגד ביטן כעד תביעה, אם יוגש נגדו כתב אישום. לפי הפרסומים על ההסכם המתגבש עם יוסף, הוא ככל הנראה יודה בסעיפים של מתן שוחד ותיווך לשוחד בכמה מקרים מאנשי עסקים לביטן, וכן בעבירות מס נוספות.

ביטן עצמו צפוי להיחקר ביום חמישי הקרוב, כשבין היתר ימסור למשטרה את סכומי המתנות שקיבל לחתונה ללא שמות האורחים. כמו כן, ביטן מתכוון לשמור על זכות השתיקה כשיעומת עם האזנות הסתר שביצעה המשטרה, משום שהחוקרים סירבו עד כה להראות לו כי ההאזנות בוצעו כדין. ביטן טוען כי הן על רשימת המתנות והן על שיחותיו חלה חסינות בשל היותו חבר כנסת.

ביטן נחקר בשבוע שעבר במשרדי להב 433 בחשד לקבלת שוחד, הלבנת הון ומרמה והפרת אמונים בפרשת השחיתות בעיריית ראשון לציון. בחקירתו שמר על זכות השתיקה. החקירה, שנמשכה יותר מחמש שעות, התמקדה בעיקר במקורות המימון לחתונת בתו. רעייתו של ביטן, חגית, נחקרה גם היא בפעם השלישית.

הההסתבכות השלישית של דניה סיבוס

החשדות בפרשת ביטן הן ההסתבכות השלישית של דניה סיבוס בשנתיים האחרונות. לאחר קריסת החניון ב-2016 שהקימה החברה ברמת החיל, נפתחה חקירה פלילית נגד החברה בחשד לרשלנות. כמו כן הרשות להגבלים עסקיים חקרה ביוני האחרון את החשד לתיאום מחירים במכרזים בשוהם. במסגרת החקירה הודיעה הרשות כי היא שוקלת להגיש כתב אישום נגד דניה סיבוס ומנכ"ל החברה רונן גינזבורג, בכפוף לשימוע.

הסתבכות זו מגיעה בעת רגישה עבור החברה, שכן בימים אלה נרקמת עסקת הענק בהיקף של 2.4 מיליארד שקל, להעברת השליטה בדניה ובחברה האם, אפריקה ישראל מידי לב לבייב לאיש העסקים מוטי בן משה.

דניה סיבוס פעילה בתחומי בנייה למגורים, בנייה לא למגורים, תשתיות וייזום למגורים בישראל, רומניה וארה"ב. החברה שולטת בחברת אפריקה מגורים (74.21%), אחת מיזמות המגורים הגדולות בארץ. החברה החלה לפעול גם בפעילות של ייזום למגורים במסגרת תוכנית מחיר למשתכן, והיא מעורבת כבר בשמונה פרויקטים שבהם נבנות 800 יחידות דיור.

פרויקטים נבחרים במגזר הבנייה למגורים של דניה סיבוס כוללים את מגדלי הצעירים בתל אביב, מגדלי גינדי, פסגת דן, צמרות גליל ים, מבואות קיסריה, סביון במשתלה שלב ב', פרויקטים בשוק הסיטוני ובגוש הגדול. בתחום של בנייה לא למגורים פעילות החברה כוללת ביצוע עבודות בנייה שלא למגורים ועבודת גמר למבנים ציבוריים. פרויקטים נבחרים במגזר בנייה לא למגורים כוללים את בית חולים אסותא באשדוד, הקמת שדה תעופה הבינלאומי החדש ע"ש אילן רמון בתמנע שפתיחתו מתעכבת כתוצאה מעיכובים בבנייה ובהיתרים, משרד המשפטים בירושלים וקריית הממשלה המחוזית ירושלים.

בתחום התשתיות החברה מבצעת עבודות תשתית שונות — נתיבי תחבורה, גשרים, מנהרות, כבישים ומסילות רכבת, בעיקר עבור המגזר הממשלתי בישראל. נכון לסוף יוני 2017, לדניה סיבוס היה צבר של תשעה פרויקטים בביצוע בהיקף כספי כולל של של 1.3 מיליארד שקל. מדובר ב-13% מהיקף ההכנסות שלה. פרויקטים נבחרים של דניה סיבוס בתחום התשתיות כוללים את כביש 6 בקטעים 3 ו–7; והתחנה התחתית יהודית, הקו האדום ותחנת קרליבך (במסגרת העבודות של הרכבת הקלה בתל אביב); ותחנת הרכבת סבידור בתל אביב.

תוצאות דניה סיבוס ללא אפריקה מגורים, במיליוני שקלים

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker