ברגע האחרון - החברות נחלצו מהגישה האגרסיבית של רשות המסים

בוועדת הכספים אושר תיקון לסעיף המסדיר את המיסוי של משיכות כספים מחברה על ידי בעל מניות ■ נקבע כי הסעיף יחול רק על בעל מניות יחיד ולא על חברה - ובכך נכשל הניסיון של הרשות להרחיב משמעותית את תחולתו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה אשר

בדיון שנערך אתמול בוועדת הכספים נקבע כי לא תתקבל הפרשנות המרחיבה שנתנה רשות המסים לחיוב במס על משיכת כספים של בעל מניות מהחברה - כך שבעל מניות ייחשב רק כיחיד ולא כחברה. לאחר שוועדת הכספים אישרה, בהסכמת רשות המסים, את התיקון הקובע כי מדובר רק ביחיד, הוא יעבור לקריאה שנייה ושלישית.

מדובר בסעיף 3 (ט1) לפקודת מס ההכנסה, שעבר בחוק ההסדרים לפני שנה. על פי סעיף זה, משיכות כספים שנעשות על ידי בעלי מניות מהחברות שבבעלותם, ייחשבו בתום השנה שלאחר המשיכה כהכנסה חייבת במס על ידי בעל המניות שמשך את הכספים.

החקיקה נועדה למסות בעלי חברות המושכים כספים כהלוואות בלי כוונה להחזיר אותן, ואינם משלמים מס על ההכנסה. ואולם, התיקון הוגדר בצורה רחבה, שאינה מתייחסת רק ליחידים.

בחוזר שפירסמה הרשות באוגוסט הודגש כי הסעיף אינו מבחין בין בעל מניות יחיד לבין חברה, וכי משיכה של כספים מחברה היא הגדרה רחבה הכוללת כל הלוואה, כל חוב וגם השאלה. המשמעות של הגישה המרחיבה היתה כי גם הלוואה בין חברות אחיות היא לכאורה דיווידנד. התוצאה היתה שלקראת המועד הקובע בסוף 2017, החלו בעלי מניות וחברות לפעול כדי להסדיר את כלל החובות הפתוחים שעלולים לגרור חבות במס כדיווידנד.

עו"ד טל עצמוןצילום: מיכאל טופיול

בעקבות פניות ליו"ר ועדת הכספים, משה גפני, הוא הוציא לפני כמה שבועות מכתב למנהל רשות המסים, משה אשר, שבו התייחס לחוזר של הרשות מאוגוסט. "בשל סיום שנת המס ותחילתה של שנת מס חדשה, אבקשך לפעול לתיקון החוזר, כך שהפרשנות תהיה שסעיף 3 (ט1) יחול רק על יחיד שהוא בעל מניות מהותי בלבד", כתב. גפני הדגיש כי במקביל יפעל לקידום תיקון החקיקה, אך לא ניתן כעת להותיר את המצב כפי שהוא. לאחר הלחץ שהופעל, כבר לא נותרה לרשות המסים ברירה והסעיף תוקן.

עו"ד טל עצמון, ראש מחלקת מסים בגולדפרב זליגמן ויו"ר משותף של פורום המסים בלשכת עורכי הדין, השמיע ביקורת על המהלך שרשות המסים ניסתה לקדם. "הרשות באה בטענות קשות למייצגים, כי הם נותנים לעתים 'חוות דעת אגרסיביות', 'קיצוניות', שעושות שימוש במלה אחת בחוק ויוצקות פירוש לא נכון לחקיקה, וזאת על אף שכוונת החוק ברורה ושונה. והנה באה הרשות עצמה, בחוזר רשמי שחל על כל המשק, ובתכנון מס אגרסיבי לטובתה מנצלת מלה בחקיקה כדי לתת פרשנות הנוחה לה, כשברור שזאת לא כוונת המחוקק".

עצמון הוסיף כי "מוטב היה שרשות המסים היתה מוציאה מראש חוזר המבהיר כי החוק חל רק על יחידים, באופן שהיה הולם את כוונת החוק המקורית - אך גם כשלא נעשה הדבר והנושא עלה מטעם הלשכות ופורום CFO, היה מצופה כי תפעל לתיקון החוזר ללא כינוס בהול של ועדת הכספים לשם הבהרת הכוונה המקורית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker