עשר שנות מאסר לגרגורי לרנר שגנב ממשקיעים 62 מיליון שקל

החברה אשר ניהל לא עשתה דבר מלבד גיוס כספים והברחתם לחו"ל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

העבריין גרגורי לרנר ירצה עשר שנות מאסר בפועל בגין הונאות 2,500 פונזי של משקיעים במיזם נפט. בנוסף גזר עליו היום בית המשפט המחוזי בתל אביב קנס של 200 אלף שקל ושנתיים מאסר על תנאי. לרנר יפצה כל מתלונן ב-40% מסך הנזק, אך לא יותר מהסכום המקסימלי לפיצוי בסך 220 אלף שקל.

לרנר נאשם כי בשנים 2006-2004 פירסם בכלי תקשורת ישראליים מודעות ברוסית שקראו להשקיע בחברה בניהולו, הסוחרת בנפט. הוא הציג את עצמו כאיש עסקים המתמחה בסחר בינלאומי בדלק, והבטיח השקעה נטולת סיכון בריבית של 2% לחודש ו-29% בשנה. 2,500 משקיעים, רובם יוצאי ברית המועצות לשעבר, נענו לקריאה ונתנו בו את אמונם.

בפועל, החברה לא ביצעה כל פעילות עסקית מלבד גיוס הכספים והברחתם לחו"ל. לרנר הורשע בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, גניבה בידי מורשה, גניבה בידי מנהל, רישום כוזב במסמכי תאגיד ועבירות על חוק איסור הלבנת הון. בזכות המצגים הכוזבים גנב לרנר עם אחרים 62 מיליון שקל מהמשקיעים התמימים.

בגין עבירות ההונאה גזר השופט ח'אלד כבוב על לרנר שמונה שנות מאסר, שנה על תנאי, קנס של 150 אלף שקל והפיצוי האמור למתלוננים. בשל עבירות הלבנת הון גזר על לרנר ארבע שנות מאסר בפועל וקנס של 50 אלף שקל. חלק מהמאסר יבוצע בחופף.

על ידי ימינו של לרנר, אריה סמולניאניצקי, נגזרו במשפט ארבע שנות מאסר בפועל בגין כל עבירות ההונאה ושנתיים בגין הלבנת הון. כמו כן נגזרו עליו שנתיים מאסר על תנאי, קנס של 100 אלף שקל ופיצוי למתלוננים בסך מיליון שקל שיחולק בין הנפגעים באופן יחסי לסכומי ההשקעה שנגנבו. השופט קבע כי בדומה ללרנר חלק מהמאסרים יבוצעו בחופף כך שסמולניאניצקי ירצה בסך הכל ארבע שנות מאסר.

עורכי הדין רובינשטיין, איתן ענבר ונורי קונפורטי מסרו בתגובה כי "עדיין לא נאמרה המלה האחרונה בפרשה. אילו גורם מסוים במדינת ישראל (עו"ד גל לברטוב, ראש המחלקה הבינלאומית בפרקליטות - ע.ב.א) היה מתנהג ביתר רגישות וביתר תבונה היה אפשר מזמן להחזיר את הכסף שנמצא באסונסיון. מדובר בשישה מיליון שקל והיה אפשר גם לגרום לכך שציבור הניזוקים היה מקבל סכום נכבד ונוסף זה. הכסף נמצא בפרגוואי עד היום. ניתן היה מזמן לשחרר את הכסף ולהעביר אותו במטבע זמין וספיר לקונסול ישראל. לצערנו הרב, לא כך קרה ושלא באשמתו של הנאשם".

עו"ד עמית בר, שמייצג את סמולניאניצקי שוקל לערער על גזר הדין. הוא מסר בתגובה כי "היחס בין העונש שקיבל לרנר לעונש של סמולניאניצקי הוא חסר פרופורציה. העונש הוא בערך מחצית ממה שקיבל לרנר, כשבפועל חלקו היה מאית אולי ממה שלרנר עשה. אין מחלוקת שהוא לא היה בארץ בעת גיוס הכספים ושהוא לא היה חלק מזה ואין ראיות שידע מזה בכלל. אנשים נוספים שביצעו מה שעשה, בכלל לא הועמדו לדין ושוחרר אחר כבוד, אנשים שהסתובבו עם תיקים שבהם 3-4 מיליון דולר".

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "לרנר הורשע על פי הודאתו בהונאתם של כ-2,500 קורבנות ובגזילת 62 מיליון שקל מהם. אין אלא להצטער על כך שמאמציהם של עורכי דינו מרוכזים לא בהחזרת הכספים שגזל ושהוא מן הסתם שולט בהם ובמיקומם, אלא בניסיונות לגרוע מהכספים שנתפסו ברשותו ולהעביר את חלקם תחת זאת לידי עורך דינו בפרגוואי.

"אכן, בפרגוואי נתפסו ברשותו של לרנר סכומי כסף במזומן עם מעצרו שם. מדובר אך בחלק קטן (כ-1,080,000 יורו ו-118,000 דולר) מסכומי העתק שגזל לרנר. בכל הזמן שחלף מאז תפיסת הכסף, לא נעשה משום מה כל ניסיון מצד לרנר לפעול להשבת הכספים שנתפסו בפרגוואי או להשבת כספים בכלל לקורבנות או להורות לב"כ בפרגוואי לפעול להעברת הכסף ארצה ללא תנאים.

"מדינת ישראל עשתה ועושה מאמצים רבים על מנת להשיב את הכסף שנתפס בפרגוואי לישראל ולידי הקורבנות, ואף שכרה לשם כך את שירותיו של עו"ד בכיר בפרגוואי. לצערנו, הצעת ב"כ של לרנר היא שנסכים כי כתנאי להחזרת הכספים, יועבר או יושאר חלק ניכר מהם בידי עורך דינו בפרגוואי. אותו עו"ד כבר קיבל לידיו לאחר מעצרו של לרנר חלק נכבד (20% מהסכום שנתפס), ואין כל מקום והצדקה לכך שמדינת ישראל תסכים מצדה לגרוע מכספי הקורבנות, כשאף אין ודאות שכתוצאה מכך הכסף יוחזר".

בעניין הענישה נמסר כי "גזר הדין מדבר בעד עצמו".

פרקליטות מיסוי וכלכלה מיוצגת על ידי עורכי הדין נדב עשהאל ושרון יונוביץ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker