איך לכתוב צוואה ולהימנע מעימותים?

כתיבת צוואה ותכנון חלוקת הרכוש עשויים להצית מלחמות ירושה ■ צוואה ברורה ומפורשת, שמופקדת אצל רשם ירושות ומלווה באישורים מתאימים, עשויה להפיג מתחים ולמנוע מאבקים משפחתיים

הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילה רז

בימים אלה מתנהל בבית המשפט לענייני משפחה בתל אביב הליך משפטי בנוגע לצוואתו של שופט בכיר שהלך לעולמו. השופט, שלא הותיר אחריו ילדים, הוריש בצוואתו את נכסיו, בשווי מוערך של שבעה מיליון שקל, לאשתו - וקבע בצוואה כי לאחר פטירתה הרכוש יוקדש לצדקה. אלא שהשופט לא כתב בצוואתו איך יחולק הרכוש במקרה שאשתו תמות לפניו, מה שאכן קרה.

קרוביו הרחוקים, היורשים לפי דין, טוענים כי מכיוון שהאשה לא ירשה מעולם את נכסיו, כפי שהורתה הצוואה, ההורשה לגופי צדקה בטלה והם אלה שצריכים לרשת את כל עזבונו. מקרה זה - צוואה שכתב שופט בכיר שמצאה דרכה לבית המשפט - מעיד, לדעת עו"ד בועז קראוס, מומחה לדיני ירושות וצוואות המייצג את גופי הצדקה, עד כמה חשוב להקפיד לכתוב צוואה באופן מושכל ומדויק, כולל התייעצות עם עורך דין לצורך עריכתה.

בעבר, כתיבת צוואה היתה אירוע נדיר למדי, שהיה שמור בעיקר לעשירים מופלגים. כיום, כתיבת צוואה ותכנון חלוקתו של הרכוש לאחר מותו של כותב הצוואה היא כמעט דבר שגרתי.

בעזרת עו"ד קראוס ועו"ד מיכאל טאוסיג, יו"ר ועדת החקיקה לענייני משפחה של לשכת עורכי הדין המתמחה בצוואות ובירושות, אנו מביאים כמה עצות חשובות למורישים וליורשים - שיסייעו לכם למנוע סכסוכים משפחתיים ותביעות בין יורשים בנוגע לפרשנות הצוואה.

אל תסמכו על החוק

אנשים נמנעים לעתים מלערוך צוואה מאחר שהם רוצים להוריש לילדיהם את הנכסים בחלקים שווים, כפי שקובע חוק הירושה - אבל צוואה תקפה תמיד גוברת על הוראות החוק. לדברי קראוס, אם יש אדם קרוב במיוחד, שאינו בן משפחה, המעורב בחיי המנוח - למשל, שכן קרוב או מטפלת סיעודית המתגוררת אצל המוריש - מומלץ לערוך צוואה כדי להבטיח את זהות היורש.

במקרה אחד שבו טיפל קראוס באחרונה הוא ייצג את ילדיו של מנוח שהותיר רכוש רב - כספים, שני בניינים ודירת מגורים. המטפלת הרומניה שסעדה אותו טענה לאחר מותו כי היתה בת זוגו - מעמד המקנה לה לפי חוק את הזכות לרשת מחצית מהונו. קראוס מסביר כי מטפלת צמודה עונה על כל הקריטריונים של ידועה בציבור: "הם מתגוררים באותה דירה, רואים אותם ברחוב ביחד, לאירועים משפחתיים היא מגיעה אתו, הם דוברים אותו שפה ואחרי הפטירה היא מוסיפה עוד פרט, שהם קיימו יחסי אישות - ותוכיח שלא".

בסופו של דבר הילדים הצליחו להוכיח כי המטפלת "תפרה" את התיק. היא אמנם לא קיבלה כמעט דבר - אבל, מדגיש קראוס, ניתן היה לחסוך את המאבק המשפטי אילו המנוח היה משאיר אחריו צוואה.

צלילות ושיקול דעת

אחת העילות השכיחות לתקיפת צוואה היא "השפעה בלתי הוגנת" על המנוח. בני משפחה או אנשים אחרים, שלא מרוצים ממה שקיבלו או לא קיבלו לפי הצוואה, בדרך כלל יטענו כי המוריש כתב את הצוואה כששיקול דעתו היה מעורער, וכי היורש ניצל את מצבו הבריאותי, הנפשי או השכלי הפגיע של המנוח.

כדי למנוע אפשרות כזו, ממליץ קראוס לערוך צוואה בשלב מוקדם - ולא לחכות שמצבו הנפשי או השכלי של המוריש יהיה מוטל בספק.

להימנע מסעיפים דרקוניים

"ככל שהיקף הונו של האדם גדול יותר", אומר קראוס, "כך הנטייה שלו להשאיר הוראות מפורטות יותר בצוואה - בניסיון להמשיך לשלוט לאחר מותו - היא מובהקת יותר".

לדבריו, באמצעות סעיפים דרקוניים מורישים יכולים לקבוע איך יחיו היורשים ומה עליהם לעשות בחייהם לאחר שהמוריש יילך לעולמו. "חלק נכבד מאוד מהמטרות שאנשים שמים להם בכתיבת הצוואה נמצאו יותר מזיקות ממועילות - וגורמות לסכסוכים רבים בין היורשים", הוא אומר.

עו"ד קראוס מביא דוגמה לניסיון שליטה של מנוח באמצעות צוואה. מדובר באדם שהוריש את עזבונו, שהוערך ב-20 מיליון שקל, לבנו היחיד - בתנאי שהבן יתגרש מאשתו. הבן הגיע עם הצוואה לקראוס, וזה פנה לבית המשפט בטענה שהוראת הצוואה נוגדת את תקנת הציבור, כלומר שהתנאי לא מוסרי ולכן בטל לפי החוק.

בסופו של דבר הגיעו הבן ויתר היורשים, קרובי משפחה רחוקים שהיו אמורים לקבל את הכסף אם לא יתגרש, לפשרה: הבן יקבל כ-80% מהעיזבון בלי להתגרש מאשתו וארבעת היורשים האחרים יקבלו את יתרת הסכום.

פשוט ולעניין

במצב שבו מפרט מוריש את כל רכושו בצוואה ומצווה בדווקנות, עד לרמת איזה כורסה תלך לאיזה יורש, עלולה להיווצר בעיה אם וכאשר יתגלו לאחר מותו נכסים נוספים שלא התייחס אליהם בצוואתו.

במקרה כזה, דווקא מכיוון שהמנוח פירט באופן כה מדוקדק איך יחולקו נכסיו, יהיה קל יותר לתקוף את הצוואה ולהיאבק על הנכס ה"חדש".

אל תמהרו לעשות צוואות הדדיות

לפני ארבע שנים נכנס לתוקפו שינוי לחוק הירושה, שיוצר הגבלה על בני זוג הכותבים צוואות הדדיות שלפיהן הם מורישים האחד לשני את כל רכושם. התיקון יצר הגבלה חמורה על שינוי הצוואה של בן הזוג שנותר בחיים, לאחר חלוקת העיזבון של בן זוגו שהלך לעולמו.

בן זוג שערך צוואה הדדית, נותר בחיים ובוחר לשנות את הצוואה ההדדית לאחר מות בן הזוג ולאחר חלוקת העיזבון, ייאלץ להחזיר לקופת העיזבון את כל מה שירש מבן הזוג לפי הצוואה המשותפת. לדברי עו"ד טאוסיג, כיום אין דרך לגבור על הוראת החוק - ולכן, במקרה של ספק מומלץ להימנע לחלוטין מעריכת צוואה הדדית.

להפקיד את הצוואה אצל רשם הירושות

עו"ד טאוסיג ממליץ למי שעורך צוואה להפקיד אותה אצל רשם הירושות: "הדבר מומלץ במיוחד ללקוחות שכתבו צוואה ונמצאים בסכסוך עם בן הזוג, או שהם אלמנים ומסוכסכים עם ילדיהם וחוששים כי לאחר מותם קרוב המשפחה שימצא את הצוואה ישמיד אותה". הפקדת הצוואה אצל רשם הירושות מומלצת, לדבריו, גם לאנשים שחיים בגפם.

הפקדת הצוואה כרוכה בתשלום של 95 שקל בלבד. רשמי ירושות נמצאים בתל אביב, חיפה, ירושלים, באר שבע ונצרת עילית.

עדים לחתימה

צוואה הנחתמת בפני עדים עדיפה על פני צוואה בכתב יד בלא עדים. בהיעדר עדים אין מי שיאמת את נסיבות חתימת הצוואה - אם תתעורר מחלוקת על תקפותה. טאוסיג מוסיף כי כדי שצוואה בפני עדים תהיה תקפה, בתי המשפט נוטים ליחס אמינות רבה יותר לעדות של עורך דין המאשר שהצוואה נחתמה בפניו, לעומת עדות של אדם אחר. לכן, תמיד עדיף שלפחות אחד העדים המאמתים את חתימת המוריש על הצוואה יהיה עורך דין.

בכל מקרה, לדבריו, יש להקפיד כי לעדים לחתימת הצוואה לא יהיה אינטרס באשר לתוצאותיה. "אם העד או עורך הדין הוא גם היורש על פי הצוואה, היא תיפסל בבית המשפט", מזהיר טאוסיג.

אישור רפואי למוריש חולה

כשאדם קשיש או חולה משאיר צוואה, פעמים רבות יעלו אנשים החשים מקופחים מהצוואה טענות בעניין מצבו הבריאותי של המוריש. לכן, אומר טאוסיג, רופא שפגש את המוריש ושוחח עמו יוכל לאשר כי המוריש אמנם לוקה בבעיות פיסיות - אבל הוא כשיר מנטלית וכותב את צוואתו בדעה צלולה.

טאוסיג מייעץ גם לשמור על מסמכים רפואיים רשמיים של המוריש, כמו סיכום מחלה, טופס ביקור אצל רופא וטפסי שחרור מבתי חולים - שיתמכו בטענה כי המוריש ערך את הצוואה כשדעתו צלולה.

נכסים בחו"ל

מוריש המחזיק נכסים בחו"ל צריך להיות מודע לכך שבמקרים מסוימים החוק החל במדינות שבהן נמצא הנכס הוא שיחול לאחר מותו - ועלול לגבור על המופיע בצוואתו.

טאוסיג מסביר כי במדינות כמו גרמניה וברזיל קיימת לפי החוק "מנת חובה" מהירושה לקרובי משפחה מדרגה ראשונה (בן זוג, ילדים). במקרה כזה, צוואת המוריש תחול רק על חלק מהרכוש, וחלק אחר יעבור ליורשים לפי החוק המקומי - גם אם בצוואה נכתב אחרת.

עילות לביטול צוואה

עו"ד קראוס אומר כי האפשרויות לתקוף צוואה בבית המשפט - לבטל אותה או למחוק הוראות מתוכה - הן מגוונות, וגם אם הדברים נראים בלתי אפשריים שווה לבדוק ולהתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום.

קראוס מסביר כי מצב רפואי לקוי שפגע בשיקול הדעת של המוריש, מעורבות יתר של אחד מהיורשים שאת חלקו רוצים לבטל או השפעה בלתי הוגנת על המוריש - כולם מהווים עילות לביטול צוואה.

לפעול מהר במקרה של תקיפת צוואה

חלון ההזדמנויות לאיסוף מידע, המאפשר תקיפת צוואה, הוא קצר מאוד וכדאי לפעול מהר לפני שאנשים הקשורים לעריכת הצוואה יתודרכו כיצד להגיב. קראוס מספר על מקרה שבו אדם, אב לשתי בנות, שלו היו 20 דונם באזור רמת השרון, קבע בצוואתו כי הקרקע תחולק באופן שווה בין נכדיו. במועד עריכת הצוואה לכל אחת מבנותיו היו שני ילדים - כך שמבחינתו הרכוש חולק באופן שווה בין שתי בנותיו.

ואולם לימים התברר שאחת הבנות גילתה את צוואת האב בעודו בחיים, והיא ובעלה הביאו עוד שני ילדים לעולם במטרה להגדיל את חלקם בצוואה. קראוס מסביר כי העובדה שהבת אותה ייצג פעלה במהירות והקליטה את אחותה בשלבים הראשוניים של הפרשה, מודה כי פעלה שלא בתום לב, סייעה לסיים את הסכסוך בין האחיות בפשרה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker