האפרוחים של קלגסבלד בוקעים מהביצה

עו"ד שרון קלינמן, שותפה במשרד פישר בכר חן וול אוריון, פותחת בוטיק ליטיגיציה עם עו"ד מיכאל נאור ■ שניהם עבדו במשך שנים לצד עו"ד דורי קלגסבלד ■ "לא מתאים לנו משרד גדול", הם אומרים

עמית בן-ארויה
עמית בן-ארויה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמית בן-ארויה
עמית בן-ארויה

לפני כמה חודשים הבינה עו"ד שרון קלינמן, שותפה במשרד פישר, בכר חן וול אוריון, שאינה יכולה להמשיך לעבוד במשרד גדול. אחד האסימונים צלל כשהגיעה לפגישה בנוגע לתביעה ייצוגית גדולה ושאלו שם מי הנציג ממשרד פישר. קלינמן חשה שזהותה האישית נרמסה והיא הפכה חלק בלתי נפרד ממפעל לעריכת דין. "זה היה שינוי קיצוני", היא משחזרת השבוע. "באתי ממקום הפוך שבחרו אותנו, אישית, ורוצים אותנו. זה היה קשה".

הצמד חמד צמח תחת המטריה הגדולה של עו"ד דורי קלגסבלד במשרד דנציגר-קלגסבלד שהתפרק לפני שנים אחדות עם מינויו של יורם דנציגר לבית המשפט העליון ופרישת קלגסבלד לדרך עצמאית.

מדוע החלטתם לעזוב?

קלינמן: "הבשלנו והחלטנו שהמקום שנהיה בו מאושרים ונבטא את יכולותינו הוא במשרד שלנו. אנו רוצים מעורבות גדולה בתיקים ומתאימה לנו מסגרת אישית יותר". הזיווג בין קלינמן לנאור לא נראה מובן מאליו. ואולם, נאור, 33, עם ותק של שנים בודדות במקצוע וקלינמן, 42, בעלת קילומטראז' משפטי מרשים, מצאו שפה מקצועית משותפת מהרגעים הראשונים להיכרותם. הצלם אף טעה לחשוב שהם זוג של ממש.

לדברי קלינמן, הם לא ביצעו בדיקה כלכלית מורכבת מדי לפני הפרישה שתיכנס לתוקף בתחילת השנה האזרחית. "אני כבר שנתיים מחוץ לכנפיים של דורי ורואים את הקו החיובי שבו זה מתפתח. בקטע המקצועי יש לנו הכרה ברורה שאנו יכולים לעשות הכל ברמה הגבוהה ביותר בתחום הליטיגציה", היא אומרת. "אנו צריכים לשווק את עצמנו יותר טוב. אלה יכולות שבתקופה של דנציגר-קלגסבלד לא פותחו ולא נדרשו.השנתיים האחרונות היו התחלה של הדבר הזה: ללמוד לגבות שכר טרחה, ללמוד לשווק את עצמך ולהבהיר החוצה שאתה הכי טוב".

בשלב הראשון יעבדו רק שניהם במשרד ולאחר מכן, אם יהיה צורך, יצורפו אחרים. "מקום גדול הוא לא הבית הטבעי שלי. גם ללקוחות זה היה טבעי כשסיפרתי להם שאני עוזבת והם אף ציפו לזה", מציינת קלינמן. לדבריה, הלקוחות שהביאה למשרד בשנתיים האחרונות יישארו עמה: תיקים של חברות הפניקס, סוכנות הביטוח של שוקי מדנס, קרן השומר הצעיר, מסעדת גי'רף, מועדון המנד'יס ועוד.

קלינמן מדגישה כי העזיבה היא ברוח טובה ועו"ד רובי בכר, שותף מנהל של המשרד, אף העביר לה לפני ימים אחדים לקוח. "פרגון עצום", מגדירה קלינמן את יחס בכר לצעד שנקטה. נאור מציין כי סיכם עם המשרד על המשך שיתוף פעולה וייצוג משותף בתיקים מסוימים. בכר מסר כי "נהנינו מהעבודה אתם, אנו בטוחים בהצלחתם ומאחלים להם הצלחה". עו"ד גיל אוריון, ראש מחלקת ליטיגציה במשרד גם מפרגן: "יש רצון אצל עורכי דין לפתח את העסק שלהם. לסלול את דרכם שלהם באופן עצמאי ואני מעריך את זה. זה סביר ומקובל ולכן אנו נותנים את כל הסיוע הנדרש".

הצוות של קלגסבלד, בשנים שלפני התאונה שבה הורשע בגרימת מוות ברשלנות, מנה ארבעה-חמישה עורכי דין שעסקו בתיקים המרתקים ביותר. קלינמן נטלה חלק חשוב בייצוג אהוד ברק בוועדת אור, ייצוג ניצב יצחק אהרונוביץ - כיום השר לביטחון פנים - בועדת זיילר וייצוג ראש היחידה לאבטחת אישים בוועדה שחקרה את רצח ראש הממשלה יצחק רבין. כמו כן נטלה חלק בזיכויים מהדהדים בתיקי ניירות ערך, ועסקה בתיקים עקרוניים של הגבלים עסקיים. אחד מרגעי השיא מבחינתה היה הכנת ראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון, לחקירה בפרשת האי היווני. נאור, למשל, שיתף פעולה עם קלגסבלד בייצוג ראש המוסד לשעבר צבי זמיר בבוררות מול ראש אמ"ן לשעבר אלי זעירא.

ההצלחה הגדולה של נאור הוא בייצוג העצמאי של ערוץ 10 מול עורכי הדין של הנשיא לשעבר משה קצב. אלה דרשו את קלטות הגלם של הראיון עם אחת המתלוננות, א' ממשרד התיירות. שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, עודד מודריק, הכריע באחרונה כי החיסיון העיתונאי חל גם על תוכן הדברים שאומר מקור לעיתונאי ולא רק על זהותו. לדברי נאור, "מודריק נתן משקל משמעותי לחופש העבודה העיתונאית והשמירה על החיסיון מול האינטרס של נאשם לקבל חומר שהוא סבור שיכול לסייע לו בהליך פלילי".

אז במה יהיה הייחוד שלכם? נראה שאתה מתפרשים יותר מידי.

קלינמן: "אני מוקירה תודה לדורי שחשף אותנו לליטיגציה כתחום התמחות. אני חושבת שרכשנו כלים שמשמשים אותנו בכל תחום. אנו נהנים מהגיוון. להיות בנישה מצומצמת זה מקל עליך כי קל לצבור מוניטין, אך דווקא האתגר בעיני הוא לשמור אל המגוון כי זה נותן לנו עניין גדול". אם לוחצים אותם אל הקיר אז נאור מודה שהוא אוהב במיוחד תביעות לשון הרע וקלינמן מעדיפה פלילי והגבלים עסקיים.

בעלך, אילן סופר הוא ראש מחלקת ליטיגציה במשרד גולדפרב. כיצד נראית התחרות מולו?

קלינמן: "אני לא מרגישה תחרות מול אילן, כי יש כל כך הרבה עורכי דין. אין ריב על לקוחות. אילן אפילו העביר לי קליינט בשבוע שעבר".

נאור וקלינמן יוצאים להרפתקה בחיוך שאותו לא ניתן למחות מפניהם. הויתור של מיכאל הוא לא קטן, מציינת קלינמן, הוא היה יכול להיות להתקדם להיות שותף בדרך הרגילה. בשל הייחוס המשפחתי של נאור כבנה של שופטת העליון מרים נאור, היה מנוע המשרד, לפי נוהלי הנהלת בתי המשפט, מלהופיע בפני האם.

האם פער הגילים ביניכם משחק תפקיד?

קלינמן סוברת שאין כל קושי. "אנו צוות שעובד הרבה שנים ביחד. אני חושבת שמיכאל, קצת מביך אותי לומר זאת בפניו, מאוד בוגר".

כיצד הילדים מסתדרים עם העבודה התובענית?

קלינמן: "ידוע שעבודת עורכי דין היא עבודה מרובת שעות וגם כשמגיעים הביתה היא לא נגמרת. ואת המחיר משלמות הבנות, אך הן תומכות מאוד. הילדות הן בעצם קבוצת תמיכה אחת לשנייה. משתדלת להגיע עד שמונה. כשהיה צריך לשחרר מטפלת אז הייתי מגיעה עד שבע".

נאור: "אני מגיע בשבע-וחצי שמונה לאמבטיות מקריא סיפור לפני השינה ומתיישב על הלפ-טופ". קלינמן מיד מוסיפה: "האבסורד הוא שאנו מאושרים מעוד עבודה. נותנים לעבודה משקל גדול בחיים מתוך בחירה. זו הדרך לשרוד את זה".

שרון קלינמן

גיל: 42

מצב משפחתי: נשואה פלוס שלוש בנות

מגורים: רמת גן

לימודים: תואר ראשון באוניברסיטת תל אביב בהצטיינות

התמחות: אצל שופטת בית המשפט העליון לשעבר, שושנה נתניהו ובמשרד ש.הורוביץ

94'-2007- עורכת דין ולאחר מכן שותפה במשרד דנציגר- קלגסבלד.

2008-2009- שותפה ומנהלת מחלקת צווארון לבן במשרד פישר, בכר , חן, וול אוריון.

עוד משהו: חובבת סרטים ובישול. רוקדת בלהקת מחול. רעייתו של הליטיגטור עו"ד אילן סופר, ראש מחלקת ליטיגציה במשרד גולדפרב

מיכאל נאור

גיל: 33

מצב משפחתי: נשוי פלוס בת ובן

מגורים: רמת גן

לימודים: תואר ראשון בהצטיינות באוניברסיטת תל אביב

התמחות: משרד דנציגר-קלגסבלד

2004-2008- עורך דין במחלקת ליטיגציה במשרד דנציגר-קלגסבלד

2008-2009- עורך דין במחלקת ליטיגציה במשרד פישר, בכר, חן, וול אוריון

תיק מעניין: ייצג את ערוץ 10 נגד הנשיא לשעבר משה קצב. זה ביקש העתק של חומרי הגלם הטלוויזיוניים מראיון עם אחת המתלוננות בגין אונס

עוד משהו: מקפיד להקריא לילדים ספר לפני השינה. נאור הוא בנה של שופטת בית המשפט העליון, מרים נאור

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker