מאות תרמיות ורווח של 1.2 מיליון שקל: 21 חודשי מאסר למנהל דסק באקסלנס לשעבר

עמרי ויסמן חשוד כי ביחד עם סוחר פרטי בניירות ערך יצר עסקות מול לקוחותיו כדי להבטיח לעצמו רווחים ■ "הפעילות המתואמת השפיעה על שערי הניירות שבהם פעלו וחשפה את הציבור לנתוני מסחר כוזבים"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
חדר מסחר
חדר מסחרצילום: דן קינן

עמרי ויסמן, מנהל דסק בחברת אקסלנס, הודה והורשע בביצוע עבירות תרמית בניירות ערך וקבלת דבר במרמה. בהסדר טיעון שנערך בין הפרקליטות לוויסמן, ושהוגש הבוקר (א) למחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב, נקבע כי ויסמן ירצה עונש של 21 חודשי מאסר, קנס וחילוט של 200 אלף שקל. ההסדר כפוף לאישורו של בית המשפט.

ויסמן עבד כמנהל דסק מניות בחדר המסחר של לקוחות מוסדיים באקסלנס, ומתוקף כך היה אחראי על ביצוע הוראות של לקוחות מוסדיים ובהם חברות ביטוח, קופות גמל וקרנות השתלמות. במסגרת עבודתו הוא הכיר את אבי אשכנזי, שעבד באותה תקופה כסוחר פרטי בניירות ערך, ובין השניים נקשרו קשרי חברות. אשכנזי פעל בשוק ההון באמצעות חשבונות על שמו ובאמצעות חברת מעשרות השקעות ופיננסים שבבעלותו. על פי כתב האישום, בסביבות אפריל 2010 הסכימו ויסמן ואשכנזי לפעול במשותף ולבצע מסחר בחשבונות של אשכנזי מול חשבונות הלקוחות – כדי להפיק לעצמם רווחים שיצטברו בחשבונות אשכנזי.

בהתאם לתוכנית שגיבשו השניים, ויסמן נהג להנחות את אשכנזי לגבי ניירות הערך שבהם עליו לפעול, בהתאם למידע שהיה בידיו בדבר פעולותיו הצפויות בחשבונות הלקוחות. באופן הזה הם יצרו עסקות מתואמות בין החשבונות של הלקוחות של ויסמן וחשבונותיו של אשכנזי - שיצרו רווח מובטח לחשבונות אשכנזי.

"ויסמן ואשכנזי ניצלו את ההרשאה שניתנה לוויסמן לפעול בחשבונות הלקוחות, והשתמשו בה לביצוע מאות רבות של עסקות מתואמות בין חשבונות אשכנזי לחשבונות הלקוחות. הפעילות המתואמת השפיעה על שערי ניירות הערך שבהם פעלו, וחשפה את הציבור לנתוני מסחר כוזבים שיצרו מצג שווא של פעילות תקינה והוגנת בניירות ערך, בין צדדים אקראיים, המבוססת על הערכות כלכליות, תוך ניצול שיטת המסחר לרעה", נכתב בכתב האישום.

איך זה נעשה בפועל? כאשר ויסמן קיבל מלקוח הוראה לרכישה של כמות מסוימת מנייר ערך מסוים, הוא הנחה את אשכנזי לרכוש את אותו נייר ערך מגורמים אקראיים בשוק. בהמשך, בזמן שוויסמן מבצע את הפעילות בחשבון של הלקוח, ועל מנת לנצל את עליית השער כתוצאה מפעילותו, הוא הנחה את אשכנזי להזרים הוראות מכירה של הנייר. זאת, באופן שהביא למכירת ניירות הערך ללקוח, ולצדדים שלישיים בשוק במחיר גבוה יותר ממחיר הקנייה, כאשר הרווח זרם לחשבונות של אשכנזי.

בדומה לכך, כאשר ויסמן קיבל הוראה למכור כמות מסוימת מנייר ערך מסוים, הוא הנחה את אשכנזי למכור בחסר את אותו נייר ערך באמצעות חשבונותיו לגורמים אקראיים בשוק. לאחר ובמהלך ביצוע הפעילות בחשבון הלקוח, ועל מנת לנצל את ירידת השער כתוצאה מפעילות זאת, הוא הנחה אותו להזרים הוראות קניה של נייר הערך מחשבונות אשכנזי, באופן שהביא לרכישת ניירות הערך מהלקוח, תוך ביצוע עסקות מתואמות, ומצדדים שלישיים בשוק במחיר נמוך יותר ממחיר המכירה, כאשר הרווח מכיסוי פוזיציית השורט זרם לחשבונות אשכנזי.

ויסמן ואשכנזי פעלו באופן הזה במשך למעלה משנתיים, בין אפריל 2010 לספטמבר 2012. הפרקליטות טוענת כי במהלך התקופה הזו הם ביצעו לפחות 364 מהלכים תרמיתיים. הפעילות הזו הפיקה להם רווח כולל של כ-1.2 מיליון שקל, וכדי להסתיר אותה הם נהגו לרכוש כרטיסי סים משולמים מראש (pre-paid), שלא מאפשרים את זיהוי בעליהם, ומכשירי טלפון נייד ייעודיים. ויסמן ואשכנזי נהגו להחליף את כרטיסי הסים מדי כמה שבועות, ולעתים גם החליפו מכשירי טלפון. בסך הכל הם החליפו במהלך פעילותם כשישה מכשירי טלפון ועשרות כרטיסי סים נטענים מראש, כשבתום השימוש נהגו להשמיד את מכשירי הטלפון וכרטיסי הסים.

ויסמן ואשכנזי הבינו שזה יהיה מסוכן להעביר את חלקו של ויסמן ברווחים, ולכן החליטו כי חלקו של ויסמן יעבור אליו מתוך כספים אחרים שהוחזקו בדולרים בכספת השייכת לאביו של אשכנזי. הדולרים הומרו לשקלים על ידי אשכנזי והועברו אל לויסמן במזומן מדי מספר שבועות, בפגישות ביניהם שהתקיימו בבתי קפה או בביתו של אחד מהם.

גם אשכנזי הגיע להסדר טיעון עם הפרקליטות, ובו הודה בעבירות תרמית בניירות ערך, גניבה בידי מורשה ומרמה. העונש שנגזר עליו הוא שבעה חודשי מאסר בפועל וקנס של 200 אלף שקל. בפברואר אישר השופט חאלד כבוב מבית המשפט המחוזי בתל אביב את ההסדר ונתן לו תוקף של גזר דין.

כתב האישום הוגש על ידי עו"ד שירי גפני מפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה). הפרשה נחקרה על ידי מחלקת חקירות, מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker