הרמטכ"ל ובנו בע"מ: כך התחבר איתי אשכנזי, הבן של, עם האנשים הנכונים בצמרת התעשייה הביטחונית

מאז מונה לתפקיד הרמטכ"ל העדיף גבי אשכנזי לשתוק ולתת לדמות שלו מ"ארץ נהדרת" לדבר במקומו, אלא שהדימוי של הגולנצ'יק העממי אינו מספר את כל הסיפור ■ בשנה היחידה שבה היה אזרח פרטי טווה אשכנזי קשרים עסקיים ענפים ■ גם לבנו קשרים עסקיים רבים, בין השאר עם חברות המשתתפות במכרזים של משרד הביטחון והצבא

אורי בלאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי בלאו
מסע עסקי

>> במדינה שבה כבר אין פרות קדושות, שנשיאה וראש ממשלתה לשעבר מועמדים לדין ונגד שר החוץ שלה תלויה המלצה להגשת כתב אישום חמור, יש עדיין דמות אחת אהודה שדימויה נותר נקי לחלוטין. האביר עם הכומתה החומה, שנקרא להציל את צה"ל מהמשבר שאליו נקלע לאחר מלחמת לבנון השנייה - הרמטכ"ל גבי אשכנזי.

אף שמדובר באחד מנושאי המשרה החשובים בישראל, מאז כניסתו לתפקיד שמר אשכנזי על שתיקה כמעט מוחלטת, אולי בהשראת שיטת הפעולה המיוחסת לפרסומאי ראובן אדלר, שלפיה איש עוד לא הצטער על ראיון שלא נתן. אפשר גם להניח שדמותו של אשכנזי בתוכנית "ארץ נהדרת" - גולנצי'ק עממי ולא-מאוד-מתוחכם, אנטיתזה לדמותו של קודמו בתפקיד דן חלוץ, שהוצג כטייס שחצן ומורם מעם - הועילה לדימויו הציבורי.

ואולם הפער בין הדימוי למציאות גדול יותר מכפי שנדמה. בשנה היחידה שבה היה אשכנזי אזרח פרטי - בתפר שבין עזיבתו את תפקיד סגן הרמטכ"ל באמצע 2005 ועד למינויו למנכ"ל משרד הביטחון ביולי 2006 - הוא ידע לטוות קשרים עם אנשי עסקים ולהשתלב עד מהרה בעולמם. בנוסף, מתברר כי גם לבנו קשרים עסקיים ענפים, בין השאר עם חברות שמשתתפות במכרזים של משרד הביטחון. על קשרים אלה של בנו לא דיווח אשכנזי, כנדרש בהוראות היועץ המשפטי לממשלה.

"לא קיבלתי תמורה"

בפברואר 2005 החליטו ראש הממשלה דאז, אריאל שרון, ושר הביטחון, שאול מופז, למנות את חלוץ לרמטכ"ל. אשכנזי, שראה עצמו מועמד לתפקיד, היה באותה עת בחופשת לימודים בארה"ב, שאליה יצא עם סיום תפקידו כסגן הרמטכ"ל. עם ההודעה על מינויו של חלוץ החליט אשכנזי לפרוש מצה"ל.

בזמנו פורסם כי לפני פרישתו פנו אל אשכנזי אישים בכירים במפלגות העבודה ושינוי, והתעניינו באפשרות לשלבו בשורותיהן. אבל לאשכנזי היו תוכניות אחרות. אחת מהן, למשל, היתה למכור מזל"טים לארגנטינה באמצעות אישיות ביטחונית בכירה במדינה, ובשיתוף פעולה עם אירונאוטיקס - חברה ביטחונית ישראלית ידועה המייצרת בעיקר מטוסים ללא טייס. מנכ"ל אירונאוטיקס, אבי לאומי, אישר כי ניהל עם אשכנזי פגישה בעניין.

עם חזרתו למערכת כמנכ"ל משרד הביטחון, ב-2006, נדרש אשכנזי לחתום על הסדר לניגוד עניינים, בהתאם להנחיות היועץ המשפטי לממשלה, שבו דיווח על עיסוקיו העשויים לחפוף לעבודתו כאיש ציבור. דובר צה"ל אומר כי ההסדר המשיך לחול על אשכנזי עם מינויו לרמטכ"ל.

בהסדר, שהגיע לידי TheMarker, כתב אשכנזי: "במארס 2006 הודיעה לי בכתב חברת אירונאוטיקס כי אם אקדם עסקת מכירת מזל"טים ליצוא, ומשא ומתן שבו אקח חלק יגיע לכלל מימוש, אהיה זכאי לעמלה. מסמך דומה קיבלתי מהסוכן הארגנטינאי בעניין זה. מדובר בפעילות שטרם הבשילה לעסקת רכש, ושלא קיבלתי תמורה בעבורה. אני מתחייב כי לא אקבל כל תמורה בגין הפעילות שכבר ביצעתי בעניין זה". אשכנזי גם התחייב בהסדר לא לקבל החלטות או לטפל בכל עניין הקשור לחברת אירונאוטיקס במשך שנתיים מיום כניסתו לתפקיד (כלומר, עד יולי 2008).

אבל זה לא הקשר היחיד של משפחת אשכנזי לחברת אירונאוטיקס. לחברה - המגלגלת מיליוני דולרים בעסקות בישראל ובחו"ל ומתמחה במערכות מודיעין, בעיקר במזל"טים - היו קשרים שוטפים עם איתי אשכנזי, בן 30, בנו של הרמטכ"ל.

הנחיות היועץ המשפטי לממשלה בנוגע להסדרי ניגוד עניינים שאישי ציבור נדרשים למלא עם כניסתם לתפקיד, קובעות כי יש לדווח על עיסוקיהם של בני משפחה מקרבה ראשונה העשויים לחפוף לעבודת איש הציבור - ולעדכנם במהלך השירות הציבורי במידת הצורך. למרות זאת, מתברר כי גבי אשכנזי לא דיווח לרשויות הרלוונטיות על קשרים אלה של בנו.

"תכיר, זה הבן של"

אירונאוטיקס דיפנס סיסטמס נוסדה ב-1997 על ידי אבי לאומי (המשמש כיום מנכ"ל החברה) ומשה כספי. בתחילת דרכה הצליחה לזכות במכרז לאספקת שירותי מזל"ט לצה"ל לפעילות מבצעית באזור עזה. בנוסף, מספקת החברה לצה"ל בלוני תצפית המשמשים למשימות מודיעין סביב רצועת עזה. אירונאוטיקס והחברות הבנות שלה, העוסקות בתחומי תקשורת, מנועים, ניווט, מערכות ניהול ידע ומערכות אלקטרו-אופטיות, מעסיקות כיום כ-400 עובדים.

ב-2005, השנה שבה סיים גבי אשכנזי את תפקידו בצה"ל, נוצר לראשונה הקשר בין בנו, איתי אשכנזי, שהיה אז בן 26, לבין חברת אירונאוטיקס. איתי אשכנזי, ששירת בסיירת אגוז, הוא בעל תואר ראשון במינהל עסקים מאוניברסיטת דרבי, שהשתמשה לפני כמה שנים בתמונתו כסטודנט במסע פרסום שערכה. בזמנו הפנוי משחק איתי אשכנזי בתפקיד קוורטרבק בקבוצת הפוטבול הירושלמית ביג בלו ליונס. כשנשאל בראיון לערוץ 2 לפני שלושה חודשים מה חושב אביו, שמגיע מדי פעם למשחקים, על תפקידו בנבחרת, אמר איתי אשכנזי שהוא תומך בו מאוד: "אני חושב שמה שטוב לי טוב לו - ולהפך".

לאומי מאירונאטיקס נוהג לספר שמי שהציע לו להעסיק את אשכנזי הבן היה איש העסקים וסוחר הנשק גבי לוי-גונן, הפועל בעיקר באפריקה. בשיחת טלפון מניגריה זוכר גונן מפגש אקראי בינו לבין לאומי ואיתי אשכנזי, אך מתאר אותו כאירוע זניח. בשיחה עם איתי אשכנזי הוא סיפר כי "עבדתי באירונאוטיקס במשרת סטודנט, בין שתי עבודות שהיו לי. זה היה כשאבא שלי היה בחופשת שחרור. לא זוכר מה היה בדיוק. כשרציתי לחזור לעבוד במשרה מלאה עזבתי את אירונאוטיקס. את לאומי אני מכיר מאז".

הפאזה הראשונה של קשרי אשכנזי הבן ואירונאוטיקס - שעליה לא הרחיבו לאומי ואיתי אשכנזי את הדיבור - לא נמשכה זמן רב, ולאחריה עבד איתי אשכנזי במקומות אחרים (שעליהם יפורט בהמשך). אלא שבשנים האחרונות - מאז חזר אביו לתפקידים ציבוריים - התהדקו שוב קשריו של איתי אשכנזי עם לאומי ואירונאוטיקס. עמרי שרון, שעבד בשנתיים האחרונות בחברה כמנהל פרויקטים, מאשר כי נתקל באיתי אשכנזי במשרדי החברה כמה פעמים במהלך תקופה זו. יאנוש בן-גל, ששימש אחד מיועצי החברה, אומר: "הכרתי אותו באירונאוטיקס לפני שלוש שנים... ראיתי אותו שם ואז הכירו לי ואמרו לי 'זה הבן של..'".

ככה הוא מוצג?

"שאלתי מי זה ואמרו לי, 'מה, אתה לא מכיר אותו? זה הבן של גבי'".

איך התרשמת ממנו?

"מאוד טוב, סימפטי. עושה רושם של איש שיווק מעולה".

בספטמבר אשתקד טסו איתי אשכנזי ולאומי לקנדה באותו התאריך, ועל-פי מקורות הבקיאים בפעילות החברה מטרת הנסיעה היתה עסקית. לאומי, שבתחילה הכחיש כל קשר לאשכנזי הבן בשנים האחרונות, אישר בסופו של דבר את דבר הנסיעה ושיתוף הפעולה עמו. "נסעתי אתו בספטמבר ונסעתי אתו גם קודם", הוא אומר.

מה הקשר ביניכם?

"מדי פעם הוא מכיר לנו אנשים... כמו שאני עוזר לו בכל מיני דברים שהוא עושה, מדי פעם כשיש מישהו שפונה אליו הוא מעביר אלינו. מה הביג דיל פה? איתי הוא חבר, אנחנו מכירים כבר שש או שבע שנים. שיעור העבודה שלנו מול צה"ל הוא בערך 2%, אז אי אפשר להאשים אותנו שקיבלנו משהו מצה"ל. הכרתי אותו כשהוא בא אלינו לעבודה ומדי פעם אנחנו משוחחים. הוא לא עובד אתנו, הוא לא מקבל מאתנו אגורה אחת שחוקה... אני רואה אותו בערך פעם בחודש והוא אומר לי 'יש קרן כזאת, יש קרן כזאת', זה מה שהוא עושה בחיים שלו כיום".

הקנדית המסתורית

באוגוסט השנה הודיעה אירונאוטיקס כי קרן ההשקעות ויולה תשקיע בחברה 20 מיליון דולר. במגעים שקדמו להשקעה עלתה האפשרות לצרף להשקעה של הקרן גם משקיעים חיצוניים.

בתחילת השנה התכנסו במשרדיו של לאומי ביבנה לאומי עצמו, איתי אשכנזי, נציג של האחים אהרון ואבי שקד, (בעלי השליטה באירונאוטיקס), וסמי תותח, ממנהלי קרן ויולה. בפגישה, שלאומי ותותח אישרו את קיומה, הציע איתי אשכנזי שאשת עסקים קנדית בשם בקי בן עמי תיכנס גם היא כמשקיעה בחברה.

לאומי אומר כי בן עמי השתתפה גם היא בפגישה באירונאוטיקס, ואילו תותח אומר שהיא לא נכחה בפגישה. בכל מקרה, הרעיון שהיא תצטרף להשקעה לא יצא אל הפועל בסופו של דבר.

מיהי אותה בן עמי? איתי אשכנזי סיפר לתותח ולאחרים כי מדובר בבת למשפחת תעשיינים קנדית עשירה, בשנות ה-30 לחייה, שאותה הכיר במסגרת עבודתו בחברת צ'יפ פי.סי (ראו מסגרת). הוא סיפר שהיא התגיירה ומעוניינת להשקיע בישראל. לאומי מספר שאותה בן עמי יצרה כשנה קודם לכן קשר בין אירונאוטיקס לבין הסניף הקנדי של חברת ראיין מטאל, וזכתה לעמלה של עשרות אלפי דולרים בזכות עסקה שהתגבשה מאוחר יותר בין החברות (ראיין מטאל לא השיבה לפנייה בעניין).

גם אורה סופר, יו"ר דירקטוריון צ'יפ פי.סי, אומרת כי "נפגשתי יחד עם איתי אשכנזי עם בקי בן עמי בקנדה, במסגרת ביקור עסקי שעיקרו שיתופי פעולה ומשקיעים פוטנציאליים. בסופו של דבר לא נסגרה שום עסקה משותפת". ניסיון ליצור קשר עם בן עמי עלה בתוהו.

בבדיקה מול נציגים ישראלים רשמיים בקנדה ומול אנשי עסקים בטורונטו, שם כביכול פועלת בן עמי, עלה כי שמה אינו מוכר להם. גורמים אחרים בתעשייה הביטחונית, להם סיפר איתי אשכנזי על בן עמי אמרו שמעולם לא פגשו אותה.

איתי אשכנזי עצמו מתעקש שאין לו בשנים האחרונות כל קשר עם אירונאוטיקס. "אני עומד בזכות עצמי", הוא אומר. "אני זה אני ואבא שלי זה אבא שלי, אבל אני רוצה להצליח בזכות עצמי".

כשנשאל על פגישותיו עם לאומי אמר איתי אשכנזי: "אני עדיין רואה אותו מדי פעם במקומות שונים בפגישות כאלה ואחרות, אקראיות, אבל אין לי שום עבודה עם אבי לאומי... אני לא מייצג את אירונאוטיקס בקנדה, לא עובד אתם. אני עם הדברים האלה ממש לא רוצה להתעסק כדי שלא יהיו אפילו... אני בן אדם פרטי אבל לא מעוניין להתעסק עם הדברים האלה למען כל דבר שהוא, ולכן אני לא עובד עם אירונאוטיקס בעקיפין או במישרין".

ומה עסקיך בקנדה?

"פעילות אזרחית. במסגרת העבודה שלי בצ'יפ פי.סי עבדתי גם בקנדה, מטעמה ועבורה ואתה יכול לראות מה היא עושה. ניסיתי להשיג לה כמה משקיעים. במסגרת זו התוודעתי לעוד כמה חברות תוכנה שאני כרגע מנהל משא ומתן כדי לקבל זיכיון שלהן".

בכיר במשרד הביטחון אומר כי "גבי אשכנזי, כמנכ"ל משרד הביטחון וכרמטכ"ל, היה צריך להגיד: 'אני רק רוצה שתדעו שהבן שלי פה, הבן שלי שם, עובד בחברה הזו והזו שיש לה עסקים עם משרד הביטחון'".

הפגישה עם ברק

אירונאוטיקס היתה כאמור גם בקשר ישיר עם אשכנזי בשנה שבה היה אזרח, אבל היא לא היתה היחידה. בהסדר שעליו חתם, התחייב הרמטכ"ל לא לעסוק גם בעניינים הקשורים לחברת אלול שבבעלות דוד קוליץ, במשך שנתיים. קוליץ אומר כי קיים פגישה אחת או שתיים עם אשכנזי, שבהן עלה הרעיון לשתף פעולה בנוגע להפרטת התעשייה הצבאית. ואולם לדבריו, "אשכנזי לא עבד אצלנו ולא קיבל מאתנו שכר או תמורה".

שתי חברות נוספות המוזכרות בהסדר ניגוד העניינים הן אלקו אחזקות - שבה מונה אשכנזי לדירקטור, אך לדברי דניאל זלקינד, מבעלי החברה, לא הספיק להשתתף אפילו בישיבת דירקטוריון אחת לפני שמונה למנכ"ל משרד הביטחון; ומבטח שמיר, שבבעלות ידידו של אשכנזי, מאיר שמיר. יועצת התקשורת של שמיר, אריאלה גולדמן, אישרה כי אשכנזי מונה לדירקטור חיצוני בחברה וריכז עבור שמיר את המגעים לרכישת התעשייה הצבאית - כאשר הפרטתה עמדה על הפרק. עם זאת, לדבריה, אשכנזי לא קיבל ממבטח שמיר שכר כלשהו בעבור פעילותו.

הקשר האישי בין שמיר לאשכנזי נשמר גם לאחר מינויו של האחרון לרמטכ"ל. כך למשל, לפני כחצי שנה הוזמן אשכנזי לחנוכת בית כנסת בפתח תקוה, על שם אמו של שמיר; הוא אמנם לא הגיע, אך אשתו הפגינה נוכחות במקום. גם בנו, איתי, שומר על קשר טוב עם שמיר - והשניים נפגשו לפני כמה חודשים. "מכיוון ששתי המשפחות מיודדות, נערכה פגישה על בסיס חברי לעדכון הדדי", אומרת גולדמן. "הפגישה נערכה לפני כשמונה חודשים, ולא נקבע לה כל המשך".

בינואר 2006 הקים אשכנזי עם שלושה אנשים נוספים - זאב ברונפלד, אריאל מליק וקובי ליבנה - חברה בשם אינווטיקה גרופ בע"מ. בהסדר ניגוד העניינים מסביר אשכנזי כי עיסוקה של אינווטיקה היה רכישת חברות בתחומי ה-Homeland Security והביוטכנולוגיה. הוא מציין עוד כי החברה ניהלה משא ומתן עם חברה בת של המרכז למחקר גרעיני (ממ"ג) בנחל שורק, שלפיו "תוקם על ידן חברה משותפת שתמסחר יישומים אזרחיים של טכנולוגיות על בסיס ממ"ג".

כפי שנחשף במוסף "הארץ" לפני כשבועיים, במסגרת פעילותה של אינווטיקה נפגש אשכנזי עם שר הביטחון אהוד ברק, שהיה בזמנו אזרח פרטי ואיש עסקים. בפגישה דנו השניים באפשרות לשיתוף פעולה עסקי. מליק, יזם עסקי ושותף בחממות טכנולוגיות, סיפר ל"הארץ" כי "אין ספק שאשכנזי היה הרוח החיה בחברה. לכל אחד מהשותפים האחרים יש עסקים נוספים, והוא היה הדומיננטי". דמות אחרת הקשורה בחברה סיפרה ל"הארץ" כי אשכנזי היה אמור להביא אליה את הידע שלו בתחום הביטחוני.

הפעילות באינווטיקה נפסקה לקראת סוף 2006, חודשים ספורים לאחר כניסתו של אשכנזי לתפקיד מנכ"ל משרד הביטחון, ולפני ששיתוף הפעולה עם ברק קרם עור וגידים. בהסדר ניגוד העניינים דיווח אשכנזי: "החברה טרם רכשה חברה כלשהי, וטרם הבשיל כל חוזה שיתוף פעולה או חוזה אחר עם החברות שעמן ניהלה משא ומתן".

השותף של האב, החבר של הבן

במארס 2006 פתח אשכנזי חברה נוספת בשם גבי אשכנזי בע"מ. בחודשי פעילותה המעטים של החברה, שאשכנזי היה בעל המניות היחיד בה, זרמו אליה עשרות אלפי שקלים מחברת גושן - שירותי ביטחון פרטיים ומסחריים בע"מ.

גושן, הנמצאת בבעלות אלי סבאג, היא חברת אבטחה העוסקת, בין השאר, באבטחת אישים, משלחות, מתקנים ואירועים. בין לקוחותיה העיקריים אפשר למצוא את חברת התרופות טבע וכן את משרד ראש הממשלה והמשרד לביטחון פנים. בתחילת 2006 מונה אשכנזי לנשיא החברה, ושימש בתפקיד זה עד כניסתו למשרד הביטחון.

"תמורת שירותי בחברה", כתב אשכנזי בהסדר ניגוד העניינים, "השתכרתי בסכום חודשי. על-פי ההסכם הייתי זכאי אף לעמלות אם אגרום לגידול בהזמנות החברה. במהלך עבודתי בחברה לא הייתי זכאי בפועל לעמלות כלשהן, ואיני זכאי לעמלות מסוג זה כיום".

סבאג, רק בן 33, מספר שהכיר את גבי אשכנזי באמצעות בנו איתי, שהוא שכן שלו בכפר סבא וחבר של אחיו של סבאג. "גבי אשכנזי היה לקראת שחרור מתפקיד סגן הרמטכ"ל", אומר סבאג. "באתי אליו לפגישה ודיברנו. הוא היה ישר והגון לאורך כל הדרך, וכמובן שהוא לא יכול היה לתת לי תשובה לפני שהוא משתחרר. בינואר 2006, כשהשתחרר, הוא יצא לחופשה, ואז הצעתי לו את התפקיד - והוא אמר שהוא מוכן ללכת על זה".

הבן, איתי אשכנזי, מאשר כי הוא זה שחיבר בין אביו לחברת גושן. לדברי סבאג, תפקיד נשיא החברה הוא בעיקר ייצוגי, "אבל אשכנזי עזר לי בבניית תוכניות העבודה, הכשרת המנהלים ופתיחת דלתות; מה שאפשר".

עם מי, למשל, הוא הפגיש אותך?

"אני אצטרך לבדוק אתו אם זה בסדר לומר. בכל מקרה, רוב הלקוחות שלנו כיום לא הגיעו דרכו. הוא הפגיש אותי עם כל מיני אנשי עסקים שהכיר, כאלה שהיו צריכים אבטחה צמודה או מיוחדת, דברים כאלה. הוא אמר להם 'יש את גושן, זו חברה מקצועית שמעסיקה לוחמים בלבד'. חוץ מזה, הוא היה מעורב בעוד כמה פרויקטים שלנו. היתה לו איזו חברת סטארט-אפ... היו בינינו כללים לא כתובים שיש לו עיסוקים ועניינים נוספים, ואני לא נכנסתי לזה".

בשל הזמן הקצר יחסית שבו ניסה אשכנזי את מזלו בעסקים, קשה לשפוט עד כמה הצליח בתחום. בין השאר, משום שהפרטת התעשייה הצבאית (תע"ש), ההליך המרכזי שבו ניסה ליטול חלק, לא יצאה אל הפועל. קוליץ, המגדיר עצמו ידיד של אשכנזי, אומר כי "קשה מאוד היה להתרשם מכישוריו כאיש עסקים, אבל היה קל להתרשם מאישיותו הנבונה".

שותף אחר של אשכנזי האב סבור כי אשכנזי לא בנוי לעסקים: "עם יושרה כמו שלו, היה לו קשה להצליח בעסקים", הוא אומר. "הוא צריך מישהו ממולח על ידו".

haaretz.co.il@uribl

העסקים של איתי אשכנזי

בנו של הרמטכ"ל, איתי אשכנזי, עבד בשתי חברות נוספות - צ'יפ פי.סי וצ'מפיון מוטורס - שגם להן קשרים עם צה"ל ואף עליהן לא דיווח אשכנזי, כנדרש

>> בתקופה שבה מונה אביו למנכ"ל משרד הביטחון - בין 2006-2007 - עבד בנו, איתי אשכנזי, בחברת צ'מפיון מוטורס כמנהל מכירות ארצי של סיאט ומנהל רשת הסוכנים המורשים של סיאט.

בהסדר ניגוד העניינים שמילא גבי אשכנזי עם כניסתו למשרד הביטחון הוא לא ציין את עבודתו של בנו בצ'מפיון מוטורס, על אף שמדובר בחברה שהתמודדה בעבר במכרזים של משרד הביטחון וצה"ל (ב-2005 התמודדה החברה על מכרז לאספקת מכוניות לצה"ל - וזכתה). מאז החברה לא התמודדה על מכרזים של משרד הביטחון.

ביולי 2007 מונה איתי אשכנזי לסמנכ"ל מכירות ושיווק בחברת ההיי-טק הציבורית צ'יפ פי.סי, המפתחת מחשבים רזים. חלק ממניותיה של החברה, המוכרת את מוצריה בישראל ובחו"ל ופועלת גם מול משרד הביטחון וצה"ל, מוחזקות על ידי חברת אלביט. בכיר במשרד הביטחון אישר כי צ'יפ פי.סי מכרה בשנים האחרונות מאות מחשבים לצה"ל. לדבריו, הרכישות עבור צה"ל מתבצעות באמצעות משרד הביטחון, והצבא מעורב במתן דגשים שונים בנוגע למוצרים או לשירותים הנרכשים.

במסמכי החברה הוגדר אשכנזי "סמנכ"ל מכירות מזרח תיכון". עובדים בחברה מספרים שהוא היה אחראי גם על שיווק מוצרי צ'יפ פי.סי בישראל, וששכרו באותה תקופה הסתכם בכחצי מיליון שקל.

בראיון שנתן איתי אשכנזי במאי 2008 לאתר האינטרנט אנשים ומחשבים הוא אף הזכיר את צה"ל כלקוח של החברה, וסיפר: "שיתוף הפעולה של סיטריקס (חברת היי-טק שעבדה עם צ'יפ פי.סי, א.ב.) עם צ'יפ פי.סי בא לידי ביטוי אצל לקוחות אסטרטגיים בישראל, כמו בזק וצה"ל".

דובר צה"ל מסר בתגובה: "מבדיקה עם גבי אשכנזי נמצא כי העסקתו של איתי אשכנזי בחברת צ'יפ פי.סי החלה חודשים אחדים לאחר שגבי אשכנזי נכנס לתפקידו כרמטכ"ל. הוא לא עסק בכל עניין הנוגע למערכת הביטחון. משכך, לא היתה להעסקתו בחברה כל נגיעה לתפקידו של הרמטכ"ל, וממילא לא היה צורך לדווח עליה".

אורה סופר, יו"ר דירקטוריון צ'יפ פי.סי, אומרת כי "בשנים שבהן עבד איתי אשכנזי לא היה שום שינוי במכירות למשרד הביטחון, והפעילות מול המשרד לא היתה חלק מפעילותו של אשכנזי. עוד לפני תחילת עבודתו הבהיר איתי באופן מפורש כי הוא מבקש לא לטפל בתחום זה ואנו כיבדנו את בקשתו". על-פי הנתונים שמסרה צ'יפ פי.סי לבורסה, הפסיק אשכנזי לעבוד בחברה בפברואר.

עוד קודם לכן, בספטמבר 2008, פתח אשכנזי חברה בשם אקסידריה בע"מ, הרשומה כעוסקת בייעוץ עסקי, והוא בעל המניות היחיד בה. כשנשאל אשכנזי במה עוסקת אקסידריה, השיב: "זו חברה פרטית שלי שבה אני עושה יזמות עסקית עבור חברות מסוימות, וזהו".

באיזה תחום?

"זה דברים שלי ואני לא רוצה לפרט".

"לא היה מה לדווח"

>> בנוגע לאי דיווחו של הרמטכ"ל על קשריו של בנו עם אירונאוטיקס מסר דובר צה"ל בתגובה: "במועד שבו נערך הסדר ניגוד העניינים של הרמטכ"ל, ב-26 ביולי 2006, לא עסק בנו איתי בכל עיסוק הנוגע לתפקידו של הרמטכ"ל דהיום או לתפקידו כמנכ"ל משרד הביטחון בזמנו, ומשכך לא היה עיסוק כלשהו שעליו ניתן היה לדווח במסגרת ההסדר".

"מבדיקה עם אשכנזי עולה כי בנו איתי הועסק על ידי חברת אירונאוטיקס בעבר. העסקתו הסתיימה ב-31 במאי 2005, עוד בטרם מינויו של הרמטכ"ל לתפקיד מנכ"ל משרד הביטחון. משכך, לא היה צורך לדווח עליה. יצוין בהקשר זה כי ממילא עם כניסתו לתפקיד מנכ"ל משרד הביטחון התחייב אשכנזי לא לקבל החלטות בעניין אירונאוטיקס במשך שנתיים, בשל העובדה כי בהיותו אדם פרטי בדק עמה אפשרות לפעילות קונקרטית שלא צמח ממנה דבר, כמצוין בהסדר ניגוד העניינים.

"עוד יודגש, כי מגע עם חברות ביטחוניות ואחרות, ורכישות במידה שישנן, מבוצעות בלעדית על ידי משרד הביטחון ולא על ידי צה"ל".

TheMarker פנה גם למשרד הביטחון בשאלה רשמית בעניין קשרי המשרד והיקפי העסקות עם צ'יפ פי.סי ואירונאוטיקס, אך המשרד סירב להעביר את הנתונים ומסר כי "משרד הביטחון אינו נוהג להתייחס ולפרט על עסקות שאותן מבצע. בכל מקרה, כל רכש מתבצע בהתאם לחוק חובת המכרזים ועל-פי כלליו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker