עמית בן-ארויה
עמית בן-ארויה

היהלומן יובל גפני מואשם במסירת מידע פנים לראש ארגון הפשע ריקו שירזי אודות עסקה בין חברת הנדל"ן גולן ובוימלגרין קפיטל בשנת 2006. שירזי עצמו, כך נטען, העביר את מידע הפנים לאנשים שונים ובהם ראש ארגון הפשע החזק בדרום, שלום דומרני. שירזי שהיה חשוד בפרשה הפך לעד תביעה במשפט. בעקבות המידע הפנימי רכשו אנשיו של שירזי, לפני פרסום העסקה בבורסה, מניות בהיקף של כ.1.5 מיליון שקל. בין השאר השקיע מאמן הכדורגל ניצן שירזי 90 אלף שקל.

חברת גולן מלאכת מחשבת נשלטה על ידי איש העסקים עודד דסאו (73.04 אחוז) ועסקה בעיקר בייזום ובנייה. לגפני ודסאו היו יחסים עסקיים ממושכים, בעיקר בתחום היהלומים. גפני, כך עולה, נהג להלוות לדסאו סכומים של מיליוני דולרים לצרכיו האישיים וכן לחברות פרטיות שלו בתחום היהלומים והנדל"ן.

לפי כתב האישום, באוגוסט 2005, ניהלה גולן, בעיקר באמצעות דסאו, משא ומתן לרכישת אחזקות בחברת א.מ.ד פיתוח נדל"ן והשקעות בע"מ, חברה פרטית ששווייה כ 150 מליון דולר ושעיקר עיסוקה באחזקה של חברות בתחום הנדל"ן והשכרת רכב. בפברואר 2006 דיווחה גולן לבורסה כי התקשרה בהסכם לרכישת 50% ממניות א.מ.ד, חברה אחזקות בתחום הנדל"ן והשכרת הרכב, בתמורה כוללת של 75 מיליון דולר. לאחר תשלום מקדמה של 10 מיליון דולר ניסה דסאו במשך כמה חודשים לגייס 65 מיליון דולר.

במהלך הלילה שבין מאי 2006 ניהל דסאו משא ומתן עם נציגי חברת בוימלגרין קפיטל בע"מ, שבשליטת ישעיהו בוימלגרין, שעיקרו הכנסת קפיטל כמשקיע אסטרטגי בעסקה. המו"מ הבשיל לידי הסכמה עקרונית ודסאו עידכן על כך בשעות הבוקר של ה-16 במאי את גפני במשרדם המשותף לפני הדיווח לציבור.

לפי כתב האישום, בשעות שלפני הדיווח המיידי לבורסה, ב-14:48 באותו יום, הספיק גפני להעביר את מידע הפנים לכמה אנשים ובהם ריקו שירזי. על פי כתב האישום, ריקו שירזי סייע לגפני בגביית כספים ולכן רצה גפני לגמול לו טובה. במקרה שיהיו רווחים, הציע גפני לריקו שירזי לחלוק ברווחים שווה בשווה ובמקרה של הפסדים יחזיר גפני לריקו שירזי את מחיר הקרן שבו רכשו את המניות. בשל כך רכש איציק בן זקן, מאנשי שירזי, מניות תמורת 150 אלף שקל.

מכתב האישום עולה כי השיחה בין הנאשם לריקו שירזי הובילה לשיחות של שירזי לאנשים אחרים ובהם ראש ארגון הפשע החזק בדרום, שלום דומרני. הוא המליץ להם לרכוש במהירות את מניית גולן, וזאת בטרם פירסום הדו"ח המיידי בדבר ההסכם עם בוימלגרין. בשיחות ולאור הבטחת הנאשם, הציע ריקו לאחרים שיתוף עימו באופן שוויוני בחלוקת הרווחים ושיפוי מלא של ההשקעה במקרה של הפסד וכן הורה על שמירת חשאיות העניין. האנשים עמם דיבר שירזי, זולת דומרני, רכשו מניות גולן מלאכת מחשבת ב-900 אלף שקל. בסך הכל הושקעו במניות דרך המידע של גפני לפני הדיווח לבורסה 1.5 מיליון שקל. בין השאר השקיע מאמן הכדורגל ניצן שירזי 90 אלף שקל.

חמישה ימים לאחר מכן דיווחה החברה כי מסמך ההבנות מבוטל כי לא ניתן היה למלא אחר התנאים בהסכם. כתב האישום הוגש לבית משפט השלום בתל אביב על ידי עו"ד ערן שחם-שביט מפרקליטות מיסוי וכלכלה.

אלא שלרוע מזלם של המשקיעים העוקץ לא עלה יפה עם סיום יום המסחר של ה-16 במאי עלה שער המניה ב-6 אחוז, אך שערי המניה הגבוהים בהם נרכשו המניות הולידו הפסדים כספיים. ריקו שירזי, כך כתב האישום, דרש מגפני בשם האחרים את סכום ההשקעה, וגפני החזיר את הכספים תמורת המניות. אלה הועברו לדסאו שמכרן ובכספים כיסה חובות פרטיים. בגין זאת מואשם גפני בפעולות ברכוש אסור לפי חוק איסור הלבנת הון.

ריקו שירזי ועודד דסאו היו חשודים בפרשה, אך ככל הנראה לא יועמדו לדין. הם נמצאים כעת ברשימת עדי התביעה של כתב האישום. מהפרקליטות נמסר שטרם התקבלה החלטה לגבי המעורבים האחרים בפרשה.

בא כוחו של ריקו שירזי העדיף שלא להגיב לדברים.

עו"ד ציון אמיר המייצג את גפני מסר בתגובה: "הייתי שמח לו כתב האישום היה מגיע קודם לנאשם ואלי לפני שהוא מגיע לתקשורת. היתה ישיבת שימוע לפני כמה חודשים. אנחנו סברנו ועודנו סבורים שגפני לא עבר שום עבירה של שימוש במידע פנים. הנסיבות שבהן המידע הגיע אליו פורטו בפני הפרקליטות. המשמעות היא שלא היה ניצול של מידע פנים. גפני לא הרוויח דבר או חצי דבר מהמידע שלטענת התביעה הגיע לידיו. בנסיבות אלה גפני פעל באופן כשר למהדרין ואנו תקווה שחפותו תוכח בבית המשפט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker