קניון הקריון בחיפה יפסיק לשלם אגרת אשפה; הסיבה - חוק העזר אינו ברור מספיק

השופט: החנויות שבקריון לא היו משלמות אגרת פינוי אשפה אם היו ממוקמות כחנויות בודדות

עמית בן-ארויה
עמית בן-ארויה

בית המשפט המחוזי בחיפה אסר באחרונה על עירית קריית ביאליק לחייב באגרת אשפה קניון מסחרי, כי חוק העזר אינו נהיר דיו. לפיכך נקבע כי העירייה תיאלץ להמשיך ולספק שירותי פינוי אשפה כי שנהגה במשך השנים.

עיריית קריית ביאליק דרשה מקניון הקריון סכום חודשי של 55 אלף שקל בגין פינוי אשפה. לטענתה, הקריון צריך להיכלל בהגדרה של "מפעל" כי הוא מכיל חנויות ויש לחייבו באגרה בהתאם. לפי חישובי העירייה, בכל חודש מפונה כ-1.4 מיליון ליטר אשפה דחוסה מהקריון במשקל של 2,000 טון.

בשטח הקריון שטחים מסחריים, קופת חולים ואף ממוקם בו בית משפט השלום של הקריות. מפסק הדין של השופט רון שפירא עולה כי חוק העזר העירוני אינו ברור ואינו קובע את היקף החובה לשלם אגרה בגין פינוי אשפה חריגה. השופט הוסיף כי החוק אינו נוקב בסכומי אגרה מעודכנים ורלוונטיים ולכן לא ניתן לחייב את הקיריון באגרת פינוי אשפת מפעל.

לדברי שפירא, יש לשים לב לכך שהחנויות שבקריון לא היו משלמות אגרת פינוי אשפה אם היו ממוקמות כחנויות בודדות. "עובדה זו יוצרת מצב דברים שאיננו שיוויוני ומפלה בין נכסים שהינם בעלי מהות דומה והיקף דומה", אמר. אמנם, ציין, העירייה מטילה את האגרה על הקריון כנכס אחד שלם, אך יש להניח שהעלויות יגולגלו על בעלי החנויות בקניון וכך תיווצר אפליה בין חנויות השוכרות נכס בקיריון לחנויות רגילות בעיר.

העירייה חויבה בהוצאות בסך 20 אלף שקל. עו"ד עדי מוסקוביץ ייצג את חברת מליסרון שבבעלותה הקריון. (עת"מ 7784-04-09)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker