נורית רוט

תביעת הענק של קרן הפנסיה הע"ל נגד מנהליה לשעבר עולה שלב: היום הותר לפרסום כי בית המשפט המחוזי בתל אביב התיר לקרן להטיל עיקולים בסכומי עתק על נכסיהם האישיים של מנהלי הקרן לשעבר, אברהם הירשזון ומיקי צולר. על נכסיו של צולר, יו"ר הקרן לשעבר ומי שנחשב הרוח החיה של ניהול הקרן, הוטלו עיקולים עד לגובה 190 מיליון שקל, ועל נכסיו של הירשזון, שר האוצר לשעבר המרצה עונש מאסר על גניבת יותר מ-1.7 מיליון שקל מקופת הע"ל, הוטלו עיקולים עד לגובה 181 מיליון שקל.

בהתאם לצו שניתן בשבוע שעבר על ידי השופט חיים טובי, הטילה הע"ל עיקולים על נכסיו האישיים של צולר בהם: דירה ברמת אביב ברחוב יהודה הנשיא, דירה ברחוב מטמון הכהן בתל אביב וכן על מניות, חשבונות בנק, קופות גמל וקרנות השתלמות. באשר להירשזון, העיקולים הוטלו על זכויותיו בדירה ברחוב דרזנר ברמת אביב, זכויותיו במגרש נוסף בתל אביב, זכויות בדירה בבת ים וכן על חשבונות בנק של הירשזון. לפי בקשת העיקול, שהוגשה באמצעות עורכי הדין רונן בוך ויואב פיקל ממשרד ארנון שגב ושות', נכסים אלו התגלו בעקבות חקירות פרטיות שערכה הקרן.

לפני כחודש וחצי הגישה הע"ל תביעה בסך 190 מיליון שקל נגד הירשזון ונגד צולר בגין הפרת חובות אמונים לחוסכים בקרן וניהול רשלני של כספם. הע"ל שהיתה בעבר בניהול הסתדרות העובדים הלאומית, נמצאת כיום בניהול מורשה לאחר שמשרד האוצר השתלט עליה לנוכח אי הסדרים שהתגלו בה בשנים האחרונות. את התביעה הגיש עו"ד ארנון שגב, שכיהן כמפקח המיוחד של הקרן מטעם חברת עמיתים - המנהלת בשם המדינה את קרנות הפנסיה הוותיקות, שאותה מנהלת יעל אנדורן.

בבקשה לעיקול טענה הע"ל, כי לאור העובדה שהאמצעיים הכספיים של צולר והירשזון אינם מספיקים כדי לשלם את סכום התביעה העצום, אין מנוס ממתן צו עיקול על אותם נכסים שאחריהם הצליחה הע"ל להתחקות, שאחרת היא לא תוכל לממש את פסק הדין. עוד נטען ביחס להירשזון כי הוא "הוכיח זה מכבר כי מרמה הטעייה וחוסר תום לב אינן זרות לו, והוא מרצה בימים אלה עונש מאסר לאחר שהורשע בעבירות כלכליות חמורות. בנסיבות אלה יש לראותו כמי שקיימת מאליה בעניינו ההנחה כי הוא עשוי להבריח את נכסיו כדי להימנע מלשלם להע"ל".

התביעה מתמקדת בשלוש פרשיות עיקריות, שבהן על פי התביעה נגרמו לחוסכים בקרן נזקים בסך 190 מיליון שקל, בשל רשלנותם של הדירקטורים בקרן. שלוש הפרשיות המופיעות בתביעה הן שיפוץ של מלון הוד המדבר בים המלח בין השנים 1998-2002 בסכום כולל של יותר מ-120 מיליון שקל, תשלום דמי ניהול בסך 9 מיליון שקל לצולר בשנים 2003-2006 ותשלום בונוס בסך 2.4 מיליון שקל לצולר ב-2004 בעבור עסקת ההשתלטות על חברת הברוקרים דש-אייפקס.

"בשורה של מעשים ומחדלים, העולים כדי הפרת חובות הנאמנות והאמונים, ובוודאי הפרת חובת הזהירות, היפנו הנתבעים עורף לאותם עשרות אלפי חוסכים ומעלו בתפקידם", נכתב בתביעה. נגד צולר נטען בנוסף כי הפיק רווחים אישיים מרשלנות זו כאשר קיבל לכאורה מהקרן תשלומים בסך 11-13 מיליון שקל במשך שלוש שנים. (א 2058/09)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker