המדינה עומדת לתבוע את מנהלי הע"ל בגין נזקים לקרן

מיקי צולר, הדמות הבולטת ברשימת המועמדים להיתבע: זו תביעה הזויה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

<<המפקח על הביטוח במשרד האוצר, באמצעות המנהל המורשה שמינה לקרן הפנסיה הע"ל, עומד להגיש תביעה תקדימית נגד נושאי המשרה בקרן. רשימת הנתבעים צפויה לכלול את מנהלי הקרן ואת הדירקטורים בה - ובראשם, הרוח החיה בזמנו בניהול הקרן, מיקי צולר.

חקירתו של שגב העלתה חשד לכך שהקרן איבדה נכסים כ-100 מיליון שקל, על פי הערכת המנהל המורשה, או 300 מיליון שקל על פי הערכת מקורות מקורבים למשרד האוצר, בשל ניהול לקוי. בין השאר התמקדה החקירה של שגב בעסקת בעלי העניין הגדולה ביותר שביצעה הקרן - ההשתלטות על חברת הברוקרים ד"ש אייפקס ולאחר מכן מכירתה של ד"ש אייפקס להסתדרות העובדים הלאומית, הבעלים של הקרן. הרוח החיה מאחורי שתי העסקות היה הדירקטור מיקי צולר - שנשא בתואר דירקטור אך נחשב לרוח החיה בניהול הקרן. צולר נחשב ליד ימינו של הירשזון.

בעקבות הממצאים של שגב הועברה קרן הע"ל לניהול מורשה - דה פקטו הקרן הוצאה מהבעלות של הסתדרות העובדים הלאומית והולאמה על ידי המדינה. כיום הקרן, כמו קרנות פנסיה ותיקות אחרות שהולאמו, משתייכת לחברת עמיתים שמנהלת יעל אנדורן. בקרוב צפויה אנדורן לפרסם מכרז למכירת הקרן לניהול פרטי חדש.

העילה לתביעה נגד המנהלים והדירקטורים בהע"ל היא אותה עילה שבגינה הועברה הקרן לניהול המורשה - ממצאי חקירתו של שגב, שהעלו חשדות לאי סדרים אשר גרמו נזק מהותי לנכסי הקרן.

יש לציין כי במקביל לכוונה לתבוע את הדירקטורים בהע"ל, מנהלים המנהל המורשה ויעל אנדורן משא ומתן עם הסתדרות העובדים הלאומית על השבת נכסים לקרן הע"ל. בראש ובראשונה מדובר בהשבת השליטה בדש אייפקס לידי הקרן, כדי שתוכל למכור את השליטה שוב, הפעם במחיר ראוי יותר.

בתגובה אמר מיקי צולר: "אם מגישים תביעה נגד הדירקטורים בקרן הפנסיה - זו תביעה הזויה, מכיוון שהקרן נוהלה כנדרש והתוצאות שלה היו מצוינות. עסקת דש אייפקס ספציפית הניבה לקרן רווח ניכר. דש אייפקס נמכרה להסתדרות לפי מחיר השוק בזמנו, ולאחר שהקרן הצליחה להניב לעצמה רווח של כ-40% על השקעתה. מה עוד, שהמכירה עצמה נעשתה בכפייה של המפקח על הביטוח. אז איך אפשר לטעון כי מדובר בעסקה לא סבירה?"

צולר המשיך וטען כי הקרן נוהלה מצוין, וכי הגירעון בה נבע משינוי גובה הריבית במשק ולא בשל ניהול כושל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker