רוצים ללמוד משפטים? היכן הכי קל להתקבל - דין וחשבון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

רוצים ללמוד משפטים? היכן הכי קל להתקבל

במכללת שערי משפט תתקבלו גם ללא פסיכומטרי ועם תעודת בגרות בממוצע ציונים משוקלל של 90 ■ בצפת יספיק ממוצע ציוני בגרות של 85 בלבד ■ מדי שנה, הקריה האקדמית אונו משחררת לשוק יותר משפטנים מאשר כל האוניברסיטאות גם יחד

19תגובות

>> במכללה האקדמית אונו אפשר למצוא כיום את המספר הגדול ביותר של סטודנטים למשפטים בישראל - כ-5,000 סטודנטים לומדים בפקולטה למשפטים של המכללה בקרית אונו. לעומת זאת, בכל אחת מהמכללות האחרות - המכללה למינהל, מכללת נתניה, המרכז הבינתחומי בהרצליה, מכללת שערי משפט והמרכז האקדמי למשפט ועסקים - לומדים כ-1,500 סטודנטים בממוצע. המצב באוניברסיטאות שבהן יש פקולטה למשפטים - העברית בירושלים, תל אביב, בר אילן וחיפה - שונה בתכלית, כאשר בכל האוניברסיטאות גם יחד לומדים כ-3,300 סטודנטים למשפטים בלבד.

דרישות הקבלה ללימודי משפטים בקרית אונו, מעבר לריאיון אישי ומבחן מיון, הן תעודת בגרות עם ממוצע ציונים של 93 לפחות או ציון פסיכומטרי של 630 לפחות. כל מועמד בעל תואר ראשון עם ממוצע ציונים של 80 לפחות יתקבל. מועמדים בעלי תואר שני יתקבלו באופן אוטומטי. הנתונים, המתפרסמים כאן בראשונה, נאספו על ידי לשכת עורכי הדין מתוך הידיעונים שמפרסמות הפקולטות למשפטים ואומתו עם מזכירויות הפקולטות, לקראת פאנל בנושא "רמת המקצוע והצפתו" שיתקיים היום בכנס לשכת עורכי הדין באילת. את הפאנל תנחה עו"ד רחל בן ארי וישתתפו בו עו"ד יורי גיא-רון ראש לשכת עורכי הדין, פרופ' נחום פינגר מהמועצה להשכלה גבוהה, פרופ' עלי זלצברגר דיקאן הפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה וד"ר דודי שוורץ דיקאן בית הספר למשפטים שבקריה האקדמית אונו.

לשכת עורכי הדין מנסה להילחם בהצפת המשק בעורכי הדין בשנים האחרונות. הלשכה פירסמה לפני כחודשיים תוכנית בנושא שכוללת הארכת תקופת ההתמחות משנה לשנתיים, שינוי מבנה בחינות ההסמכה בכתב ובעל פה, וככל הנראה גם חובת לימודי תואר שני במשפטים כתנאי לעיסוק במקצוע.

הקריה האקדמית אונו לא לבד

מהנתונים עוד עולה כי תנאי הקבלה ללימודי משפטים במכללות החדשות שנפתחו השנה בחיפה ובצפת נמוכים יותר אפילו מאלה של הקריה האקדמית אונו: למרכז האקדמי כרמל אפשר להתקבל עם ממוצע בגרות של 90, ללא פסיכומטרי, או עם ממוצע בגרות של פחות מ-90 וציון פסיכומטרי של 620 לפחות. למכללה בצפת מספיקה תעודת בגרות עם ממוצע בגרות של 85 לפחות, או לחלופין ציון פסיכומטרי של 575 כדי להתקבל. מועמד עם ציון פסיכומטרי של 560 גם יתקבל ללימודים בצפת במידה שיש לו תעודת בגרות עם ממוצע ציונים של 90 לפחות.

תנאי הקבלה ללימודי משפטים במכללת שערי משפט הם תעודת בגרות עם ממוצע ציונים של 90 לפחות, או ציון פסיכומטרי של 580 לפחות. במכללת שערי משפט לומדים כ-500 סטודנטים. למכללת רמת גן, שבה לומדים כ-1,200 סטודנטים בכמה מסלולים, ניתן להתקבל ללא פסיכומטרי ועם תעודת בגרות בממוצע ציונים של 95 לפחות, או עם תעודת בגרות בממוצע ציונים של 85 לפחות בנוסף לציון פסיכומטרי של 650 לפחות. למכללה האקדמית בנתניה, שבה לומדים כ-330 סטודנטים, צריך להציג ממוצע משוקלל של ציוני תעודת הבגרות והמבחן הפסיכומטרי של 90 לפחות כדי להתקבל ללימודי המשפטים.

הבינתחומי והמכללה למינהל מצמצמים פערים

ואולם, ההבדלים בין תנאי הקבלה של שתי המכללות האלה לבין תנאי הקבלה של הפקולטות למשפטים באוניברסיטאות הצטמצמו עם השנים. ממוצע בגרות של 85 לפחות וציון בבחינה הפסיכומטרית של 660 לפחות מהווים כרטיס כניסה ללימודי משפטים באחת מהפקולטות הנחשקות ביותר - הפקולטה למשפטים שבאוניברסיטת תל אביב. לחלופין, מועמדים בעלי תואר ראשון ממוסד אקדמי מוכר, שסיימו את הלימודים בממוצע ציונים של 85 לפחות, או מועמדים בעלי תואר דוקטורט, יתקבלו גם עם ממוצע של 80 לפחות (בצירוף לציון של 660 לפחות בבחינה הפסיכומטרית). האוניברסיטה תשקלל את הציונים והמועמדים עם הציון המשוקלל הגבוה ביותר - יוכלו להתחיל במרוץ לקבלת תעודת עורך הדין. הפקולטה מציעה תוכנית לתלמידים מצטיינים, שהמשתתפים בה יוכלו לסיים את לימודי המשפטים עם תואר שני בתוך ארבע שנים בלבל. בנוסף, סטודנטים יכולים לבחור בין ארבע חטיבות שונות ללימודי משפטים: מינהל, חשבונאות כלכלה ופילוסופיה.

הקבלה לפקולטה למשפטים בבר אילן נעשית על פי שקלול של ממוצע הבגרות (50%) ומבחן פסיכומטרי (50%). בפועל מתקבלים לפקולטה כ-15% מהפונים בלבד, כך שחתך הקבלה גבוה ביותר. הקבלה של בעלי תואר ראשון מותנית בשקלול ציוני התואר הראשון (ובלבד שלא יפחתו מ-80) וציון פסיכומטרי, ונעשית לאחר דיון פרטני בידי וועדת הקבלה הפקולטטיווית בכל מועמד. גם אוניברסיטת בר-אילן מציעה תוכנית לסטודנטים מצטיינים שהמשתתפים בה יכולים לסיים תואר ראשון ושני במשפטים בארבע שנים בלבד.

הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית, שבה לומדים 250 סטודנטים בכל שנה, מקבלת את המועמדים בעלי הציונים המשוקללים הגבוהים ביותר בין ציוני תעודת הבגרות לבין ציון הבחינה הפסיכומטרית (כאשר ציוני הבגרות מקבלים משקל של 30% וציון הבחינה הפסיכומטרית מקבל משקל של 70%). ואולם, בעלי תואר דוקטורט יתקבלו ללימודים ללא בחינה פסיכומטרית. גם האוניברסיטה העברית מציעה תוכנית לתלמידים מצטיינים, שהמשתתפים בה יכולים להשלים תואר מוסמך במשפטים במקביל לתואר מוסמך במינהל עסקים או קרימינולוגיה, בתוך חמש שנים בלבד.

גם אוניברסיטת חיפה מסננת את המועמדים בעזרת ציון המשקלל בין ציוני הבגרות לציון הבחינה הפסיכומטרית.

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עשרת הסיפורים החמים של היום ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם