פרשת רונאל פישר: האם המשפט בדרך לגישור?

הנאשמים רונאל פישר, רות דוד ושי ברס הודיעו לבית המשפט המחוזי בירושלים כי הם מעוניינים לפנות לגישור פלילי ■ הקבלן יאיר ביטון - נאשם נוסף בפרשה - מבקש להמשיך בהליך הפלילי בבית המשפט

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
רונאל פישר בבית המשפט
רונאל פישר בבית המשפטצילום: אמיל סלמן

שנתיים וחצי אחרי שהמחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) הגישה נגדם כתב אישום חמור, מבקשים הנאשמים רונאל פישר ורות דוד מבית המשפט להעביר את התיק לגישור פלילי. פישר הגיש היום (ד') לבית המשפט המחוזי בירושלים בקשה להעברת התיק לגישור, אולם הדגיש כי בכוונתו להעלות טענות לחפותו וכן טענות למחיקת כתב האישום. גם דוד ושי ברס, מנכ"ל מע"צ לשעבר, הגישו לבית המשפט הודעות דומות.

הקבלן יאיר ביטון, הודיע כי אינו מתכוון להשתתף בגישור. כנגד ביטון מתנהל בימים אלו משפט פלילי נוסף בבית המשפט המחוזי בתל אביב, שבו הוא מואשם כי חבר לראש ארגון הפשיעה יצחק אברג'יל בכדי להוציא במירמה סכומי כסף אדירים מהחברה הציבורית ב.יאיר שבראשה הוא עומד, ולהעביר אותם לצורך מימונם של אברג'יל וגורמים מטעמו.

למרות הזמן הרב שחלף מאז הגשת כתב האישום בפרשה, הצדדים עדיין מתקוטטים בנוגע לחומרי החקירה. הנאשמים טוענים כי מח"ש לא העבירה להם את כל חומרי החקירה בתיק, ומח"ש מצדה טוענת כי חלק מהחומרים שכן הועברו להם הם חסויים, ולכן היא דורשת לקבל אותם חזרה.

הצדדים מנהלים כבר כמה חודשים הליכים משפטיים בנוגע לשאלת מסירת כל חומר החקירה לנאשמים. פישר טוען באמצעות סנגוריו, עוה"ד ליזי שובל ועמית בר מהסנגוריה הציבורית, כי מח"ש לא מסרה לו את כל חומר החקירה הרלוונטי בעניינו. הוא טוען גם כי יש לבטל את כתב האישום נגדו, שכן מח"ש לא קיימה, לטענתו, את החלטת בית המשפט העליון בנוגע להעברת חומר החקירה לידי ההגנה. בתום דיון שהתקיים באחרונה בבית המשפט, הדגיש השופט משה סובל כי על מח"ש למסור לצוות ההגנה את כל חומר החקירה שהתבקש.

רות דוד, עטים וסחלבים. בבית המשפט ב-2016
רות דוד בבית המשפט ב-2016צילום: אוליבייה פיטוסי

לפני כחודשיים דנה השופטת מאק-קלמנוביץ בעניין זה. לאחר שהתרשמה מטיב החומר שמח"ש לא מסרה לנאשמים לעיון, קבעה כי "טענות הנאשמים אינם בבחינת מסע דיג, והחומר שלא נמסר לעיונם ועשוי להיות רלוונטי אינו 'חומר פריפריאלי' בלבד. החומרים שלא נמסרו חיוניים להוכחת טענות הנוגעות למהימנותם של עדי תביעה מרכזיים, כך שקיים חשש לפגיעה של ממש ביכולתם של הנאשמים להתגונן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום