הילה רז

>> "אין לי עניין לריב אתכם אך בוודאי שזכותי לקבל ולממש את מלוא זכויותיי המשפטיות. אני לא מוכן לשום פגיעה נוספת על כל הפגיעות שפגעתם בי בממון, בקריירה, בגוף והנפש" - כך כותב ד"ר עו"ד רפעאת עזאם במייל ששלח לעו"ד מוריאל מטלון, השותף המנהל במשרד גורניצקי ושות'. התכתובת הטעונה בין השניים צורפה כנספח לתביעה בסך מיליון שקל שהגיש עזאם לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב לפני ארבעה חודשים נגד גורניצקי. עזאם התחיל לעבוד בגרוניצקי, אחד המשרדים המסחריים המצליחים בישראל, באוגוסט 2007 כעורך דין בתחום המיסוי. השבוע הגיש המשרד, שבראשו עומד עו"ד פנחס רובין, את כתב ההגנה שבו הוא דוחה את האמור בתביעה וטוען כי עזאם פוטר מעבודתו "עקב חוסר שביעות רצון מהותי מרמתו ומביצועיו המקצועיים".

בתביעתו טוען עזאם כי טיפל והוביל תיק גדול ומורכב בתחום המיסוי הבינלאומי, שבגינו קיבל גורניצקי שכר טרחה בסך 9 מיליון שקל. עזאם טוען כי הצליח בזכות רעיונותיו היצירתיים להפחית שומת מס של חברה זרה בכ-70 מיליון שקל. ואולם, חרף הסכמה עם גורניצקי כי הוא יקבל בונוס בסך 10% משכר הטרחה, מסרב המשרד לעמוד בהתחייבותו. עזאם תובע מגורניצקי 875 אלף שקל, המהווים 10% מסכום חיסכון המס ללקוח וכן 150 אלף שקל בשל פגיעה במוניטין ועוגמת נפש. השבוע דחתה השופטת חנה טרכטינגוט את בקשת גורניצקי לאסור על פרסום ההליך.

אחוז הוגן משכר הטרחה

עזאם, כיום מרצה במרכז הבינתחומי בהרצליה ובעל משרד בוטיק בתחומי מיסוי בינלאומי וסחר אלקטרוני, כיהן במשך כעשור כעוזר המשפטי של נשיא בית המשפט העליון בדימוס אהרן ברק. מהתביעה עולה כי לאחר שסיים לעבוד אצל ברק, הוא ביכר את גורניצקי על פני פירמת עורכי הדין הגדולה בישראל הרצוג, פוקס, נאמן. העדפתו נבעה, לגרסתו, מהבטחה של גורניצקי כי בתוך שנה מתחילת עבודתו יקודם למעמד של שותף. בגורניצקי דוחה בכתב ההגנה את הטענה ומציין כי התיאור "רחוק מלשקף את המציאות".

מהתביעה עולה כי תנאי שכרו של עזאם נקבעו בסיכום עם מטלון ועמדו על שכר של 21 אלף שקל בחודש ותשלום בונוס בגין הצלחה בסך 10%-30% משכר הטרחה שמשולם למשרד. לדבריו הוא לא קיבל הסכם עבודה חתום או הודעה על תנאי עבודתו כמחויב בחוק.

לגרסת עזאם הוא עמד בקשר שוטף עם הלקוח ודאג כי חשבונות שוטפים שהוצאו ללקוח, בסך מיליון שקל, ישולמו למשרד. רובין, לדבריו, אמר לו כמה פעמים שיהיה זכאי לאחוז הוגן משכר הטרחה בתיק. רובין מצידו טוען כי "בשום מועד לא אמר את הדברים המיוחסים לו".

באמצעות משרד עו"ד רובין-שמואלביץ מתאר עזאם כי במהלך תקופתו בגורניצקי עבד בעיקר על תיק המיסוי של החברה, ששמה נאסר בפרסום, וכי הצליח להפחית את שומת המס "בניגוד לעמדתו והערכותיו של עו"ד פנחס רובין", שלטענת עזאם היה פסימי בהערכותיו ו"אמר כי מצב הלקוח קשה ביותר וסיכויי ההצלחה נמוכים ביותר".

באוקטובר 2008 עזאם הפסיק לעבוד בגורניצקי. לטענת עזאם המשרד ביקש להפסיק עבודתו כשכיר ותחת זאת הוצע לו להמשיך לתת שירותיו למשרד כעצמאי. לאחר שלא הושגה הסכמה בנוגע לתנאי העבודה המשותפת הוחלט על סיום עבודתו.

במייל ששלח לו מטלון בנוגע לסיכום תנאי הפרישה, מציין האחרון כי דבריו נכתבו על דעת רובין ולפיהם בעבור עבודתו על התיק יקבל בונוס בסך 20 אלף שקל. עוד כתב מטלון כי "עם סיומו המוצלח של התיק תקבל בגין הסיוע בתיק במהלך עבודתך במשרד ולאחריה על פי ההסדר הנ"ל 10% מתוך הבונוס שהמשרד יקבל בפועל מהלקוח (אשר כפי שהבנתי ממך עומד על 12.5% מחסכון המס, כלומר תקבל 1.25% מחיסכון המס)".

חמדנות, מגלומניה וכפיות טובה

כתב ההגנה, שהוגש באמצעות עו"ד אשר חלד, נפתח כך: "התביעה הינה נדבך נוסף ומיותר בפועלו של התובע כאיש מדון וריב, שאינו מפספס הזדמנות ליצור עימות יש מאין". לגרסת המשרד, לא הובטח לעזאם דבר מעבר למשכורתו החודשית הגבוהה בהתחשב בהיעדר הניסיון שלו כעורך דין.

בכתב ההגנה נטען כי צוות העבודה שהתגבש בגורניצקי כלל את רובין כראש הצוות, עזאם, שני שותפים המתמחים במיסוי ומתמחה. רובין מציין בכתב ההגנה שנאלץ למעורבות פעילה הרבה מעבר לרגיל בשל ביצועיו הירודים של עזאם. "הלכה למעשה, התובע המציג עצמו כמומחה בעל שם, רחוק היה מלעמוד ברף המקצועי הנדרש מעורכי דין במשרד גורניצקי", נטען בכתב ההגנה.

עזאם, כך נטען, פוטר בשל חוסר שביעות רצון מביצועיו המקצועיים ולאחר שביקורות שניתנו לו במהלך עבודתו לא הביאו לשיפור.

בכתב ההגנה טוען המשרד כי כדי להקל על השתלבותו של עזאם בשוק העבודה לאחר פיטוריו הוצעו לו הטבות פרישה נדיבות אך "חמדנותו היא שמנעה מההצעה להפוך להסכם מחייב". בנוגע לסיכום תנאי הפרישה שאליו מתייחס עזאם, טוענים בגורניצקי כי נכונותם לתנאי הפרישה המפורטים בהצעה חייבה את עזאם לחתום על טופס ויתור על תביעות, אך משעזאם סירב לחתום עליו, אין להצעה כל תוקף. לגרסת גורניצקי עזאם סירב להסתפק בתנאים אלה והתעקש לשמור לו את הזכות לתבוע עוד בעתיד. "חמדנות, מגלומניה וכפיות טובה חברו להן יחדיו והן שעומדות ביסוד התביעה" כותב המשרד.

עוד טוענים בגורניצקי כי מענק ההצלחה ששולם על ידי הלקוח נמוך במיליוני שקלים משסוכם בהסכם שכר הטרחה. "למרבה האבסורד, הקושי לגבות מהלקוח את מלוא מענק ההצלחה נובע ממחדליו של התובע עצמו" נכתב בכתב ההגנה.

עזאם: "זה כואב. נתתי את הנשמה למקום העבודה"

>> ד"ר עו"ד רפעאת עזאם, 35, חבר סגל בבית הספר למשפטים של המרכז הבינתחומי בהרצליה, שפרש מעבודתו כעוזר לנשיא בית המשפט העליון אהרון ברק לפני כשלוש שנים, מצא עצמו באחרונה בפעם הראשונה בחייו בצד של המתרס אליו הוא לא רגיל: בצד התובע. "למדתי עכשיו בראשונה איך בעל דין מרגיש. כמה חשובה לו החלטת בית המשפט", הוא אומר בשיחה עם TheMarker. איך השפיעה התביעה הזו על התיפקוד שלך?

"זה מפריע לי בתפקוד היום-יומי. זה כואב. אתה נותן את הנשמה שלך למקום העבודה שלך. אתה מסכם הכל בכתב והדברים ברורים. הבאתי סכום כסף משמעותי. מגיע לי את מה שסוכם, ציפיתי לקבל זאת, אולי עם תודה על ההישג, ללא צורך בפנייה לבית המשפט".

היו ניסיונות הידברות לפני הגשת התביעה?

"היו הרבה ניסיונות הידברות. המתנתי חצי שנה, נתתי הזדמנות לכל דרך אפשרית לא להגיע לבית המשפט והם המשיכו בסירוב שלהם לשלם".

מה תגובתך לכתב ההגנה?

"אני חושב שלא ראוי ולא רלוונטי לנקוט בהכפשות אישיות. כיבדתי את עו"ד פיני רובין והמשרד. גם כשהגשתי את התביעה היא עניינית ומקצועית. הייתי מצפה שגם הגנתם תתייחס מקצועית ועניינית להסכם ולהפרה. הם בחרו להכפיש בצורה אישית. זו הדרך שלהם - הדרך שלי שונה".

לא נעלבת?

"לא, ממש לא. אני מכיר את עצמי, קורות החיים שלי וההצלחה בתיק הספציפי בניגוד לכל הערכות והסיכויים מדברים בעד עצמם. כל קורא מספיק חכם להבין את הדברים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker