גיל פרס - המנכ"ל לשעבר של החברה הציבורית שבה שלט עודד דסאו - ירצה חמישה חודשי עבודות שירות

פרס משך 4.8 מיליון דולר מקופת החברה - מבלי שיידע את הדירקטוריון ואת בעלי המניות

עמית בן-ארויה
עמית בן-ארויה

חמישה חודשי עבודות שירות, מאסר על תנאי, איסור מלכהן כדירקטור למשך חמש שנים וקנס בסך 80 אלף שקל - אלה העונשים שנגזרו השבוע על גיל פרס, מנכ"ל לשעבר של החברה הציבורית של עודד דסאו - גולן מלאכת מחשבת.

דסאו, בעל שליטה לשעבר של החברה הציבורית גולן מלאכת מחשבת, התפטר ביולי 2007 בעקבות חקירת הרשות לניירות ערך הנוגעת למשיכת כ-4.8 מיליון דולר מקופת החברה. זאת, מבלי שיידע בעניין את נושאי המשרה הבכירים. כתב אישום הוגש נגדו ונגד פרס בספטמבר 2007 - לפיו משך כספים בלי שטרח ליידע על כך את הדירקטוריון ואת בעלי המניות.

במסגרת הסדר טיעון, הודה פרס בעבירות של מרמה והפרת אמונים בתאגיד, ועבירות לפי חוק ניירות ערך. תכלית העבירות היה לאפשר לדסאו למשוך מיליוני דולרים שלא כדין מהחברה ואי דיווח המשיכות לציבור בעלי המניות. משפטו של דסאו נמשך.

ביוני 2005 הסכים פרס לכהן כמנכ"ל החברה, שעד אז היתה שלד בורסאי ותחת ניהול של כונס נכסים. ארבעה חודשים לאחר מכן, כתב פרס על גבי נייר הנושא את הלוגו של החברה מכתב לבנק ובו הוראה להעביר מיליון דולר לחשבון פרטי של דסאו. המכתב ניתן ללא אישור החברה, או היוועצות משפטית כלשהי. הסכום הוחזר לחברה כמה ימים לפני פרסום הדו"חות הכספיים. לאחר זמן קצר חזרה הפעולה על עצמה.

"באופן פעולה זה עקף את התנאים הנקובים בחוק החברות לעניין עסקות בין חברות ציבוריות לבעל השליטה בה", הסביר בא כוח פרקליטות מיסוי וכלכלה, ערן שחם שביט. עוד הבהיר כי הענישה מגשימה את האינטרס הציבורי: מצד אחד, מנהלי חברות ציבוריות יבינו את הוראות החוק המגינות על המשקיעים, ומצד שני, יש מסר לציבור שמנהלים סורחים מובאים לדין. מנגד, הדגיש פרקליטו של פרס את חרטת הנאשם ואת העובדה שהתפטר כשראה שדסאו לא משיב את הכספים.

"הייתי מנכ"ל חסר ניסיון לחלוטין בחברות ציבוריות, הייתי כמה חודשים מנכ"ל. הרגשתי שאני רוצה לעשות את התפקיד על הצד הטוב ביותר. לא היתה לי מעולם כוונה או מניע להסתיר או להטעות את הציבור", אמר הנאשם.

השופטת דניאלה שריזלי הודיעה כי נימוקי גזר הדין יינתנו בנפרד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker