פרשת צינורות המזרח התיכון: בעלי השליטה לשעבר - אביב אלגור ואיאן דיוויס - הורשעו בהטעיית משקיעים

השניים הורשעו בעבירות קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ובעבירות של דיווח בכוונה להטעות משקיעים

עמית בן-ארויה
עמית בן-ארויה
עמית בן-ארויה
עמית בן-ארויה

שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, ח'אלד כבוב, הרשיע היום את בעלי השליטה לשעבר בחברה הציבורית צינורות המזרח התיכון, אביב אלגור ואיאן דיוויס, בעבירות קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ובעבירות של דיווח בכוונה להטעות משקיעים.

בכך קיבלו אלגור ודיוויס במרמה את אישורי האסיפה הכללית. כמו כן, משנמנעו במכוון מלדווח על המניות אותן החזיקו באמצעות אותו איש קש, הרי שגרמו לדיווחים כוזבים בכוונה להטעות משקיע סביר.

כבוב דחה את טענות אלגור ודיוויס בדבר היותו של הרנדל משקיע אמיתי. יצויין כי במסגרת חקירת פרשה זו על ידי מחלקת חקירות של רשות ניירות ערך, נחקר ויליאם הרנדל בצרפת והודה בסופו של דבר בהיותו איש קש. ואולם, במהלך המשפט טען הרנדל טענות קשות נגד חקירתו בצרפת וחזר בו מההודעה.

במשפט נפסק כי שני מניעים היו לאלגור ודיוויס: האחד, הרצון לקבל דמי ניהול חודשיים (והתנגדות המוסדיים לכך הקשתה עליהם). המניע השני נבע מכך שבאותה עת לא היתה החברה מוערכת בקרב המוסדיים ושער מנייתה הלך וירד. על כן, היה להם צורך לאתר איש קש שיתחזה למשקיע אמיתי, ויעביר למוסדיים מסר חיובי לגבי החברה וקבוצת בעלי השליטה.

לדברי כבוב, "עסקת דמי ניהול בין בעלי השליטה לחברה הציבורית הינה העסקה הטיפוסית אליה, כיוון המחוקק בקובעו את דרישת השליש הבלתי נגוע כאשר מדובר בעסקה חריגה עם בעל שליטה".

אסתר אלדן, לשעבר מנהלת I3 - חברת האחזקות שרכשה את צינורות המזרח התיכון - ועו"ד אבי שץ , להם יוחסו עבירות מופחתות, זוכו מחמת הספק.

מאביב אלגור ואיאן דיוויס נמסר כי הם "בנו במהלך השנים קבוצה הפועלת להבראת חברות במצוקה בפריפריה מתוך אידיאולוגיה. הם סייעו לאלפי עובדים להמשיך לפרנס את משפחותיהם בכבוד. גם השופט הבין כי מניעי אלגור ודיוויס היו לטובת החברה וקובע כי הם האמינו ביכולתם הניהולית להבריא את החברה ולשקם אותה. שלב ההרשעה הוא רק השלב הראשון, עומדות בפנינו אפשרויות רבות. אנו נלמד את התיק ונחליט על המשך צעדינו שסביר להניח יכללו ערעור לביהמ"ש עליון".

התובעת בתיק היא יהודית תירוש, ממחלקת ניירות ערך בפרקליטות מיסוי וכלכלה. אלגור מיוצג על ידי עורכי שוקי חורש וחגית בולמש, איאן דיוויס באמצעות עורכי הדין משה ישראל וקנת מן, אלדן באמצעות עו"ד יעקב וינרוט ושץ באמצעות עו"ד נתי שמחוני.

(40162/05)

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker