אפי נוה: "הבעיה היא לא בבחינה של לשכת עוה"ד, אלא עם רוב המכללות"

ראש לשכת עורכי הדין מגיב לתוצאות בחינות הלשכה שאותה עברו רק 34% מהנבחנים: "אני צריך לתת הסברים? אולי הם צריכים להסתכל במראה?"

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יו"ר לשכת עורכי הדין, אפי נוה
יו"ר לשכת עורכי הדין, אפי נוהצילום: עופר וקנין

ראש לשכת עורכי הדין, אפי נוה, התייחס היום (ג') לתוצאות בחינות ההסמכה של לשכת עורכי הדין החודש שלפיהן, רק 34% מסך 2,500 הנבחנים עברו את הבחינה. 

נוה אמר ל-TheMarker כי אף שזו היתה לכאורה בחינה קשה יחסית, וללא מקור להשוואה מכיוון שהיא נערכה לראשונה, שיעור המעבר של אלה שנבחנו בה לראשונה היה גבוה יותר מלפני שנה. "אף שהבחינה היתה במתכונת חדשה, חצי מהם עברו. הבעיה היא אצל מי שנבחן פעם שנייה ופעם שלישית. 550 סטודנטים שנבחנו פעם שלישית מרסקים את הממוצע".

>> התוצאה הגרועה מעולם: 66% מהמתמחים נכשלו בבחינות לשכת עורכי הדין

התפלגות המתמחים שעברו את מבחני לשכת עורכי הדין, לפי מוסדות לימוד

בסך הכל מקרב בוגרי האוניברסיטאות, שהיוו רק 17% מהנבחנים, עברו את הבחינה 75%. בקרב בוגרי המכללות, שהיוו 78% מהנבחנים (השאר עולים חדשים ובוגרי מוסדות בחו"ל), עברו את הבחינה רק 27%. מבין המכללות, המרכז הבינתחומי בולט מאוד לטובה בדירוג העוברים עם שיעורי מעבר דומים לאלה של אוניברסיטת בר אילן — וגבוהים מאלה של אוניברסיטת חיפה. במכללה למנהל עברו כמחצית הנבחנים ומשם שיעורי המעבר במכללות נוספות התדרדרו במהירות.

"אם הבחינה כזאת קשה, היא אמורה להיות קשה ובלתי עבירה לכולם", אמר נוה, "אם אלה התוצאות אז כנראה הבעיה היא לא עם הבחינה, אלא כנראה עם המכללות או לפחות עם חלקן. במכללת כרמל עברו 8% מהנבחנים, ובמרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן עברו 14%. אני צריך לתת הסברים? אולי שאולי הם צריכים להסתכל במראה?"

לדברי נוה, אין לו או ללשכה אג'נדה נגד מכללות, אלא נגד העובדה שיש מכללות שבהן אין נוכחות של סטודנטים בלימודים. "במסלול של 200 סטודנטים מגיעים אולי 30. מי שלא לומד ארבע שנים לתואר לא יצליח בשלושה חודשים ללמוד לבחינה על דיני מקרקעין וחוזים. הבחינה במתכונת החדשה משקפת ידע, ומי ששלט בחומר ולמד ארבע שנים עבר אותה".

הוא הוסיף כי גוף מקצועי ליווה באדיקות את בניית הבחינה. "דבר לא נעשה כלאחר יד. החוק עבר לפני שנה ורק שנה לאחר מכן נכנס החלק שעסק גם בדין המהותי כדי שיהיה זמן להתארגן ותתבצע עבודת בנייה רצינית. גם בדקנו את הניסוחים בשבע עיניים במטרה לראות שאין טעויות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker