״אם התיק שלך יגיע לשופטת ירדנה סרוסי - אתה עוד תתחנן לחזור אלי" - משפט - TheMarker
 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

״אם התיק שלך יגיע לשופטת ירדנה סרוסי - אתה עוד תתחנן לחזור אלי"

שנה וחצי אחרי שסרוסי עברה מתפקידה הבכיר ברשות המסים לכהונת שופטת המחוזי בת"א - כל פסקי הדין שנתנה בערעורי מס היו בעד הרשות ■ עורכי דין בתחום: גם ברשות מבינים שיש להם קלף מנצח בבית המשפט ■ דוברות ביהמ"ש: "החלטות השופטת ניתנות לגופם של דברים"

111תגובות
השופטת ירדנה סרוסי
אתר בתי המשפט

ירדנה סרוסי, בכירה ברשות המסים, מונתה באפריל 2016 לשופטת בבית המשפט המחוזי בתל אביב. כבר אז העלה המינוי תהייה בנוגע לשאלת האובייקטיביות שתוכל להיות לסרוסי כשופטת שעליה להכריע בסכסוכים שרשות המסים היא צד בהם. האם היא תוכל לעשות זאת מבלי שתהיה מוטה לטובת הגוף ששירתה במשך רוב הקריירה המקצועית שלה?

השאלה הזאת התחדדה לאור העובדה שסרוסי היתה נטועה ברשות המסים במשך יותר מ–20 שנה, נחשבה נוקשה למדי ויצרה לעצמה מוניטין של סמן קיצוני ובלתי־מתפשר בסוגיות מס. במלים אחרות, היא נחשבה ל"מורעלת" של הרשות. זאת, למשל, בניגוד לרולנד עם־שלם, שמונה לאחרונה לתפקיד סמנכ"ל בכיר לעניינים מקצועיים ברשות, ונחשב למי שמסוגל לראות את נקודת המבט של שני הצדדים.

"זה היה מינוי גרוע מבחינת הנישומים, וכולם הבינו את זה", אומר עורך דין מתחום המסים. האם החששות התממשו? האם המעבר לתפקיד השופטת הביא עמו גם ראייה עגולה יותר של מצבים אצל סרוסי? משיחות עם עורכי דין בתחום המסים המופיעים בדיוני שומה ובאולם המשפט של סרוסי, עולה כי גם בכובע השופטת, סרוסי עדיין מזוהה עם רשות המסים.

בשנה וחצי שבהן מכהנת סרוסי (53) בתפקיד שופטת, היא הכריעה ב–12 תיקים מול רשות המסים שפורסמו. בכל פסקי הדין שנתנה בתיקים אלה, בלי יוצא מן הכלל, היא דחתה את ערעורי המס. בכך היא אפילו מכה את הסטטיסטיקה הכללית הנמוכה ממילא של הצלחות בערעורי המס.

לפי מחקר שעשה עו"ד ורו"ח ארז בוקאי, 72% מערעורי המס ב–2012–2014 — נדחו. כך למשל, השופט אביגדור דורות — שמונה לשופט מסים באותה תקופה שבה מונתה סרוסי ושובץ בבית המשפט המחוזי בירושלים — הכריע עד כה בעשרה תיקים שבהם רשות המסים היא צד ופורסמו. בשבעה מתוכם הוא הכריע לטובת הרשות, בדומה לסטטיסטיקה הכללית.

חשוב לציין כי מספר התיקים שבהם סרוסי נתנה פסקי דין הוא קטן יחסית, ולכן בשלב זה לא ניתן להגיע למסקנה מובהקת באשר לסיכוי לדחיית ערעור מס על ידה.

מדוברות בתי המשפט נמסר כי ההחלטות של השופטת שהוגש עליהן ערעור לבית המשפט העליון — אושרו כולן על ידו. עם זאת, בדוברות לא ענו על השאלה בכמה תיקים מדובר. לפי הנתונים שבידינו, העליון אישר בשני מקרים החלטות של סרוסי שאינן פסקי דין — האחת בעניין גילוי מסמכים, והשנייה בעניין עיקול.

ימים יגידו כמה פסקי דין של סרוסי יהפוך העליון, אם כי גם בזה יש מלכוד, מכיוון שהערעור מוגבל כבר לדרך שבה פסק הדין הקודם סיכם את העובדות, ולפי הסטטיסטיקה, כ–87% מהערעורים המוגשים לבית המשפט העליון על ידי הנישומים נדחים ממילא.

0% מערעורי המס מתקבלים
ערעורי מס* ב 2014-2012-
*בתיקי מס הכנסה ומע"מ מקור: עו"ד ורו"ח ארז בוקאי
ערעורים בבית המשפט המחוזי
ערעורים בבית המשפט העליון
נדחו
התקבלו
התקבלו חלקית

מדוברות מערכת בתי המשפט נמסר גם כי "הכרעות השופטת ניתנות לגופם של דברים ואינן מושפעות מכל גורם זר, לרבות עבודתה הקודמת של השופטת לפני מינויה. יצוין כי בהליכים לא מעטים שנדונו בפני השופטת התקבלה עמדת הנישומים, ורשות המסים נסוגה מבקשות שונות שביקשה לאור עמדת סרוסי כפי שהובעה בדיון, ולכן החלטות אלה לא פורסמו. מכאן שאין לומר שהשופטת פוסקת תמיד לטובת רשות המסים".

הסטטיסטיקה לרעת המערערים

גם אם שמים בצד את ההכרעות השיפוטיות עד כה, לא ניתן להתעלם מתופעה נוספת בעייתית שעולה בעקבות המינוי של סרוסי. עורכי דין מתחום המסים טוענים כי בכירים במערכת שמולם הם מנהלים דיונים על תשלומי המס, משתמשים במינוי של סרוסי לטובתם. כלומר, גם ברשות המסים מבינים שיש להם קלף מנצח בבית המשפט, והם משתמשים בו.

"בדיון שהיה במע"מ אמר לנו אחד הבכירים ש'ירדנה נשארה ירדנה'", אומר עורך דין מתחום המסים. "הוא הוסיף כלפי הלקוח שלי שיכול להיות שהוא צודק במחלוקת עם רשות המסים, אבל בבית המשפט בתל אביב יש 50% סיכוי שהתיק יגיע לירדנה".

עורך הדין מכוון בדבריו לכך שכיום, חוץ מסרוסי, יש שופט מסים אחד נוסף בבית המשפט המחוזי בתל אביב — הרי קירש. השופט מגן אלטוביה, שמונה בשנה האחרונה למחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב, ממשיך לקבל תיקי מס להכרעה, אבל הם יחסית מעטים ועוסקים בעיקר בסוגיות עקרוניות. אגב, קירש, אלטוביה ושמואל בורנשטין (שופט מסים במחוזי מרכז) עבדו בעבר בנציבות מס הכנסה, אך בהמשך עברו לצד השני, למשרדי עורכי דין, ומשם עשו את דרכם לבית המשפט.

ההתנהלות של הנישום מול רשות המסים נערכת כך שבשלב הראשון המפקח מוציא שומה. אם אין הסכמה על סכום המס שנקבע, עורך הדין או רואה החשבון המייצג את הלקוח מגיש השגה על השומה, ואז מתקיים דיון נוסף ברשות המסים. אם הצדדים לא מגיעים להסכם, המפקח מוציא שומה בצו, שעליה צריך להגיש ערעור לבית המשפט המחוזי.

עורך דין נוסף אומר כי לפי התרשמותו, בדיונים אצל פקידי השומה בתל אביב ניכרת באופן מובהק נכונות פחותה להגיע לפשרות, בידיעה שהוצאת צווים תסתיים ככל הנראה בפסקי דין לטובת פקידי השומה.

עורך דין אחר, שאף הוא מרבה להופיע בדיוני שומה, מספר כי בדיון הנוסף שהיה לו אצל פקיד השומה נאמר לו: ״אני במקומך הייתי לוקח את מה שהצעתי לך. זו הצעה שלא תחזור. אם אני מוציא צו — התיק יגיע לסרוסי, ואתה תתחנן לחזור אלי״. עדויות נוספות נוקבות באמירות דומות בסגנון "אם זה יגיע לבית משפט, אתה יודע מי יושב שם"; או "אתם יכולים לקבל את ירדנה, אז כדאי לכם לגמור עם זה עכשיו".

התפישה הקיימת, שלפיה סרוסי היא שופטת המוטה לטובת רשות המסים, הופכת לשיקול בהחלטה של נישומים אם להגיש ערעור על שומה. גם כך רובם המוחלט של הנישומים אינו יוצא למלחמה מול רשות המסים. קיימת הרתעה מובנית מעצם העובדה שאף אחד לא רוצה לרכוש אויבים במס הכנסה, ורק במקרים יוצאי דופן נישומים פונים לאפיק המשפטי. הסטטיסטיקה הרי מלכתחילה לרעת המערערים.

המלצה ממנהל הרשות, משה אשר

סרוסי, שהחלה את הקריירה המקצועית שלה לפני 25 שנה כעורכת דין בלשכה המשפטית ברשות המסים, היא בעלת ניסיון רב בתחום המסים. היא ניהלה בעבר את המחלקה למיסוי בינלאומי בלשכה המשפטית ברשות המסים, ומילאה שורה של תפקידים נוספים בלשכה. ב–2014 היא מונתה למנהלת מיסוי מקרקעין תל אביב.

לסרוסי תואר ראשון במשפטים מאוניברסיטת תל אביב ותואר שני במשפטים מהאוניברסיטה העברית. בין הממליצים שלה לשפיטה היו מנהל רשות המסים משה אשר, פרופ' יצחק הדרי מהפקולטה למשפטים בתל אביב ועו"ד רו"ח משה מזרחי, לשעבר היועץ המשפטי של רשות המסים.

שאלת האובייקטיביות עולה גם כאשר ממונה שופט חדש שהיה קודם לכן בכיר בפרקליטות, וכעת עליו לשפוט בתיקים שהפרקליטות היא צד בהם. ובכל זאת, המקרה של סרוסי נראה קיצוני יותר, מכיוון שתפקידה מוגדר כשופטת מסים, ורשות המסים היא צד ברוב המוחלט של התיקים שהיא שופטת בהם.

יתרה מכך, בניגוד לפרקליטות, רשות המסים היא גוף שגם חוקר, גם מכריע וגם גובה מס — כך שהזדהותה של סרוסי עם הרשות עשויה להיות טוטאלית יותר, מטבע הדברים. רשות המסים רואה לנגד עיניה גבייה מקסימלית של מסים, ולפי העדויות הנשמעות, התודעה הזאת ממשיכה לכוון את ההתנהלות של סרוסי — גם בכובעה כיום כשופטת.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#