איש העסקים אביב אלגור ירצה שנתיים מאסר בפועל לאחר שהורשע בקבלת דבר במירמה בנסיבות מחמירות

אלגור ישלם גם קנס של 2 מיליון שקל בשל בעבירות של דיווח בכוונה להטעות משקיע סביר ■ על איאן דיוויס, אחד מבעלי השליטה בצינורות המזרח התיכון, גזר בית המשפט 18 חודשי מאסר בפועל, 18 חודשי מאסר על תנאי וקנס כספי בסך 2 מיליון שקל

הילה רז
הילה רז

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר היום שנתיים מאסר בפועל, שנה וחצי חודשי מאסר על תנאי וקנס כספי בסך 2 מיליון שקל על איש העסקים אביב אלגור. זאת, לאחר שהורשע בינואר השנה יחד עם איאן דיוויס, מבעלי השליטה לשעבר בחברה הציבורית צינורות המזרח התיכון, בשל חלקו בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ובעבירות של דיווח בכוונה להטעות משקיע סביר.

כתב האישום התייחס לבקשה של אלגור ודיוויס לקבל דמי ניהול חודשיים מהחברה בסך 250 אלף שקל. החלטות אלו היו טעונות אישור מיוחד של האסיפה הכללית בחברה הציבורית, בתמיכה של לפחות שליש מבעלי המניות שאינם נגועים בעניין אישי. על דיוויס גזר בית המשפט 18 חודשי מאסר בפועל, 18 חודשי מאסר על תנאי וקנס כספי בסך 2 מיליון שקל.

לפי האישום, משראו אלגור ודיוויס כי לא יוכלו לעמוד בתנאי זה בשל התנגדות המשקיעים המוסדיים, גייסו אזרח צרפתי בשם ויליאם הרנדל כאיש קש מטעמם, רכשו נתח מניות של כ-6% שאותן החזיקו על שמו, והציגו אותו בפני החברה כמשקיע אמיתי וכמי שאינו נגוע בעניין אישי. עוד נטען כי משנמנעו במכוון מלדווח על המניות שבהן החזיקו באמצעות הרנדל, גרמו לדיווחים כוזבים בכוונה להטעות משקיע סביר.

השופט כבוב פסק כי לאלגור ודיוויס היו שני מניעים - דמי הניהול החודשיים ושיפור תדמית החברה בעיני המשקיעים המוסדיים. בכוונת אלגור ודיוויס לערער על החלטת בית המשפט.

ביום חמישי האחרון הגיש בנק לאומי בקשה לכינוס נכסים ולהכרזתו של אלגור כפושט רגל. הבקשה הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב, ובמסגרתה טוען לאומי כי אלגור, תושב רמת השרון, חייב לבנק למעלה מ-2.5 מיליון שקל בשל ערבותו לחלק מחובות חברת פרי גליל. באחרונה הגיע מפעל פרי גליל מחצור הגלילית להסדר נושים במסגרת הליכי כינוס שהתנהלו נגד המפעל.

לאומי טוען כי אלגור עשה מעשה פשיטת רגל בכך שנתן במרמה זכויות שלו בחברות קרתגו נכסים וסול כרמל שהעביר לאחרונה לצדדים שלישיים, תוך העלמת העברות כספים אלו מהבנק.

לאומי, המיוצג על ידי עו"ד בניהו לאבל, מציין כי אלגור חתם על כתבי ערבות לסילוק חובות של פרי גליל במהלך 2007 ובתחילת 2008 בסכום כולל של כ-5.25 מיליון שקל. זאת, לצורך קבלת אשראי מהבנק לפרי גליל. מתוך סכומי ההלוואות הללו נותרה פרי גליל חייבת לבנק כ-2.5 מיליון שקל. חובה הכולל של פרי גליל לבנק עומד על כ-72 מיליון שקל.

לטענת לאומי, ההלוואה שנטל אלגור אמורה היתה להיפרע ב- 12 תשלומים, אולם עד עתה החוב לא שולם לבנק ולא הוסדר, בעוד אלגור העלה טענות כוללניות וחמקניות שאין מאחוריהן דבר ואף פעל להברחת נכסיו, תוך שהוא מסתיר את הדברים מהבנק.

הבנק מסביר כי לאחר משא ומתן ממושך שכלל פגישות רבות, הסכים הבנק לדחות זמנית את תשלומי הקרן עד חודש דצמבר 2008, פרי גליל ביקשה להאריך את התקופה בשלושה חודשים נוספים, אך הבנק דחה בקשה זו לאור הפסדיה המתמשכים של המפעל. לאומי פנה לבית המשפט בבקשת כינוס נכסים נגד פרי גליל ולאחר מכן ביקש לתבוע את אלגור בשל ערבותו לחובותיה של פרי גליל. הבנק מציין כי לתדהמתו גילה כי אלגור שעבד את מלוא מניותיו בחברת קרתגו נכסים לבועז בדיחי, אזרח זר, ולאחר מכן העביר את מלוא אחזקותיו בקרתגו לבני הזוג גלית ועצמון לביא.

בינואר, טוען לאומי, שיעבד אלגור לבדיחי גם את מלוא אחזקותיו בחברת סול. לגרסת לאומי, אלגור העביר את אחזקותיו על מנת להיפטר מבעלות ישירה עליהן, כך שהבנק לא יוכל לממשן.

לאומי קובל כי בכל מהלך המשא ומתן שניהל עם אלגור ומנהלי חברה נוספים, הם לא ציינו את העבירות שביצע במטרה להבריח נכסים. "אלגור בחר להעלים מקורות סילוק פוטנציאלים לחובותיו האישיים בשל ערבותו לחברה. צמצום מצבת נכסיו פוגע ברורות בסיכויי הבנק לגבות את החוב הנערב ממנו", כותב הבנק בבקשתו.

הבנק מדגיש כי לפי מידע המצוי בידיו, לאלגור אין נכסים מהותיים הרשומים על שמו מהם יוכל הבנק להיפרע. "עובדה זו אומרת דרשני, והיא מתווספת למעשי ההברחה המתואריך כחלק מהפרופיל המאפיין את התנהלותו של אלגור" נכתב בבקשה.

בא כוחו של אלגור מסר בתגובה: "חוות דעת מומחה קובעת כי בנק לאומי מכר נכסים בשווי של כ-200 מיליון שקל, בעוד החוב כולו למערכת הבנקאית היה כ-158 מיליון שקל בלבד, ובכך נשאר הבנק עם רווח של כמה עשרות מיליוני שקלים מהמכירה. מסיבה זו דרשו בעלי המניות והחברה הציבורית מהבנק הוכחה כי אכן נוצר חוב נוסף כלשהו שעליהם לשלם, בקשה אשר נענתה בשלילה. בעלי המניות הגישו את התנגדותם ואת חוות דעת המומחה לבית המשפט והם ממתינים להכרעתו בסוגיה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker