תביעה ייצוגית נגד אתרי מכירות פומביות: "מרמים את הצרכנים ומעלים מחירים באמצעות משתתפים פיקטיווים"

על פי הנטען בתביעה, המוערכת במילוני שקלים, מטרת ההצעות הפיקטיוויות למנוע זכייה במוצרים במחיר נמוך; לפיכך נטען כי האתרים הטעו ביודעין את הציבור באופן חמור ובוטה, כאשר הציגו בפניו מצג שווא לפיו המכירות הינן זירת התמחרות הוגנת

כרמל בן צור
כרמל בן צור

לבית המשפט המחוזי בתל אביב הוגשה תביעה ובקשה לאשרה כייצוגית המוערכת במילוני שקלים נגד אתרי המכירות הפומביות המובילים ברשת האינטרנט הישראלית, ובהם אתרים המופעלים בידי החברות אולסייל.קום, נענע 10, נטוויז'ן, וואלה שופמיינד וסמייל מדיה. על פי הנטען, אתרים אלה, שמרכזים בידם למעלה מ-85% מכלל הסחר האלקטרוני במדינה, מבצעים מעשי רמאות והטעייה חמורים.

על פי הנטען בתביעה, שהוגשה באמצעות עו"ד עזגד שטרן, אסף רנצלר ופרח רוסלר ממשרד ש. הורוביץ ושות', הלקוחות המשתתפים במכירות הפומביות מניחים כי לא קיימת בהן התערבות בלתי הוגנת מצד האתרים המנהלים אותן או מצד הספקים המציעים למכירה את מרכולתם במסגרתן.

ואולם, בתביעה נאמר כי מטרת ההצעות הפיקטיוויות המוגשות הינה להעלות באורח מלאכותי ובלתי חוקי את מחירי הזכייה במוצרים ולמנוע זכיית משתתפים במוצרים במחירים שנחשבים לנמוכים מדי. על כן נטען כי האתרים הטעו ביודעין את הציבור באופן חמור ובוטה, כאשר הציגו בפניו מצג שווא לפיו המכירות הינן זירת התמחרות כשרה, הוגנת ואמינה.

לדברי התובעים, מעשי האתרים מסבים נזק רב לציבור המשתתפים במכירות הפומביות. "הגשת הצעה פיקטיווית במטרה להעלות את מחיר המוצר המוצע למכירה, מונעת למעשה את רכישתו בתנאי שוק הוגנים ומסבה למשתתפים במכירה הפומבית נזק של ממש", נטען.

המשתתף האמיתי שזכה במוצר, לשיטת התובעים, נאלץ לשלם עבורו מחיר גבוה מהמחיר אותו היה זכאי לשלם, אלמלא התערבותו של המשתתף הפיקטיווי. במקרים אחרים, המשתתף הפיקטיווי הוא אשר "זוכה" במוצר ובכך מונע ממשתתף אמיתי לזכות במוצר במחיר נמוך יותר. בנוסף, כל ציבור המשתתפים במכירות הפומביות נפגע בכך שהוא מכלה את זמנו בהשתתפות במכירות פומביות המנוהלות בדרכי רמייה, מבלי שהוא יודע שיש מי שדואג "לסדר" אותו.

במעשיהם אלו, כך נטען, מתעשרים האתרים והספקים שלא כדין על חשבון ציבור המשתתפים במכירות הפומביות. במקביל להגשת הבקשה לתביעה הייצוגית הוגשה בקשה למתן צו מניעה זמני, האוסר על האתרים לשנות או למחוק או לעשות כל דיספוזיציה בנתוני המכירות הפומביות האגורים אצלם או אצל מי מטעמם, זאת על מנת שניתן יהיה לגלות את היקפה המלא של התרמית לכאורה, לאתר את כלל הניזוקים ולחשב את גובה הנזק שנגרם לכל אחד מחברי הקבוצה שייצוגה מתבקש.

מוואלה! שופס נמסר בתגובה כי: "וואלה! שופס דוחה מכל וכל את עצם הגשת התביעה כנגד האתר. וואלה! שופס מעולם לא התערבה במכירות לא באמצעות משתתפים פיקטיוויים ולא באמצעות מערכת אוטומטית. וואלה! שופס היתה הראשונה מבין אתרי המסחר האלקטרוני אשר פירסמה אמנת שירות בה התחייבה לשקיפות, הגינות במסחר וערבות לכספי הלקוח בכל מקרה.

"יודגש כי בתקנון האתר, מתחייבת וואלה! שופס, לגולשים, שלא להתערב במכירות: מתוך תקנון החברה: 'אנו מכירים בכך שמסחר הוגן הוא מאבני היסוד של אתר קניות. לפיכך אנו מתחייבים שלא להתערב במכירות ו/או להפעיל מערכת אוטומטית אשר תתערב כאמור'.

"זאת ועוד, במסגרת הסכם ההתקשרות בין וואלה! שופס לבין הספקים אשר מוכרים באמצעות האתר מתחייבים הספקים כי הוא ו/או מי מעובדיו ו/או מי מטעמו לא ישתתפו ו/או לא יתערבו בכל דרך שהיא במכירות באתר. ו ואלה ! שופס רואה עצמה חופשייה לתבוע את מגישי התביעה במידה ויתברר כי שמה הטוב של החברה נפגע".

(א 234/07)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker