מה יעשה משרד הבריאות בלי כלבוטק?

אין כל סיבה שמשרד הבריאות יידע שקשישים חווים התעללות בתוך בית חולים ממשלתי, אם הוא אינו מממש את תפקידו -פיקוח על בתי החולים

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירב ארלוזורוב

>> תוכנית התחקירים כלבוטק חשפה השבוע מסכת התעללויות קשה בחולים, בבית החולים הממשלתי הפסיכיאטרי טירת הכרמל. בתחקיר צולמו במצלמה נסתרת מטפלים הרוחצים את המטופלים - קשישים, חלקם ניצולי שואה הסובלים מבעיות נפשיות - על גבי מושב האסלה, שוטפים אותם במים קרים או רותחים, וכאשר החולים זועקים כי הם נשרפים משיבים להם המטלים "הלוואי שתישרפו באש הגיהנום".

אז הנה, המצלמות של כלבוטק יגישו למשרד הבריאות את הסיוע הדרוש לו, כדי שיוכל ללמוד מה קורה בתוך בתי החולים שלו עצמו. מצער אמנם שמשרד הבריאות נדרש לכלבוטק כדי ללמוד מה קורה אצלו בבית, אבל חייבים להודות שזה אינו ממש מפתיע. אין כל סיבה שמשרד הבריאות יידע שקשישים חווים התעללות בתוך בית חולים ממשלתי - ולא, חלילה, מוסד פרטי, המעוניין רק במקסום רווחיו על חשבון רווחת המטופלים - אם הוא אינו עושה דבר כדי לפקח, לבקר וללמוד מה באמת קורה בתוך בתי החולים שלו.

11 בתי חולים ממשלתיים כלליים מנהל משרד הבריאות. בנוסף, מנהל המשרד עוד שמונה בתי חולים פסיכיאטריים וחמישה בתי חולים גריאטריים. בסך הכל מנהל המשרד 24 בתי חולים, עם 12 אלף מיטות אשפוז, 24 אלף עובדים ותקציב שנתי של כ-6 מיליארד שקל. כל אלה מופקדים על אחד השירותים הציבוריים הרגישים ביותר שיש: טיפול בבריאותו, חייו ורווחתו הנפשית של האזרח הישראלי.

רק שהתפקיד הציבורי הרגיש הזה, שמעורבות בו גם רגישות רבה להתפתחות תופעות של שוחד (רפואה שחורה) בתוך בתי החולים, מנוהל הרחק מעינו הבוחנת של מפקח או מבקר כלשהו. לכל בתי החולים הממשלתיים בישראל אין ולו מבקר פנים אחד. בכל מערכת הרפואה הממשלתיות בישראל פועל משרד ביקורת אחד, משרד מבקר הפנים של משרד הבריאות, ובו עובדים מבקר משרד הבריאות בעצמו (אריה פז) ועוד ארבעה עובדים. חמשת העובדים הללו ממונים על הפיקוח על כל המערכת הענקית של בתי החולים הממשלתיים, ובנוסף מפקחים על פעולות המטה הרבות המתנהלות בתוך משרד הבריאות. לשם ההמחשה: בקופת חולים כללית פועלים 30 מבקרי פנים, וקופת חולים כללית היא בכל זאת סוג של ארגון פרטי ולא משרד ממשלתי.

עד כמה מסוגלים חמישה מבקרים לפקח על הפעילות המתנהלת בכל בתי החולים הממשלתיים בישראל תעיד החשיפה של כלבוטק. לו היה מבקר פנים בבית החולים טירת הכרמל יש יסוד להניח כי מסכת ההתעללויות לא היתה מתקיימת, או לכל הפחות היתה נחשפת הרבה קודם. יש יסוד להניח שכך היו הדברים גם בבתי החולים הפסיכיאטריים שערי מנשה או כפר שאול - שני מוסדות שגם בהם נחשפו בשנים האחרונות חשדות להתעללות במטופלים. עדות, כמובן, כי משרד הבריאות יודע זה שנים כי קיים חשש להתעללות במטופלים, במיוחד בבתי החולים הפסיכיאטריים - מה שלא גרם לו להדק את הבקרה על בתי החולים האלה.

נו, אז שנתיים חלפו מאז פורסם דו"ח מבקר המדינה. מאז נחשפו עוד שערוריות בעוד בתי חולים ממשלתיים, וגם העלות של משרת מבקר פנימי בבית חולים ממשלתי לא השתנה: כ-170 אלף שקל בשנה. לכן, מינוי של 24 מבקרי פנים, לכל בתי החולים, היה עולה כ-4 מיליון שקל בשנה. 4 מיליון שקל שהיו יכולים לחסוך כספים רבים בחשיפת אי יעילות, שחיתויות ובעיקר בחשיפת שירות לקוי שמערכת הבריאות מגישה לאזרחיה.

רק שמשרד הבריאות, המנהל תקציב שנתי של כמעט 6 מיליארד שקל לבתי החולים ועוד כמיליארד שקל למטה המשרד אינו מוצא את 4 מיליון השקלים החסרים לקידום העניין.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker