מרד המסים של תושבי שדרות הוא חוקתי

תחושתם של תושבי שדרות נובעת מהמחשבה שאם היה מדובר בעיר מבוססת הם היו זוכים ליחס אחר. אין להניח שנישום שרווחתו נפגעה יסכים לשלם מס

יוסף  מ'  אדרעי
יוסף מ' אדרעי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסף  מ'  אדרעי
יוסף מ' אדרעי

>> השאלה אם לתושבים מסוימים יש זכות חוקתית ליהנות מהקלות מס, נענית בדרך כלל בשלילה. יתירה מכך, ההשקפה המקובלת היא שהשימוש בהקלות מס הוא לא ראוי מטעמים של צדק, יעילות ושקיפות. ואולם נראה שבהתקיים נסיבות נדירות ומיוחדות, תיתכן גם תשובה חיובית.

שאלת היעילות קיבלה בשנים האחרונות ממד מעניין ומעשי: המס צריך להגדיל את הרווחה המצרפית שלנו. אסור שהמס יקטין אותה. זו דרישה לא פשוטה כיוון שלכל מס - זולת מס גולגולת - יש תכונה מרגיזה: הוא מקטין את הרווחה בשיעורים גבוהים מסכומי המס הנגבים. על כן, השירותים שהמס מממן חייבים לפצות על הפגיעה ברווחה. שאם לא כן, אין להניח שנישום שרווחתו נפגעה, יסכים לשלם מס המפחית את רווחתו הכוללת. בהיעדר הסכמה, אין סמכות להטיל מס. בהיעדר סמכות, המס לא חוקתי.

קשה לכמת את שווי הרווחה (התועלת וההנאה) הנובעת לכל נישום מהשירותים הממומנים על ידי תשלומי המס. קשה גם להוכיח כי פגיעתו של המס גבוהה מהיתרונות שהשירותים הציבוריים מעניקים. קשה אך לא בלתי אפשרי. השירותים העיקריים שהממשל מספק הם חוק וסדר: ביטחון, הגנה על החיים, על שלמות הגוף, על הקניין ועוד; והבטחת זכויות בסיסיות כגון חופש התנועה, חופש העיסוק והזכות לכבוד האדם, לרבות מינימום קיום בכבוד.

נניח שקיימת עיר בישראל שתושביה אינם נהנים במשך תקופה ארוכה ממרבית השירותים שהממשל חייב לספק: אין הגנה מספקת לחיי האדם ולרכוש. הממשל לא מבטיח את חופש התנועה; הוא נמנע מלספק אוטובוסים ממוגנים שיסיעו את התושבים; חופש העיסוק של רבים נפגע; התושבים מרגישים זנוחים ומופלים לרעה.

תחושתם הקשה נובעת מהמחשבה שאם היה מדובר בעיר מבוססת, מקושרת יותר לממסד, הם היו זוכים ליחס אחר. כבודם נפגע עקב תחושות הזנחה ואפליה; ביטחונם האישי נפגע; לבריאות הנפש של ילדיהם נשקפת סכנה.

בנסיבות אלה קיים ספק רב בדבר הסכמת תושבי העיר לשלם מס. הזנחת הממשלה מלספק את השירותים החיוניים והבסיסיים ביותר לתושבי אזור מסוים, מהווה אם כן דוגמה נדירה למצב שבו ציבור מסוים של משלמי מס יכול לעמוד בנטל ההוכחה ולהראות שתשלומי המס פוגעים בהם ולכן אינם חוקתיים. במלים אחרות, יש להם זכות חוקתית לסרב לשלם את מלוא המס המוטל על יתר תושבי המדינה, ויש להם זכות חוקתית להטבות מס משמעותיות.

--

הכותב הוא מרצה בפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה ויועץ בכיר במשרדי עורכי הדין פרופ' ביין ושות'

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker