שוביניזם בחסות מערכת המס

המדיניות של רשויות המס בעניין הוצאות המטפלת ואף הוראות אחרות בדיני המס מבוססת על תפישה גברית מעוותת המפלה נשים לרעה

אבי נוב

>> זכותה של רשות המסים לחלוק על פסיקת בית המשפט שאיפשרה את ניכוי הוצאות המטפלת, אך חובתה לכבד את הפסיקה כל עוד היא לא נהפכה בבית המשפט העליון. הודעת הרשות כי לא תכבד את הפסיקה היא שערורייתית ומהווה פגיעה בשלטון החוק.

בית המשפט העליון התייחס בעבר לפרקטיקה הבעייתית של הרשות, וביקר את ההתעלמות מפסקי דין של בית המשפט המחוזי על אף שאינם חלוטים. בית המשפט קבע כי לפסק דין של המחוזי יש תוקף - אם לא מחייב, הרי לכל הפחות מנחה - כלפי רשויות המס וכלפי הנישומים, וכי מעמדו אינו נפגע על אף העובדה שההלכה בו עלולה להשתנות ולהתהפך בפסק דין של העליון.

אסור לנשים עובדות להמתין לפסיקת העליון, שכן אם הוא יאשר את פסיקת המחוזי (וכך יש לקוות), רשויות המס עשויות שלא לאשר הגשת דו"חות מתקנים. ההכרה בהוצאות אינה "הטבת מס" הניתנת מתוך התחשבות בנשים. ניכוי הוצאות המטפלת צריך להיות מוכר כמו כל הוצאה אחרת שהוציאה האשה בייצור הכנסתה. אין ספק כי ההכרה בהוצאות המטפלת כרוכה בעלויות ניכרות, אבל היות שלא מדובר בהטבת מס הרי שלא יעלה על הדעת שלא להכיר דווקא בהוצאות אלה.

המדיניות של הרשות שאינה מכירה בהוצאות המטפלות מנוגדת לדיני המס. מדיניות זאת אף פוגעת בקניין ובחופש העיסוק של הנשים ומנוגדת לעיקרון השוויון. למרות השיפור ביחס לנשים, משטר המס עדיין זקוק לשינוי משמעותי שיאפשר ליותר נשים להיכנס למעגל העבודה. המדיניות של רשויות המס בעניין הוצאות המטפלת ואף הוראות אחרות בדיני המס מבוססות על תפישה גברית מעוותת המפלה נשים לרעה. חשוב לזכור כי מטרת דיני המס היא למסות את "היכולת הכלכלית" או "ההכנסה האמיתית" של הנישום, ולפיכך מכירים בהוצאות בייצור הכנסה. אם לא יכירו בהוצאות, הדבר יהיה שקול להטלת מס יתר על הנישום, שכן ההכנסה שעליה ישלם מס גדולה מההכנסה האמיתית.

אי-הכרה בהוצאות מטפלת גורר "מיסוי יתר" של נשים עובדות, וזאת בשעה שעל נשים מוטל "נטל עבודה כפול": מצפים מהן גם לגדל ילדים ולטפח את הבית, וגם לפרנס את בני הבית. לפי התפישה החברתית הרווחת, תפקיד האשה הוא להיות בבית ולגדל את הילדים. תפקיד זה חשוב ביותר, ומהווה גם השקעה חשובה מבחינת המשק. עם זאת, אין שום הצדקה להעניש ולהפלות את אותן נשים שבחרו גם לגדל את הילדים וגם לצאת לעבודה.

הכותב מרצה בביה"ס למשפטים במכללה למינהל - המסלול האקדמי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker