השקעה בקרן כספית בזמן אינפלציה שלילית

להשקעה בקרן כספית יתרון משמעותי בהשוואה למק"מ ולפק"מ, והוא דחיית מס. קרן פטורה אינה משלמת מס על הכנסותיה

אלכס שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלכס שפירא

באחרונה התעוררה השאלה, מהן תוצאות המס הגלומות בהשקעה של יחידים בקרן כספית בתקופה של אינפלציה שלילית. מבחינה מיסויית הקרן הכספית היא קרן נאמנות לכל עניין, כאשר מרבית הקרנות הכספיות בחרו להיחשב כקרנות פטורות ולא כקרנות חייבות.

לצורך חישוב שיעור עליית המדד בתקופה פלונית, יש להשתמש במדד המחירים לצרכן "הידוע", קרי: המדד האחרון הידוע בעת עריכת החישוב (כך, למשל, אם יום הרכישה של הקרנות הוא 25.2.2008, המדד הידוע ליום זה הוא מדד ינואר 2008 שפורסם ביום 15.2.2008).

בפדיון יחידה ב"קרן נאמנות להשקעות חוץ" רואים את שער מטבע החוץ שהקרן בחרה כמדד, במקום מדד המחרירים לצרכן. מכאן שאם בתקופת האחזקה בקרן הנאמנות הפטורה, שיעור עליית המדד לא יפחת משיעור רווח ההון הנומינלי שיצמח מההשקעה בקרן - לא יחויב המשקיע במס. לעומת זאת, בהשקעה בפק"מ/מק"מ משולם מס על מלוא הרווח הנומינלי, ללא ניטרול של האינפלציה. כלומר, בעוד שהמס בשיעור 20% מוטל על רווח ההון הריאלי, המס בשיעור 15% מוטל על רווח ההון הנומינלי - ושיעור המס האפקטיווי במקרה זה גבוה מ-15%.

להשקעה בקרן כספית יתרון משמעותי בהשוואה למק"מ ולפק"מ, והוא דחיית מס. קרן פטורה אינה משלמת מס על הכנסותיה, והמס מוטל רק כאשר המשקיע מוכר את היחידות (אם הקרן מחלקת רווחים יש מיסוי על רווחים אלה). כלומר, ההשקעה בקרן מאפשרת לצבור (על הנייר) רווחים בשוק ההון מבלי לשלם מס עד למועד המימוש בפועל.

חברה בעלת פעילות עסקית חייבת במס על רווחים שמקורם בקרן נאמנות בשיעור 29% (נכון ל-2007). השקעה בקרן חייבת מביאה אפוא לכפל מס: פעם אחת במישור הקרן (שמשלמת מס כמו יחיד), ופעם שנייה במישור החברה.

על כן, אם לא מדובר בקרן שצברה הפסדים לצורכי מס, אין כל היגיון שחברה תשקיע בקרן חייבת. יתרה מזו, השקעה בקרן פטורה תאפשר לחברה דחייה של המס עד למועד מימוש ההשקעה בקרן. שיעור המס המוטל על חברות עתיד לרדת ל-25% ב-2010, כך שדחיית אירוע המס תביא לחיסכון ודאי.

יתרון נוסף שיש לקרן כספית (פטורה) על פני פק"מ הוא לעניין קיזוז הפסדים: הפסד הון ממכירת ניירות ערך מותר בקיזוז כנגד רווח הון. לא ניתן לקזז הפסד הון כנגד הכנסות ריבית מפק"מ, אך ניתן לקזז את ההפסד כנגד רווח הון מפדיון יחידות בקרן כספית. מהן תוצאות המס כאשר בתקופת ההשקעה בקרן הכספית היתה אינפלציה שלילית?

במקרה זה, יש לחשב אם המכירה הסתיימה ברווח או בהפסד במונחים נומינליים. אם מדובר ברווח נומינלי, אותו רווח יחויב במס בשיעור 20%. אם מדובר בהפסד נומינלי, יש להפחית מאותו הפסד את הפרשי המדד השליליים. כלומר, במקרה של אינפלציה שלילית בתקופת ההשקעה, ישולם מס של 20% על רווח ההון הנומינלי. במילים אחרות, אין להגדיל את הרווח הנומינלי בגובה האינפלציה השלילית כדי להגיע לרווח הריאלי, אלא הרווח הנומינלי ייחשב לרווח הריאלי שחייב במס.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker