היום המתוח של המתמחים למשפטים: בחינות הלשכה במתכונת חדשה - מהבוקר עד הערב

לאחר שמועדי הבחינה האחרונים היו מרובי נכשלים, התערב בשבוע שעבר בית המשפט העליון בנוסח השאלות ■ כמחצית מהניגשים לבחינה במתכונתה החדשה יעשו אותה בפעם השנייה או השלישית

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בחינת לשכת עורכי הדין, 2015צילום: אוליבייה פיטוסי
אפרת נוימן

זהו בוקר מתוח במיוחד ל-2,730 מתמחים במשפטים שיתמודדו היום (א'), החל מ-11:00 ועד לשעות הערב, עם בחינות ההסמכה ללשכת עורכי הדין, שנערכות לראשונה במתכונת החדשה. הם ייבחנו ב-16 אולמות במתחמים שונים בירושלים. 

לאחר שמועדי הבחינה האחרונים היו מרובי נכשלים, קרוב למחצית מהנבחנים הבוקר יעשו את הבחינה בפעם השנייה או השלישית. 1,466 נבחנים יעשו זאת לראשונה, 610 בפעם השנייה ו-654 בפעם השלישית. הנבחן המבוגר ביותר הוא בן 87, והצעיר ביותר בן 22 בלבד.

בחלקה הראשון של הבחינה יידרשו הנבחנים לבצע מטלת כתיבה, שלביצועה יוקצו 45 דקות; בחלקה השני של הבחינה, שיחל ב-12:30, ייבחנו הנבחנים בדין הדיוני ויידרשו להשיב על 45 שאלות בנושאים הבאים: סמכויות בתי המשפט, סדר דין פלילי ודיני ראיות, סדר דין אזרחי, הליכי הוצאה לפועל, פשיטת רגל וכינוס נכסים, חוקי יסוד וסדרי הדין המשמעתיים בבתי הדין המשמעתיים על פי חוק לשכת עורכי הדין. חלק זה יימשך שעה וחצי. 

בחלק השלישי, שיחל ב-15:15, ייבחנו המשתתפים בדין המהותי, ויידרשו להשיב על 40 שאלות, בין היתר בנושאים הבאים: דיני חוזים, דיני נזיקין, דיני עונשין, דיני קניין, משפט מסחרי - כולל דיני תאגידים, דיני האתיקה המקצועית של עורכי הדין, חוקי יסוד, מיסוי מקרקעין והתיישנות. גם השאלות הללו יהיו במתכונת של בחינה אמריקאית, וחלקן יורכבו ממקרי מבחן (קייסים) משפטיים. חלק זה יימשך 135 דקות  (שעתיים ורבע). 

רק לפני שבוע הכריע בית המשפט העליון בערעורים שהוגשו בנוגע לבחינה שנערכה באפריל, שבה היו יותר נכשלים מעוברים. העליון התערב בארבע שאלות - שתי שאלות נפסלו ובשתי שאלות התקבלו שתי תשובות - ופסק ללשכה הוצאות של כ-100 אלף שקל. ההחלטה "חילצה" מהצורך להיבחן היום כאלה שנכשלו במועד האחרון באופן גבולי (ציון עובר הוא 65) ושלאחר קבלת ההשגות, בכל זאת עברו. 

השופט ניל הנדל ציין בהחלטתו כי "הבחינה בודקת ידע במתכונת של מבחן רב ברירה – בחירת התשובה הנכונה מבין ארבע אפשרויות בזמן מוגבל. עובדה זו מחייבת את הלשכה להציג שאלות שהתשובות עליהן הן חד משמעיות וברורות ככל שניתן, וכמובן מעוגנות בחומר למבחן. נכון הדבר גם למתכונת החדשה של הבחינה שתצא לפועל בקרוב מאוד עם השינויים המחויבים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker