המשפט שנמרח, ההתערבות של דוד רוזן - והתיק שהושמד בנסיבות עלומות

רוזן, נציב הביקורת על הפרקליטות, מבקש מהיועץ המשפטי לממשלה אישור לבדוק מדוע ניהול התיק הפלילי נגד רות דוד ורונאל פישר תקוע ■ בשבוע שעבר, רוזן העלה תמיהה על כך שבמסגרת כהונתה כפרקליטת מחוז תל אביב, דוד גנזה "מגה־תיק" בתוך ימים ספורים

יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השופט דוד רוזן
יסמין גואטה

שנתיים חלפו מאז הוגש כתב אישום חמור נגד רונאל פישר ופרקליטת מחוז תל אביב לשעבר, רות דוד — והמשפט הפלילי שמתנהל נגדם תקוע. הסיבה היא התכתשויות בין הצדדים בנוגע לחומרי החקירה בתיק.

סנגוריו של פישר טוענים כי לא קיבלו את כל חומרי החקירה בתיק, ומנגד המחלקה לחקירות שוטרים טוענת כי ההגנה מסרבת להחזיר חומרים שהועברו לה בטעות, שחושפים מידע רגיש על עד המדינה, קצין המשטרה לשעבר ערן מלכה. השבוע הגיע התיק לבית המשפט העליון —וזה המליץ לצדדים על מתווה פשרה שכולל מיון של חומרי החקירה הרבים בתיק, שכוללים גם את תכולת האייפון של מלכה.

באחרונה, גם נציב הביקורת על הפרקליטות, השופט לשעבר דוד רוזן, התערב בעניין. הוא פנה ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, וביקש לבדוק תלונות שקיבל בעניין התיק התקוע.

התיק הפלילי שמתנהל בבית המשפט נוגע להתנהלות דוד אחרי שפרשה מכהונתה בפרקליטות. כתב האישום בפרשת פישר מתאר איך במארס 2014 עלתה דוד על טיסה לבודפשט, כשבתיקה מעטפה סגורה עם מסמכים סודיים ומסווגים מתוך חקירה סמויה שניהלה המשטרה נגד מקורבה, הקבלן יאיר ביטון, מנכ"ל חברת ב.יאיר. דוד מואשמת בכך שהכינה את ביטון לקראת מעצרו באמצעות המסמכים האלה.

לאחר הגשת כתב האישום הדגיש פרקליט המדינה, שי ניצן, כי לכתב האישום אין קשר לתפקידה כפרקליטת מחוז. "ביום שבו נודע שדוד נעצרה, חשנו כולנו טלטלה גדולה", אמר. ובכל זאת, השאלה שנותרה בגדר תעלומה היא האם דוד פעלה באופן לא חוקי גם בימים שבהם כיהנה בתפקיד בכיר בפרקליטות?

תיק של 160 עמודים עמוס פרטים ועובדות

זו אינה המעורבות הראשונה של רוזן בעניינים הקשורים לדוד. בשבוע שעבר הוא פירסם החלטה חמורה וביקורתית על התנהלותה במסגרת תפקידה כפרקליטת מחוז. רוזן דן בתלונה שנגעה להחלטה של דוד לגנוז ב–2004 תיק פלילי שכלל מספר רב של ארגזים, עשרות רבות של קלסרים, עדויות וחומר חקירה — בתוך ימים ספורים בלבד. "סגירת 'מגה־תיק' שכזה בתוך ארבעה ימים, על ידי פרקליט מחוז שעיין בחוות דעת שנפרשה על פני 160 עמודים, אינה יכולה שלא לעורר תמיהה", הדגיש רוזן.

דוד פרשה מהפרקליטות ב–2010, לאחר 33 שנה שבהם כיהנה בתפקידים שונים. בין השאר, הובילה את הליך הסגרתו של זאב רוזנשטיין מארה"ב לישראל — וכך הכירה את פישר, שייצג את האחים ברוך ואלן דדוש, שהפכו לעדי מדינה נגד רוזנשטיין בזכות הסכם שחתמה עם פישר. לאחר פרישתה הצטרפה דוד כשותפה למשרד עורכי הדין של פישר.

התלונה שעומדת במרכז החלטתו של רוזן הוגשה על ידי רפי רותם, חוקר מס הכנסה לשעבר, והיא נוגעת לפרשת שחיתות שהתרחשה ברשות המסים עוד בעשור הקודם. ב–2015 פנה רותם לנציבות הביקורת, והעלה חששות שלפיהם חלקים מהפרשה זכו לטיפול בלתי־ממצה ולטיוח. התלונה נוגעת לתיק חקירה שניהלה המשטרה והעבירה לפרקליטות עם המלצות להעמדה לדין של גורמים שונים ברשות המסים. התיק נמסר לפרקליטות ביום חמישי ה–8 ביולי 2004, ולאחר ימים ספורים, ביום ראשון, ה–11 ביולי 2004, הודיעה הפרקליטות על סגירתו.

רוזן בחן את התלונה, וקבע: "זהו תיק שמעלה חשדות כבדים כלפי נושאי משרה בכירים (חלקם עדיין משרתים בשירות המדינה) באגף מרכזי ורגיש — שאמור להתבלט בהתנהלות תקינה, המשקפת טוהר הליכים, יושרה וניקיון כפיים מוחלט של עובדיו".

פרקליטת מחוז ת"א לשעבר, רות דודצילום: אמיל סלמן

רוזן ציין כי חקירת המשטרה במקרה הזה נמשכה זמן ארוך ולוותה לאורך הדרך על ידי פרקליט בכיר ומנוסה, שמכהן כיום כשופט. רוזן לא נקב בשם הפרקליט, אך מדובר בשופט בית המשפט השלום מרכז מנחם מזרחי, שהמליץ לסגור את התיק.

בתשובה לפנייתו של רוזן, ציין ניצן, כי מזרחי ליווה את החקירה באופן אינטנסיבי החל בחודש ספטמבר 2003, ומשחומר החקירה הועבר אליו בזמן אמת, הוא יכול היה ללמוד את הראיות תוך כדי החקירה. בכל מקרה רוזן מציין בנוגע למזרחי: "חלילה לנו מלהטיל רבב באלה שעשו במלאכה, ובמיוחד כוונתי לפרקליט שליווה חקירה לאורך חודשים ארוכים, טרח והתייגע בהכנת חוות דעת של 160 עמודים".

אחרי המלצתו של מזרחי, התיק הונח על שולחנה של דוד, שהחליטה בתוך ימים ספורים לסגור אותו. רוזן קובע כי קשה להניח שבימים ספורים אלה — שכללו בתוכם גם סוף שבוע — עיינה פרקליטת המחוז גם במסמכים ובעדויות מרכזיים בתיק החקירה. "לימוד 160 עמודים של חוות דעת, עמוסי עובדות ופרטים, אינו דבר של מה בכך. גם פרקליט מקצועי ומנוסה לעילא אינו מגיע, ככלל, להחלטה על בסיס קריאת חוות דעת. פרקליט מקצועי ומנוסה ככל שיהיה נדרש לעיין בתוצרי חקירה מרכזיים שהובילו את עורך חוות הדעת למסקנתו", כתב.

ואם לא די בכל זה, במהלך בירור התלונה התברר לרוזן כי התיק הושמד ב–2014, כ–12 שנה לאחר ביצוע מעשי העבירה הנטענים וכ–10 שנים לאחר שהתקבלה ההחלטה על סגירתו. על פי התקנות רשאית היתה הפרקליטות להשמיד את התיק בתוך שנתיים מיום ההחלטה על גניזתו. רוזן פנה גם בעניין הזה לניצן, וזה השיב כי הופעל שיקול דעת פרטני שניתן לתיקים מיוחדים, וביעור התיק אושר רק בחלוף שנים רבות. "במצב דברים זה, לא הוחוור מדוע בוער תיק מיוחד ורגיש שכזה דווקא ב–2014", הדגיש רוזן. "יתרה מזו, מסיבות עלומות — כדי לא לומר מוזרות ותמוהות — יחד עם התיק נעלם או בוער אף התיעוד שהוביל להחלטה לביעור, כמו גם זהות הגורם שקיבל את ההחלטה לבער את התיק ב–2014", הוסיף.

"לא כל התנהגות בעייתית היא עבירה"

ההחלטה של רוזן על התנהלות דוד מעניינת במיוחד על רקע החלטתו של מנדלבליט לגנוז את תיק החקירה שניהלה המשטרה בגין התנהלותה של דוד בתקופת כהונתה בפרקליטות. מנדלבליט הורה לסגור את התיק במארס 2016, אחרי חקירת משטרה ארוכה, בזמן שהוא מותח ביקורת נוקבת על מעשיה.

"לא כל התנהגות שהיא בעייתית מבחינה אתית או משמעתית היא התנהגות המגבשת עבירה פלילית", קבע אז, כשהוא מדגיש כי מדובר בהתנהלות בעייתית שאינה עולה בקנה אחד עם נורמות ההתנהגות המצופות מפרקליט בפרקליטות המדינה, לא כל שכן פרקליט בדרגה כה בכירה.

חקירת המשטרה העלתה בין היתר כי במהלך כהונתה כפרקליטת מחוז קיבלה דוד מפישר שני עטים של חברת מונט בלאן בשווי כולל משוער של כ–2,500 שקל. כמו כן, היא קיבלה ביום אחד כמות גדולה של זרי פרחים ומעת לעת קיבלה כמה עציצי סחלבים. ההערכה המשוערת לשווי הכולל של מתנות אלה היא מאות אלפי שקלים. בנוסף, דוד קיבלה מביטון לאחר סיום כהונתה, ככל הנראה במסיבה לכבוד פרישתה, תיק וצעיף של חברת לואי ויטון ושעון יקר ערך בשווי עשרות אלפי שקלים.

מנדלבליט ציין כי "קיימת בעייתיות בכך שפרקליט מחוז מקבל מתנות בשווי אלפי שקלים מסניגור המייצג לקוחות בתיקים המתנהלים מול פרקליטות המחוז שבה הוא מכהן, אף אם הוא מדיר עצמו מטיפול אישי בתיקים אלה". זאת, לדבריו, במיוחד בעת שפרקליטים במחוז עדים לחברות זו הכוללת הענקת מתנות. ובכל זאת, הוא החליט לסגור את התיק.

לפני כשלושה שבועות דחה בג"ץ את עתירתו של שוקי משעול, לשעבר בכיר ברשות המסים, להורות למנדלבליט לבטל את החלטתה זו. "מהחלטות היועץ המשפטי נמצאנו למדים כי נערכה סריקה של התיקים של עו"ד רונאל פישר מול פרקליטות תל אביב (פלילי), ונבחן אם קיימת אינדיקציה להתערבות פסולה של דוד, ולא נמצאה אינדיקציה כזו", קבעו השופטים יצחק עמית, דפנה ברק־ארז ומני מזוז.

רונאל פישרצילום: אוליבייה פיטוסי

"גניזת התיק ניתנה מתוך היכרות מעמיקה"

מהפרקליטות נמסר בתגובה: "תיק החקירה לווה על ידי פרקליט בכיר, שכיום משמש כשופט, שלמד את הראיות תוך כדי חקירה. בחינת חוות דעתו — המשתרעת על פני 160 עמודים — מלמדת כי ניתנה בה התייחסות עניינית וראויה לכל סוגיה ולכל ראיה שנאספה במהלך החקירה. בסיום חוות דעתו המליץ הפרקליט לגנוז את התיק מחוסר ראיות והעביר המלצתו לפרקליטת המחוז דאז. בתיקים כאלה יש ליווי מקרוב ובאופן הדוק גם על ידי פרקליט המחוז. משכך, ניתן בהחלט להניח כי החלטת הגניזה של פרקליטת המחוז, שאכן ניתנה בתוך ימים ספורים לאחר שחוות הדעת המפורטת הועברה לעיונה, ניתנה מתוך היכרות מעמיקה עם הראיות שנאספו.

"בנוגע לביעור התיקים נציין כי מבירור יסודי שנערך עלה כי בשנים הרלוונטיות הגנזך המטפל בביעור תיקים טיפל במיון וביעור אלפי תיקים שהיו מיועדים לגניזה כבר שנים קודם, והוא החליט לבער את כל התיקים שמועד ביעורם חלף זה מכבר. כחלק מתהליך זה, התיקים הנזכרים נכללו ברשימה זו ובוערו. יודגש כי לפי התקנות ניתן היה לבער התיקים בתוך שנתיים ממועד גניזתם, כלומר ב–2006. התיקים בוערו, על פי החלטת הגנזך, שנים רבות אחר כך, ב–2014. הפרקליטות קיבלה לידיה את החלטת הנציב ואת המלצותיו, ולאחר שתגבש את עמדתה תביא את הדברים בפני היועץ המשפטי לממשלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker