נשיאת העליון: "התוכנית 'עובדה' מציגה בפנינו השופטים מראה - והתמונה אינה מחמיאה"

התבטאות יוצאת דופן של השופטת אסתר חיות בעקבות שידור התוכנית שעסקה באופן המינויים של שופטים בישראל: "אגן על עצמאותה של הרשות השופטת. נדבר על הלקחים שיש להפיק"

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות
אפרת נוימן

נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, פירסמה היום הודעה חריגה בעקבות דברים שעלו בתוכנית "עובדה" ששודרה בשבוע שעבר ועסקה באופן המינויים של שופטים בישראל ו"הברית" שקיימת בעניין זה בין יו"ר לשכת עורכי הדין, אפי נוה, ושרת המשפטים אילת שקד.

במכתב שיועד לנשיאות ונשיאי בתי המשפט, כתבה חיות כי "התוכנית בהחלט מעוררת דאגה, לפחות בשני מישורים. האחד - נוגע לסכנת הפוליטיזציה של מערכת המשפט. השני – נוגע לאינטראקציה בין שופטים, גורמים פוליטיים ואנשי לשכת עורכי הדין".

חיות כתבה כי "יש מי שסבור שאין כל פסול בקידום מינויים של שופטים בישראל על פי אג'נדה פוליטית" והוסיפה כי "בכוונתי לעשות ככל הניתן כדי להגן על עצמאותה של הרשות השופטת וכדי למנוע פוליטיזציה שלה".

במסגרת כתבתו של עמרי אסנהיים, עקבה המצלמה אחרי נוה במהלך הימים שבהם התקיים כנס לשכת עורכי הדין באילת בקיץ האחרון. נוה זכה לחיבוקים חמים מצד עורכי דין וגם למילים חמות מצד שופטים. ללשכה יש כוח משמעותי בוועדה למינוי שופטים, שהתחזק משמעותית בעקבות שיתוף הפעולה עם שקד. שופט שהוא מועמד של הלשכה משפר משמעותית את הסיכוי שלו להיבחר או במילים אחרות, קידום של שופטים תלוי במידה רבה ברצון של נוה. זאת בזמן שנוה הוא בעצמו בעל משרד עורכי דין ומייצג לקוחות בפני שופטים.

בכתבה נראית השופטת איריס לושי-עבודי מבית המשפט המחוזי בתל אביב אומרת לנוה כי היא מאוד עסוקה אבל כשהוא מבקש ממנה להרצות, היא באה. עורך הדין ברק טל, שהוזכר כמועמד לבית המשפט העליון, נקלט במצלמה כשהוא מתעניין אצל נוה בנוגע למועמדות שלו. בין השופטים שצולמו במהלך הכנס בסביבתו של נוה (בהקשרים שונים) היו גם שופטי העליון ניל הנדל ויורם דנציגר, נשיא המחוזי איתן אורנשטיין ושופטי בית המשפט המחוזי בתל אביב, בני שגיא ורות רונן.

חיות התייחסה ל"התנהלות השופטים שנצפו בכתבה" מבלי לציין מי התנהל באופן בעייתי וכתבה כי "העובדה שמארגני הכנס ומארחיו קיימו עם השופטים שיחות שהוקלטו לצורך הכתבה היא בעייתית מאוד במישור היחסים בינם ובין השופטים. ואולם, התוכנית מציבה גם בפנינו השופטים מראה על האופן שבו התנהלו אחדים מאתנו באותו כנס, והתמונה הנגלית אינה מחמיאה, בלשון המעטה. אני בטוחה כי מה שראינו אינו מעיד על הכלל אך גם כך יש להפיק ממה שראינו את הלקח הדרוש. על הלקחים שיש להפיק נדבר בישיבה הקרובה".

חיות, שבעצמה השתתפה בכנסים של הלשכה באילת בעבר, הוסיפה כי יש חשיבות לכנסים ולדיאלוג המקצועי בין שופטים לעורכי דין אך מי שיבחר להמשיך ולהשתתף בכנס כזה או אחר נדרש להקפיד על הכללים ולנהוג באופן ההולם את המעמד כשופט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker