צביה ולדן

רוצח הוא רוצח, כך נראה על פניו, ודין כל הרוצחים הוא אחד. במאמרו "מלים מסוכנות" ("הארץ", 29.10) טוען המשפטן פרופ' זאב סגל - בהתייחסו לדרישה להחמיר בהגבלות המוטלות על יגאל עמיר - כי "המשפט אינו אוהב חוקים אישיים וגם קבלת חוק בהקשר זה לא תועיל, שהרי חוקים ניתנים לשינוי".

רצח כזה שונה מרצח של אדם פרטי, או מרצח שהתרחש תוך כדי שוד, למשל. כך גם רצח של רופא, של שוטר, של שופט וכיוצא באלה. למעשה, כל מי שהוא משרת הציבור, כלומר מונה על ידי המדינה כדי למלא תפקיד ציבורי - ראוי וזכאי להגנה מיוחדת, ומי שמעז לפגוע בו צריך להיכלל בקבוצה ספציפית של רוצחים: כאלה שאינם נהנים מאותן הזכויות המוקנות לאסירים-רוצחים אחרים. על אחת כמה וכמה כשמדובר במי שרצח נבחר ציבור ועוד ראש ממשלה. לעולם יישא אות קין.

אבי, שמעון פרס, היה אף הוא מועמד לרצח על ידי אותו רוצח נתעב, שבחר - בדם קר ובמחשבה תחילה - לקפח את חייהם של נבחרי הציבור כאמצעי לאלץ את הבוחרים לקבל את דעתו; שהטיל כתם על קבוצה שלמה של אזרחים, שרובם הגדול איננו מזדהה אתו, גם אם אינו מקבל בהכרח את עמדותיהם של רבין ז"ל ופרס יבל"א.

וכאן מן הראוי להפנות בקשה לאנשי התקשורת ולציבור בכלל: הניחו לרך הנולד. לא מגיע לו לסבול בעוון הוריו, שלא היססו להתגרות ברגשות הציבור בדרישות שהציבו סביב הבאתו לעולם. אם ייחקק החוק המוצע להלן, והבן יגדל לראות כי אביו הוא הגרוע ברוצחים - ייתכן שהוא ישאל את עצמו על מה ולמה.

חקיקת חוק שיבחין באופן עקרוני בין רוצחיהם של אנשים פרטיים ובין רוצחים החותרים תחת אושיות המדינה והדמוקרטיה ופוגעים בכל הציבור - באמצעות פגיעה בשליחיו - תבטל את הצורך לשוב ולדון בכל פעם מחדש ביגאל עמיר. היא תסיט את תשומת הלב מן הרוצח ותחזיר אותה אל הרצח. והיא תחסוך מילדיו של יצחק רבין את התפקיד הבלתי נסבל שנפל בחלקם: להתערב בכל פעם שיגאל עמיר מנצל לרעה את מערכת המשפט בישראל. לא רק אביהם נרצח. שלטון החוק, הדמוקרטיה וכלל הציבור בישראל - תומכיו של רבין ומתנגדיו כאחד - כולנו קורבנות הרצח ועלינו מוטלת החובה לעמוד על המשמר.

הכותבת היא בלשנית ומרצה במכללת בית ברל ובתו של נשיא המדינה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker