"מתחרט ולוקח את מלוא האחריות": ביהמ"ש אישר את ההסדר עם סטס מיסז'ניקוב

סגן שר התיירות לשעבר, שעתיד להישלח ל-15 חודשי מאסר בפועל, אמר כי "לא פעלתי מתוך זדון, מרמה או לשם בצע כסף. אני רחוק מלהיות איש מושחת"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
השר לשעבר סטס מיסז'ניקוב בבית המשפט, הבוקר
השר לשעבר סטס מיסז'ניקוב בבית המשפט, הבוקר
יסמין גואטה
יסמין גואטה

"אני מתחרט מעומק לבי ולוקח את מלוא האחריות על העבירה שביצעתי. זו היתה טעות בשיקול דעת שנעשתה מהתלהבות יתר וחוסר ניסיון. הייתי שר חדש, פעלתי מתוך רצון שהפרויקט הזה יצליח, ורציתי שהגורמים הכי מקצועיים יטפלו בו. לא פעלתי מתוך זדון, מרמה או לשם בצע כסף. אני רחוק מלהיות איש מושחת" - כך אמר הבוקר (ג') שר התיירות לשעבר, סטס מיסז'ניקוב, באולמו של השופט צחי עוזיאל בבית המשפט השלום בתל אביב.

"שילמתי מחיר כבד במשך שנים ואני ממשיך לשלם על כך גם היום, בכל תחומי החיים. בשלוש השנים האחרונות שמי שורבב לשווא לפרשת שחיתות גדולה, ולשמי הודבקו חשדות קשים במעשים שלא ביצעתי ושבסוף הופרכו סופית על ידי רשויות החוק. הדבר השפיע עלי ועל משפחתי. אני לא מאחל דבר כזה גם לשונאים הכי גדולים שלי".

במסגרת הודה מיסז'ניקוב בביצוע עבירה של הפרת אמונים ובניגוד עניינים חמור בעת שהוביל את תמיכת משרד התיירות בפסטיבל הסטודנטים באילת בתקציב של מיליון שקל. ניגוד העניינים נגע להעסקתה של יוליה רוט, שעמה ניהל מערכת יחסים שהוגדרה על ידי הפרקליטות כקרובה ומוצנעת.

בהסדר הטיעון נקבע כי מיסז'ניקוב ירצה עונש של 15 חודשי מאסר בפועל, בגין אישום בעבירה אחת בלבד של הפרת אמונים. ואולם ביחידת להב 433 של המשטרה מגלים חשדות כבדים לביצוע עבירות שוחד, הטיית מכרזים, שיבוש הליכי חקירה ואפילו שימוש בסמים.

מיסז'ניקוב נחקר ארוכות בעניין החשדות האלה, אך בסופו של דבר הם . בתום דיון בטיעונים לעונש שהתקיים הבוקר בבית המשפט, אישר השופט עוזיאל את ההסדר וגזר על מיסז'ניקוב עונש של 15 חודשי מאסר, שישה חודשי מאסר על תנאי וקנס בסך של 70 אלף שקל.

"הבאנו בחשבון ההודאה והחרטה"

העונש שנקבע בגזר הדין הוסכם על ידי הצדדים כבר בהסדר הטיעון. בדיון בבית המשפט התייחס להסדר נציג הפרקליטות, ד"ר מאור אבן חן מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה: "במצב דברים אחר היינו מבקשים עונש חמור יותר, אך הבאנו בחשבון את ההודאה והחרטה של הנאשם, שיש לה חשיבות רבה בכלל, והקשר של עובדי ציבור בפרט". אבן חן הסביר כי גם העזיבה של מיסז'ניקוב את החיים הפוליטיים והחיסכון בזמן שיפוטי היו חלק מהשיקולים של הפרקליטות בעניין זה.

"הגיעה העת שעובדי ציבור ונבחרי ציבור יפנימו את העובדה שפעולה בניגוד עניינים חמור במסגרת תפקידם הציבורי, וניצול התפקיד הציבורי כדי לקדם מקורבים, מהווה עבירה פלילית שדינה מאסר בפועל לתקופה לא קצרה", הוסיף.

סנגורו של מיסזניקוב, עו"ד יובל ששון, הגיש לבית המשפט אסופת מכתבים המעידים טובות על מיסז'ניקוב. הוא הסביר כי ההסדר הוא תוצאה של מו"מ ארוך שהתנהל בין הצדדים ושקדם לו שימוע שהתקיים בפני היועמ"ש, ד"ר אביחי מנדלבליט, ופרקליט המדינה, שי ניצן. "ההסדר מייצג לא עליית מדרגה במתחם הענישה לעבירת הפרת אמונים, אלא מעלית", אמר. לדבריו, בשורה ארוכה של פסקי דין מהשנים האחרונות נקבע רף ענישה נמוך בהרבה בנסיבות חמורות יותר ממקרה זה".

בסופו של דבר, מיסז'ניקוב הורשע לדברי ששון בעבירה אחת של הפרת אמונים, שבה נמצא לאור קשריו עם רוט מצד אחד, וטיפולו כשר התיירות בתמיכה בפסטיבל סטודנטים באילת מצד שני. "בסופו של יום, הטענה היא כי ניגוד עניינים זה היה צריך להיות כזה שמלכתחילה לא היה נכנס אליו או כזה שהיה צריך לדווח עליו לוועדות המקצועיות ולאנשי המקצוע שטיפלו בתמיכה באותו פסטיבל". ששון טען כי מדובר במעידה חד פעמית שמולה יש להביא בחשבון את מכלול הנסיבות האישיות, את מכלות נסיבות המעשה, חלוף הזמן, הפגיעה הקשה במיסז'ניקוב ומשפחתו, היעדר עברו הפלילי ותרומתו לחברה במשך שני עשורים.

השופט עוזיאל אישר את ההסדר ואמר: "אין ספק כי העבירה שבה הורשע הנאשם שהיא אחת העבירות המרכזיות בתחום המאבק בשחיתות שלטונית, שבבסיסה ערכים חברתיים של שמירה על אמון הציבור בעובדי ציבור, של טוהר המידות של פקידי ציבור, ושל האינטרס הציבורי שעובד הציבור מופקד עליו. זו עבירה חמורה המחייבת תגובה עונשית הולמת". עם זאת, ציין השופט כי לצד החומרה המתוארת, יש להביא בחשבון את נטילת האחריות מצד מיסז'ניקוב ואת מכלול הנסיבות האישיות שעליהן עמדה ההגנה בטיעוניה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ