לאן נעלמו העדויות על סחר בקוקאין מכתב האישום של מיסז'ניקוב?

תמלילי חקירת מיסז'ניקוב מציירים תמונת מציאות קודרת, מושחתת מהיסוד, שבה מזוהים בשמותיהם שורת עבריינים לכאורה שבנו מנגנון שלם של גועל נפש - אף שרק חלקו הקטן תורגם לענישה

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
מיסז'ניקוב בבית משפט השלום בראשל"צ
מיסז'ניקוב בבית משפט השלום בראשל"צצילום: ניר קידר
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

משהו מוזר מלווה את פרשות השחיתות הקשות שנחשפו בשנים האחרונות במשק. כולן מתפוצצות בשאון רב, שדועך עם הזמן — גם כשאין סיבה שידעך. יותר מכך, עם התקדמות החקירות מתבררים עוד ועוד פרטים מסמרי שיער, שכל מי שנחשף אליהם בדיעבד אינו מצליח להבין למה ואיך קרה שראיות כמו אלה שנאספו — התמוססו בסופה של חקירה לכדי אבק של אשמה.

פרשת השוחד של סימנס בחברת החשמל, פרשת נמל אשדוד, פרשת ישראל ביתנו ופרשת מעצ — כולן נבנו במשך חודשים ארוכים מתחת לרדאר. הן לוו בידי פרקליטות המדינה עוד בשלב החקירה הסמויה, ולוו בידי פרקליטים גם כשהחקירה נהפכה לגלויה. הפרקליטים היו שם כדי להשגיח, גם כשהתחיל מצעד החשודים הבאים והולכים בשערי מתקני החקירות — והיו שם גם כשגורמי האכיפה (המשטרה ורשות ניירות ערך) מצאו תשתית ראייתית להגשת יותר מ–100 כתבי אישום (במצטבר).

אלא שבדיוק בנקודה זאת חלה שוב ושוב תפנית לא מפוענחת. לפתע נדרשת הפרקליטות בלימוד החומר, שכבר נלמד חודשים ארוכים. החוקרים נשלחים להשלמות חקירה — שאף הן נלמדות במשך חודשים. החשודים מזומנים לשימועים, שאורכים אף הם חודשים ארוכים. הזמן חולף, פרשות חדשות מאפילות על הוותיקות, דעת הקהל כבר מזמן הוסחה — ואז מתחיל כרסום זוחל שסופו בהגשת כתבי אישום ספורים ורזים, או בדיווחים לקוניים על הסדרי טיעון מקלים.

מהם הסדרי טיעון? מדובר בעסקות שנסגרות בפורומים של ארבע עד עשר עיניים, בחדרי חדרים, לעתים בין סנגורים בהווה לסנגורים לעתיד, ומוצגות בפני הדירקטוריון (הציבור) בשלב מאוחר מדי ובלשון מתרצת שנועדה לשכנע כי היה זה המיטב שניתן להשיג לנוכח "חורים בחקירות", "קשיים ראייתיים", "פרק זמן שחלף" וכדומה.

עורך דין יובל ששון, סנגורו של מיסז'ניקוב
עורך דין יובל ששון, סנגורו של מיסז'ניקובצילום: עופר וקנין

לכלי התקשורת אין כלים לעמוד על טיבן של העסקות. הציבור גם אינו יכול לעשות דבר כשמתוך 36 חשודים שהמליצה המשטרה להעמיד לדין בפרשת ישראל ביתנו כבר לפני שנתיים — הגישה הפרקליטות עד כה כתבי אישום נגד עשרה בלבד.

הכל משלימים עם הרפיון הזה במשיכת כתפיים — עד שמגיעה ההדלפה הראשונה. או אז תופסים כולם את הראש ולא מבינים איך עשרות אלפי היורו שבכספת לא תורגמו לסעיף אישום, להיכן נעלמו העדויות על סחר בקוקאין לכאורה, ומדוע לא הוטח בחשודים סעיף זה או אחר.

הפרסום הבוקר ב–TheMarker של חלק מתמלילי החקירות בפרשת ישראל ביתנו מלמד כי הסדר הטיעון שגובש עם שר התיירות לשעבר, סטס מיסז'ניקוב, ושצויר לפני חודשיים כהישג אכיפתי מרשים של המדינה — קרוב יותר להישג מרשים של סנגורי השר ושל יתר החשודים בפרשה.

התמלילים מציירים תמונת מציאות קודרת, מושחתת מהיסוד, שבה מזוהים בשמותיהם שורת עבריינים לכאורה שבנו מנגנון שלם של גועל נפש — אף שרק חלקו הקטן תורגם לענישה.

בשלב זה, שעות לפני הגשת הסדר הטיעון של השר לשעבר לאישור בית המשפט, אין זה משנה אם החקירה היתה רשלנית, או שעבודת הפרקליטים היתה לקויה. כך או אחרת, הרתעה לא הושגה, וצדק לא נעשה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ