הרשת החברתית של אולמרט: מה הקשר בין אהוד אולמרט, מנחם איתן, פרשת הבית ברחוב כרמיה וחשד להרצת מניות בארה"ב?

למרות שמחוץ לעולם הווירטואלי הוא לא פופולרי, לאהוד אולמרט יש רשימת חברים נאמנה ומצומצמת ■ הבעיה היא ששמותיהם צצים בהקשרים בעייתים

נורית רוט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נורית רוט

באחרונה התבשרנו שמישהו צירף את אהוד אולמרט לטרנד העולמי של רשתות חברתיות ופתח עבורו פרופיל אישי ב-facebook.

רק בשבוע האחרון דיווחנו על שערוריית הונאה חדשה בארה"ב, בה מעורבים שני ישראלים מקרני שומרון. לא חלפה יממה מפרסום הפרשה, וכבר נמצא הקשר לאולמרט: מנחם איתן, אחד החשודים המרכזיים בפרשה, הוא עד ההגנה המרכזי בפרשת הבית ברחוב כרמיה.

בפרשת כרמיה חשוד אולמרט כי באוקטובר 2004, בעת שהיה שר התמ"ת, רכש דירה ברחוב כרמיה בירושלים מחברת אלומות, עליה שילם 1.2 מיליון דולר - מחיר הנמוך ב-320 אלף דולר ממחיר השוק. בתמורה, כך נטען, סייע אולמרט לחברה לקבל אישורי בנייה חריגים בעיריית ירושלים.

איתן סיפר כי זמן קצר לפני שרכש אולמרט את הדירה ברחוב כרמיה, הוצע לו לרכוש דירה זהה בבניין ב-1.1 מיליון דולר, כלומר במחיר הנמוך ב-100 אלף דולר מהמחיר שבו רכש אולמרט את הדירה. בכך היה כדי לסייע לטענה כי המחיר ששילם אולמרט לא היה נמוך ממחיר השוק וכי ההאשמות נגד אולמרט על שוחד וטובת הנאה מופרכות.

לאור החשדות הפליליים שהתעוררו נגד איתן, עולה השאלה כיצד ישפיעו התפתחויות אלה על עניינו של אולמרט בפרשת כרמיה. איתן, זאב זלצמן, עורך דין מניו יורק ושלושה אנשי עסקים מואשמים על ידי התביעה הפדרלית בניו יורק בהונאה והרצת מניות.

לפי כתב האישום, זלצמן (45) ואיתן (51) אירגנו ב-2001-2004 קנייה של מאות אלפי מניות של זייברנאוט, יצרנית חומרה למחשבים ניידים מווירג'יניה, ושל ראמפ, יצרנית תוכנות לשירותי בריאות מניו יורק.

על פי החשד, השניים השתמשו ב-37 חברות קש כדי לקנות את המניות בהנחה גדולה במסגרת הנפקה פרטית, תוך שהם נעזרים בנאשמים האחרים ששימשו בתפקידים בכירים בחברות, ובתמורה שילמו להם שוחד של יותר מ-4 מיליון דולר.

מכיוון שהשניים ידעו שבעלי המניות הקיימים ידוללו ושמחיר המניה צפוי לרדת, הם ביצעו מכירה בחסר (שורט) - עסקה המניבה רווח במקרה של ירידה במניה. לטענת התביעה, בסך הכל גרפו הנאשמים לכיסם כ-55 מיליון דולר.

השבוע, אגב, החליט פרקליט המדינה ערן שנדר שלא להורות על חקירה פלילית נגד אולמרט בנוגע לשתי פרשיות אחרות: מכירת בית בשכונת נחלאות בירושלים במחיר גבוה לכאורה מהמקובל, ורכישת דירה ברחוב שינקין פינת מלצ'ט בתל אביב במחיר נמוך מדי לכאורה.

זאב זלצמן

זלצמן (45), איש עסקים תושב קרני שומרון, מואשם בארה"ב בהונאה פיננסית, בשיתוף מנחם איתן ואנשי עסקים אמריקאים. שלטונות ארה"ב ביקשו את הסגרתו. עצור בלונדון.

צדיק בינו

אחד מאנשי העסקים הבולטים בישראל. לשעבר מנכ"ל הבנק הבינלאומי הראשון, כיום בעל השקעות בנדל"ן בישראל ובחו"ל ובעל השליטה בחברת הדלק פז. עו"ד ענת קליין עברה לעבוד בפז של צדיק בינו, על אף שבתפקידה כראש צוות ברשות ההגבלים העסקיים פעלה למנוע את המיזוג בין שתי חברות הדלק המתחרות בפז, סונול ודור-אלון.

יורם טורבוביץ'

ד"ר טורבוביץ', עורך דין בהכשרתו, מכהן כיום כראש לשכתו של אהוד אולמרט. כיהן כממונה על ההגבלים העסקיים, ובתקופת כהונתו עסק ברפורמה בדלק, שהשפיעה על פז וצדיק בינו במסגרת זו. היה מעורב במינויה של רונית קן, הממונה על ההגבלים העסקיים הנוכחית.

רונית קן

הממונה על ההגבלים העסקיים. מונתה לתפקיד על ידי אהוד אולמרט, שהחליט לפתוח את רשימת המתמודדים לתפקיד לכלכלנים ורואי חשבון - ולא רק למשפטנים. אחד החברים בוועדת האיתור שבחרה בקן היה יורם טורבוביץ'. ענת קליין, בתו של מנחם איתן, עבדה ברשות להגבלים עסקיים, בין היתר תחת קן.

מנחם איתן

איתן (51), איש עסקים תושב קרני שומרון, מואשם בארה"ב בהונאה פיננסית, בשיתוף זאב זלצמן ואנשי עסקים אמריקאים. לטענת התביעה גרפו הנאשמים לכיסם כ-55 מיליון דולר. שלטונות ארה"ב ביקשו את הסגרתו של איתן. ככל הידוע שוהה איתן בישראל. איתן, שעיקר עסקיו הם בנדל"ן, הוא עד ההגנה המרכזי בפרשת הבית ברחוב כרמיה. על פי עדותו של איתן, זמן קצר לפני שרכש אולמרט את הדירה ברחוב כרמיה, הוצע לו על ידי אלומות לרכוש דירה זהה בבניין ב-1.1 מיליון דולר, כלומר במחיר הנמוך ב-100 אלף דולר מהמחיר שבו רכש אולמרט את הדירה.

ענת קליין

בתו של מנחם איתן. שימשה עד לפני כשנה ראש צוות משפטי ברשות להגבלים עסקיים וכיום עובדת במחלקה המשפטית של חברת האנרגיה פז. עו"ד קליין, אישה דתית, אף משמשת כשותפה של איתן וזלצמן בחברת גספי, הפעילה בנדל"ן ברומניה. מינוייה של קליין לפז עורר לפני שנה סערה, בעקבות העובדה שקליין ביקשה להתמנות לתפקיד סגנית היועצת המשפטית בפז, שלושה חודשים בלבד לאחר שהובילה מטעם הממונה על ההגבלים רונית קן את הערעור לבית המשפט העליון על ההחלטה לאשר את המיזוג בין דור-אלון לסונול, שפז אמורה היתה להיפגע ממנו.

פרנק לואי

מיליארדר יהודי ואיל הון אוסטרלי, אשר התמודד במכרז לרכישת גרעין השליטה בבנק לאומי. את לואי ייצגה עו"ד תמר בן דוד המקורבת לאולמרט ועובדת במשרד גרוס חודק. לפי החשד לכאורה, בעת שכיהן אולמרט כממלא מקום שר האוצר ב-2005 הוא ניסה לסייע שלא כחוק ללואי ודניאל אברמס, ושינה את תנאי המכרז כדי להקל עליהם בהתמודדות על רכישת גרעין השליטה בלאומי.

אהוד אולמרט

ראש ממשלת ישראל מאז הבחירות ב-2006. תפקידים קודמים בולטים בהם כיהן: ראש העיר ירושלים, שר התעשייה והמסחר, שר האוצר. כיום מתנהלות נגדו כמה חקירות פליליות: פרשת הפרטת בנק לאומי, פרשת הבית ברחוב כרמיה, חשד למעורבות בהחלטות במרכז ההשקעות של משרד התעשייה והמסחר בנוגע לפרויקטים שיוצגו על ידי מקורבו, עו"ד אורי מסר; וכן חשד כי מינה שורה של חברי מרכז ליכוד ב"רשות לעסקים קטנים", ממניעים פוליטיים.

יוסי גרוס

ממקימי משרד עורכי הדין גרוס, קלינהנדלר, חודק, ברקמן ושות' (GKH), ומי שעמד בראשו עד לפרישתו לפנסיה לפני כשנה. פרופ' גרוס הוא חתנו של אולמרט (בתו של גרוס נשואה לבנו של אולמרט). המשרד, באמצעות עורך דין מטעמו (השותף ג'ין קלינהנדלר), מייצג את זלצמן ואיתן. שמו של משרד GKH עלה בהקשר של פרשה אחרת בה נחקר אולמרט - המכרז למכירת השליטה בבנק לאומי. המשרד (באמצעות עו"ד תמר בן דוד) ייצג את המיליארדר פרנק לואי, שביקש לרכוש את השליטה בלאומי.

דניאל אברמס

איש עסקים יהודי אמריקאי, שהונו מוערך ב-1.8 מיליארד דולר. בעבר דורג במקום 146 ברשימת עשירי העולם. את עיקר הונו עשה בשנת 2000, עת מכר את חברת "סלים-פאסט", יצרנית מוצרי הדיאטה אותה ייסד. אברמס נחשב למקושר ביותר למערכת הפוליטית בישראל. באחרונה עלה שמו בעיקר בפרשיית הבית של ראש הממשלה אולמרט. בחקירה שנסגרה ע"י היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, נבדק חשד שלפיו רכש אברמס מאולמרט את ביתו שברח' כ"ט בנובמבר בירושלים במחיר גבוה משמעותית ממחיר השוק (2.7 מיליון דולר), ולאחר מכן איפשר לו להמשיך להתגורר בו תמורת שכר דירה נמוך בהרבה מהמחיר הריאלי.

לפי ההערכות, אותו אברמס נמנה עם המשקיעים הפרטיים שביקשו לרכוש את השליטה בלאומי יחד עם קבוצת סרברוס.

שאול אולמרט

בנו של אולמרט, נשוי לורדית גרוס, בתו של יוסי גרוס. גרוס היתה בעבר עיתונאית ב"ידיעות אחרונות". בני הזוג, שהתחתנו בסוף 2002, מתגוררים בניו יורק. הבן אולמרט מזוהה עם הקצה השמאלי של המפה הפוליטית, וחתם בעבר על עצומה של תנועת "יש גבול".

תמר בן דוד

עו"ד בן דוד (60), המשמשת יועצת מיוחדת במשרד GKH, ייצגה מטעם המשרד את פרנק לואי ופעלה בשמו במגעים עם משרד האוצר לקראת מכרז לאומי. מאוחר יותר היא נחקרה תחת אזהרה על מעורבותה בפרשה זו.

נחשבת מקורבת לאולמרט, שנוהג להתייעץ עמה בעניינים משפטיים וכלכליים. היתה בעבר יועצת משפטית במשרד האוצר ואף שימשה כמנהלת רשות החברות הממשלתיות, ובשנים האחרונות היא נחשבת לדמות משפיעה בעולם הבנקאות ושוק ההון בישראל. הכירה לאולמרט את אחד מחבריה הטובים, עו"ד יורם טורבוביץ'.

חברה בוועדת הרישיונות של בנק ישראל המייעצת לנגיד ולמפקח בעניינים שונים, בין היתר כאלה הנוגעים למתן היתרים להקמת בנק בישראל ולהעברת שליטה בבנק, וכן חברה בוועדה המייעצת לפיקוח על הבנקים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker