"הוא רעד פחד מוות מהגברת": תמלילי החקירות של פאינה קירשנבאום במשטרה נחשפים

בחקירתה הראשונה במשטרה ניסתה סגנית השר לשעבר לספק הסברים - אבל אז הודיעה שלא תדבר עוד ■ "אני שומרת על זכות השתיקה", אמרה שוב שוב - גם כשעומתה עם דבריהם המפלילים של מעורבים אחרים בפרשה, שדיברו על העברות כספים ומתנות יקרות

יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פאינה קירשנבאום
פאינה קירשנבאוםצילום: עופר וקנין

ב–24 בדצמבר 2014 ניתן האות. חוקרי יחידת להב 433 של המשטרה עצרו יותר מ–30 חשודים בפרשה שלימים זכתה לכינוי "פרשת ישראל ביתנו". המעצרים בוצעו אחרי חקירה סמויה שנמשכה כשנה, שבה עלו חשדות להקצאת תקציבי מדינה לגופים ולעמותות שלא כדין. בין המעורבים בפרשה היתה גם פאינה קירשנבאום — שאז כיהנה כחברת כנסת וכסגנית שר הפנים, ובגלל תפקידה היתה לה חסינות מפני מעצר. כעת, כמעט שלוש שנים מאוחר יותר, הפכה קירשנבאום לנאשמת המרכזית בפרשה.

חקירתה הראשונה של קירשנבאום התחילה בשעות הצהריים ב–24 בדצמבר 2014. היא התיישבה בפני החוקרים, שהודיעו לה כי הם עומדים לחקור אותה בחשד לעבירות של לקיחת שוחד; קבלת דבר במרמה; מרמה והפרת אמונים; רישום כוזב במסמכי תאגיד; ועבירות מס והלבנת הון; וכל זאת במסגרת תפקידה כחברת כנסת וסגנית שר.

לפני תחילת החקירה, החוקרים הקריאו לקירשנבאום את האזהרה השגרתית, והודיעו לה כי דבריה יתועדו והם עשויים לשמש כראיה בבית משפט. כמו כן, הם ציינו את זכותה החוקית להיוועץ בעורך דין לפני החקירה. "התייעצתי כבר עם עורך דין, גיורא אדרת", אמרה קירשנבאום. "אין לי מושג על מה אתם מדברים. לא עשיתי שום דבר שהוא במסגרת הטענות כלפי", הוסיפה.

במשך שעות ארוכות נשאלה קירשנבאום על תפקידיה בכנסת ובמפלגתה, ישראל ביתנו.חלק מרכזי בחקירתה באותו יום יועד לשאלת אחריותה לכספים הקואליציוניים של ישראל ביתנו. קירשנבאום תיארה את התהליך השרירותי שבו החליטה על הקצאת כספי ציבור בסכומים של עשרות מיליוני שקלים: "אני מנהלת את הכספים הקואליציוניים של המפלגה. בשנים האחרונות, בהתאם להסכמים קואליציוניים, יש למפלגה סדר גודל של כ–170 מיליון שקל בשנה שמוגדרים ככספים קואליציוניים. לגבי השימוש בכספים האלה, יש הסכמים שנחתמים מול גורמים שונים במקביל להסכם הקואליציוני. למשל, עם החטיבה להתיישבות נחתם הסכם שלפיו ישראל ביתנו תעביר אליה 30 מיליון שקל בשנה, בעוד משרד ראש הממשלה מתחייב על העברת 25 מיליון שקל. אותו הדבר לגבי המשרד לביטחון פנים, שירותי הכבאות ומשרד הקליטה — לכל אלה העברנו כסף כל שנה".

חוקר: "האם כל העברה של כספים קואליציוניים היא תוצאה של הסכם כתוב?"

קירשנבאום: "לא. יש מקרים שכל מיני גופים פונים אלינו. אני שוקלת אם הפרויקט נראה לנו חשוב, אני כמובן מתייעצת עם אנשים רלוונטיים מהתחום, במפלגה ומחוצה לה. לפעמים גם משרד האוצר פונה אלי בבקשה לתמוך בפרויקט זה או אחר, ואם החלטתי שראוי לתמוך בפרויקט — אני קובעת את הסכום שיועבר ונותנת הוראה למשרד האוצר כדי שיחייב את הסעיף המתאים להעברה. אחרי שהאוצר מאשר, זה מגיע לוועדת הכספים, ואם ניתן אישור הוועדה, הכספים מועברים למשרד הרלוונטי".

חוקר: "למעשה כל אחד יכול לפנות אליך או למפלגה בבקשת תקצוב?"

קירשנבאום: "כן, אנשים פונים אלי המון. למשל, פנו אלינו מהעמותה לשירות לאומי למגזר הערבי ותמכנו בעמותה".

דוד (דאוד) גודובסקיצילום: תומר אפלבאום

חוקר: "איך נקבע גובה התמיכה?"

קירשנבאום: "לפי הפרטים שמובאים בבקשה".

במהלך החקירה גבתה המשטרה יותר מ–1,000 עדויות, 110 חשודים נחקרו באזהרה ו–130 אלף שיחות הוקלטו בהאזנות סתר. כל אלה הביאו לממצאים חמורים, שהראו כי נתח משמעותי מהתקציבים שהתקבלו בעמותות ניתן לקירשנבאום ולדוד (דאוד) גודובסקי, ראש מטה ישראל ביתנו, כשוחד — וזאת בכמה דרכים, בהן רכישת כרטיסי טיסה, מוצרי מחשב ואלקטרוניקה עבור קירשנבאום ובני משפחתה.

התשובות שסיפקה קירשנבאום לחשדות שהוטחו בפניה נשמעו מיתממות. כך, למשל, הסבירה: "אנחנו כל הזמן דורשים מהנציגים שלנו ברשויות ניהול תקין. חשוב שתאמין שאנשים באים לטובת האזרח ולא ממקום של טובת הנאה אישית".

באוגוסט הגישה נגדה הפרקליטות כתב אישום חמור בעבירות שוחד רבות, ובו מתוארת שיטת השוחד לכאורה שפיתחה: קירשנבאום הקצתה לעמותות ולגופים שונים תקציבים מהכספים הקואליציוניים של ישראל ביתנו. בתמורה, אותם גופים גילגלו נתח משמעותי מהתקציבים האלה חזרה לקירשנבאום ולמקורביה.

ויקה רביןצילום: עופר וקנין

מאין הגיעו 2 מיליון שקל לחשבון הבנק?

כתב האישום כולל למעלה מעשר פרשות שונות — כל אחת מהן עוסקת בגוף אחר שקיבל מקירשנבאום תקציבים. פרשה אחת, למשל, נוגעת לעמותת עזרא, שבתמורה לתקציבים שקיבלה מקירשנבאום, מימנה את נסיעותיה לחו"ל — בין היתר ללונדון, קייב, מוסקווה ואתונה. גם בעלה של קירשנבאום, ילדיה, אחיה וגיסתה זכו למימון נסיעותיהם — כך למשל מימנה העמותה נסיעה של קירשנבאום ובני משפחתה לניו יורק, שכללה שהות במלונות יוקרה; וכן חופשה של קירשנבאום עם בני משפחתה בקנדה ובארה"ב. העלות הכוללת של הנסיעות האלה היתה כ–40 אלף דולר.

בחקירתה, קירשנבאום התבקשה לפרט על אודות נסיעותיה לחו"ל, גם הפרטיות וגם אלה שנעשו במסגרת תפקידה. "השנה נסעתי לנסיעה פרטית אחת לגרוזיה, עם בעלי. כל שאר הנסיעות הן נסיעות כחלק מתפקידי. טסתי השנה לסרביה לנסיעה שהיתה בחלקה במסגרת התפקיד, ונפגשתי שם עם שר הפנים הסרבי. לנסיעה הזאת הצטרף בעלי. זו היתה נסיעה ארוכה — נסעתי בתחילה לאוקראינה ולאחר מכן לסרביה".

כשהתבקשה להסביר כיצד מימנה את הנסיעה, הסבירה: "משרד הפנים שילם עבורי את עלות הנסיעה, הטיסה והשהות. את עלות המלון של בעלי שילמתי למשרד הפנים, באמצעות חיוב חשבון הבנק. את הטיסות של בעלי רכשתי דרך סוכנות מונה טורס. אני עובדת המון שנים עם סוכנת בשם אורלי, והכל נעשה דרך המייל".

קירשנבאום נשאלה גם על עיסוקיהם של בני משפחתה, ועל הכספים והנכסים בארץ ובחו"ל, וסיפרה כי יש בבעלותה בית ביישוב ניל"י, דירה שהיא משכירה בבאר שבע ושטח בקרית אונו. היא נשאלה גם על חשבון בנק שבבעלותה — שבו 2 מיליון שקל — והסבירה כי אלה הם כספי ירושה.

גרשון מסיקהצילום: אילן אסייג

"בריחה מהתעמתות עם ראיות קשות"

שבועיים אחרי חקירתה הראשונה, ב–12 בינואר 2015, זומנה קירשנבאום פעם נוספת לחדרי החקירה של היחידה הארצית לחקירות הונאה (יחא"ה) — וזאת לאחר שהמשטרה אספה ראיות ועדויות רבות שקשרו אותה למעשים שיוחסו לה. הפעם היא כבר סירבה בתוקף לשתף פעולה עם החוקרים. היא הוציאה דף שהכינה מראש, וביקשה להקריא את שכתוב עליו לחוקרים. "במהלך התקופה מאז חקירתי, מתקיימת נגדי מלחמת התשה ורצח אופי, תוך פגיעה גסה בי, בבני משפחתי ובכל מי שסובב אותי. חשבונות הבנק שלי נתפסו בלי לאפשר לי להמשיך לשלם את התחייבויותי, ואפילו לקנות מצרכים בסופרמרקט איני יכולה", אמרה.

קירשנבאום המשיכה להקריא מהדף: "ילדי, עוזרי ומקורבי נחקרו, וחלקם נעצרו על ידי המשטרה". היא האשימה את גורמי החקירה בהדלפות, וטענה כי "המשטרה והתקשורת כבר שפטו והרשיעו אותי".

הדברים שאמרה קירשנבאום נועדו להסביר את החלטתה לשמור על זכות השתיקה מכאן ואילך. "לחקירתי אין כל משמעות — שהרי כבר נשפטתי, הורשעתי והוקעתי על ידי רשויות החקירה והציבור", אמרה. "מכיוון שמקובל עלי כי כאשת ציבור, לבחירה בזכות השתיקה משמעויות והשלכות רבות — החלטתי לא להתמודד בבחירות הבאות ולצאת מהחיים הציבוריים", הוסיפה.

ברגע שסיימה להקריא את הדברים מסרה את הדף לחוקרים, ומאותו הרגע חזרה שוב ושוב, במשך שעות ארוכות, על המלים "שומרת על זכות השתיקה". היא המשיכה להשיב כך, גם כשהחוקר ציין בפניה: "שתיקתך היא בריחה מהתעמתות עם ראיות שחלקן קשות ומסבכות אותך ואת מקורבייך. היינו מצפים, כמי שרוממות שלטון החוק והאמת בפיה, לא להותיר שתיקה במקום שתשובה עשויה להוביל לאמת".

גם כשהחוקר שאל אותה אם מישהו מלבד בני משפחתה ועורך דינה עזר לה לקבל את החלטתה, היא השיבה "זכות השתיקה". היא המשיכה להשיב כך שוב ושוב כשנשאלה על העברת כספים קואלציוניים לתנועת הנוער העולמית עזרא. לבסוף אמר לה החוקר: "במסמך שמסרת ובדברים שהקראת קבעת 'המשטרה והתקשורת כבר שפטו והרשיעו אותי'. אני מודיע לך, כמי שמנהל את החקירה שלך — לא שפטנו אותך ולא הרשענו אותך, ואנחנו מוכנים לבחון ולבדוק כל גרסה שתתני, גם זו שתשלח אותנו למחוזות רחוקים ביותר". גם על כך השיבה קירשנבאום: "אני שומרת על זכות השתיקה".

החוקר הטיח בפניה: "ב–24 בדצמבר עשינו כל שלאל ידינו לצמצם את הפגיעה בך. לבקשתך הכנסנו אותך ליחידה ברכב סמוי, שמרנו לאורך כל הדרך על כבודך... אנחנו מציעים לך לחשוב על הדברים ולראות בנו כלי להוצאת האמת שלך". קירשנבאום השיבה: "יש לי הרבה מה להגיד. אני אשמור את זה להזדמנות אחרת, וכרגע אני שומרת על זכות השתיקה".

רמי כהןצילום: עופר וקנין

טיול משפחתי לארה"ב על חשבון המדינה

בהמשך החקירה הציגו החוקרים לקירשנבאום חשבוניות של נסיעותיה לחו"ל. החוקר אמר לה כי דניאל אלינסון, מנכ"ל עמותת עזרא העולמית, אמר בחקירתו: "אני נזכר שפאינה פנתה אלי, ואמרה 'אני הולכת לקדם את הפעילות שלך במוסקווה, אבל אני רוצה שתממן לבת שלי נסיעה לרוסיה', ואני הסכמתי". במהלך החקירה הטיחו החוקרים בפני קירשנבאום כי ממצאי החקירה אינם עולים בקנה אחד עם הדברים שמסרה בעדותה הראשונה — שכל טיסותיה הפרטיות מומנו מכספה האישי. קירשנבאום לא הגיבה לדברים.

"פאינה אמרה לי בדיוק מה לקנות"

באפריל 2015, קירשנבאום התייצבה שוב בחדרי החקירה של יאח"ה, ומיד הודיעה כי גם הפעם היא מתכוונת לשמור על זכות השתיקה. החוקר הטיח בה חלקים מעדותו של אלינסון, שאישר בחקירתו כי לפי בקשתה של קירשנבאום, נרכשו עבורה טאבלט בסכום של 550 דולר; מחשב בעלות 2,228 דולר; מחשב נוסף שעלותו 1,196 דולר; מצלמה ב–2,129 דולר; אייפון 5 ב–815 דולר; אייפון 5 נוסף ב–700 דולר; מצלמה ב–707 דולר; ועדשה למצלמה בסכום של 300 דולר. "פאינה ביקשה. פאינה אמרה לי בדיוק מה לקנות", טען אלינסון. ואולם גם הפעם קירשנבאום המשיכה לשמור על זכות השתיקה.

ארבעה חודשים מאוחר יותר, התייצבה קירשנבאום שוב בחדרי החקירה, והודיעה פעם נוספת כי בכוונתה לשמור על זכות השתיקה. בחקירה הזאת היא נשאלה, בין היתר, על תקציב החטיבה להתיישבות — שהיה 1.77 מיליון שקל ב–2010, זינק ל–5.5 מיליון שקל ב–2011 ועלה ל–6.9 מיליון שקל ב–2012–2013. קירשנבאום התבקשה להסביר את הקפיצה הזאת, אך שמרה על זכות השתיקה.

קירשנבאום לא השיבה גם כשנשאלה על עדותה של העוזרת שלה, ויקה רבין, שסיפרה כי לאחר מפגשים של קירשנבאום עם הלוביסט ישראל יהושע, היתה מקבלת ממנה הוראות להעביר למשרד האוצר, ולתקצב גורמים ספציפיים.

קירשנבאום נשאלה עוד שאלות רבות — בין היתר על היכרותה וקשריה עם מנכ"ל משרד החקלאות לשעבר רמי כהן; ועל כך שבחשבונה יש יותר מ–2 מיליון שקל, וכך גם בחשבון על שם אמה. כמו כן, נאמר לה כי מחומרי החקירות עולה כי היא מנסה לסדר עבודות למקורביה בגופים שלהם היא מעבירה כספים.

החוקר גם הציג לה את דבריו של גרשון מסיקה, ראש מועצת שומרון לשעבר שהפך לעד מדינה בתיק: "בכל פעם שהיה עיכוב בתשלום לאנשים שפאינה שלחה, אנשים היו 'בוכים' לפאינה, והיא היתה דואגת ליידע אותי ושואלת אותי: 'מה קורה עם ההתקדמות או התשלום לאחד האנשים ששלחתי אליך?', או שהיא היתה שואלת 'למה לא מתקדמים מספיק טוב ומספיק מהר עם האנשים?'. אני הייתי פונה לבן שושן (חיים בן שושן, לשעבר מנכ"ל החברה לפיתוח שומרון; י"ג), בודק מה קורה וחוזר לפאינה עם תשובה".

בהמשך הוצגו לה גם דבריו של בן שושן: "גרשון היה קורא לפאינה 'הגברת'. הוא היה אומר לי שפאינה כל הזמן היתה שואלת 'נו, מתי אתם גומרים עם החוב הזה?'. אני אמרתי לו 'אין לי כסף', והוא ענה 'נסה', תראה צריך לקדם, פאינה לוחצת". בן שושן הוסיף: "אני הייתי שומע את גרשון מדבר בטלפון עם פאינה, ורועד ממנה פחד מוות. הייתי נכנס באמצע שיחה ורואה אותו במצב כזה. בדרך כלל הוא כוחני, הוא לא פראייר".

עו"ד גיורא אדרת, סנגורה של קירשנבאום מסר בתגובה: "עמדתי היא נגד מה שנראה בעיני הדלפות מתיק החקירה של חומרים לפני הבאתם בפני בית המשפט ולכן איני מתכוון להגיב לגבי תוכנם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker