הקרב על המותג "הביטאט" הוכרע: שתי רשתות שונות יוכלו להשתמש באותו השם

רשת הריהוט הביטאט ישראל ניסתה למנוע מהביטאט העולמית להשתמש בשמה בסניפים שהיא מתכננת לפתוח בישראל, בטענה שרשמה אותו כסימן מסחר בישראל ■ החברה העולמית טענה כי סימן הביטאט נרשם בחוסר תום לב

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין: חנות הביטאט בישראל, חנות הביטאט בלונדוןצילום: מוטי מילרוד, בלומברג
אפרת נוימן

סכסוך בין רשת הרהיטים וכלי הבית הביטאט (habitat) הפועלת בחו"ל, לבין רשת בשם זהה הפועלת בישראל, הגיע לאחרונה להכרעה במחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב. בעקבות פסק הדין שניתן השבוע, תוכל הרשת הבינלאומית להיכנס לישראל ולהשתמש בסימן המסחר habitat — אך במקביל גם הרשת הישראלית תוכל להמשיך ולהשתמש בשם מסחרי זה.

ב-1964 נוסדה רשת Habitat Design על ידי מעצב פנים, ופתחה חנות ראשונה תחת השם habitat בלונדון. בשנים שלאחר מכן נפתחו חנויות נוספות באנגליה והרשת החלה להפיץ קטלוג מוצרים. בהמשך נפתחו חנויות בצרפת ובקנדה — עד שב–1976 היו באנגליה, צרפת, בלגיה וקנדה יותר מ–30 חנויות תחת השם הביטאט.

במקביל, בשנות ה–70 פתח בישראל אברהם מאירוביץ חנות רהיטים בישראל תחת סימן המסחר הביטאט. באותה תקופה אמנם כבר היו רשומים בישראל סימני מסחר תחת השם הזה בבעלות Habitat Design, אבל מאירוביץ ביקש למחוק אותם בטענה שלא היה בהם שימוש בשנתיים שקדמו להגשת הבקשה. לאחר שהביטאט דיזיין הודיעה ב–1978 כי לא תשיב לבקשת המחיקה, החליט רשם הפטנטים, המדגמים וסימני המסחר לבטל את הרישום — וסלל את הדרך למאירוביץ לעשות שימוש בשם הביטאט בישראל.

סניף הביטאט בתל אביב. השם לא נבחר במקרה צילום: מוטי מילרוד

מאז, במשך 44 שנים, פועלת הביטאט בישראל בתחום הריהוט והעיצוב עם כמה סניפים הפזורים ברחבי הארץ. באחרונה נוכח מאירוביץ' לדעת כי בעלי הרשת באירופה מגבשים תוכנית לכניסה לשוק הרהיטים בישראל, תחת השם הביטאט. בעקבות זאת, הוא הגיש תביעה לבית המשפט ובה ביקש לאסור על הרשת העולמית לעשות שימוש בישראל בסימן המסחר "הביטאט" או "habitat", בפרט בתחום הריהוט והעיצוב, ולאסור עליה לפתוח חנויות בישראל הפועלות תחת שם זה.

הנתבעות — שהגישו בתגובה תביעה מקבילה לאסור על מאירוביץ את השימוש בשם הרשת בישראל — טענו באמצעות עורכי הדין רקפת פלד ולואיס בלנק ממשרד גילת ברקת מקבוצת ריינהולד כהן, כי הן חברות עתירות מוניטין ומאירוביץ רשם את הסימן בישראל בחוסר תום לב ומתוך כוונה לרכוב על המוניטין העצום של הרשת בעולם. עוד הם טענו כי מסקר שנערך בישראל באחרונה, עולה באופן חד־משמעי שהציבור בישראל סבור כי הביטאט הוא סימן עולמי.

לקוחה של הביטאט בלונדוןצילום: בלומברג

לאור העדויות, השופט מגן אלטוביה קבע כי כאשר מאירוביץ בחר את הסימן הביטאט עבור עסקי הרהיטים שלו, הוא היה מודע לפעילות והמוניטין של המותג הבינלאומי. לדברי השופט, העסק המשפחתי שבו עבד מאירוביץ בצעירותו נשא את השם "תפארת", אך הוא בחר שלא להמשיך להשתמש בו. "יש לעורר ספק באשר לגרסתו של מאירוביץ למקור השם הביטאט, אשר 'בדרך מקרה' כבר היה אז בשימוש רשת הביטאט. קשה שלא להסיק כי בחירת השם נשענה על המוניטין העולמי שצברה habitat עד לאותו מועד", כתב אלטוביה. הוא הוסיף כי "ניסיונו הלא מוצלח של מאירוביץ להרחיק עצמו מהיכרות עם רשת הביטאט מגביר את האי־אמון בגרסתו באשר למקור הסימן הרשום".

לאור זאת, קבע אלטוביה כי "מדובר בגורם מקומי אשר רשם סימני מסחר שלא בתום לב", ולכן יש לבטל ולמחוק את סימני המסחר הביטאט הרשומים על שמו.

עו"ד רקפת פלדצילום: מיכאל טופיול

עם זאת, השופט קבע כי גם הרשת העולמית נמנעה מלנקוט הליכים אפקטיביים כדי להגן על סימני המסחר הראשונים באופן שהיה מונע את "התאונה המשפטית" בשלב מוקדם. היא גם נמנעה מלנקוט בהליכים ממשיים במשך כ–40 שנה שבהן השקיע מאירוביץ משאבים בקידום ושיווק רהיטים תחת הסימן הביטאט. לכן, דחה השופט גם את התביעה שכנגד — שביקשה לאסור על מאירוביץ' לעשות שימוש בשם הביטאט בישראל.

השופט קבע כי "בהתחשב באינטרס הציבורי, המחייב הבחנה בין הסימן הביטאט בו עושים התובעים שימוש, לבין הסימן הזהה בו מבקשות הנתבעות לעשות שימוש, ראוי לצדדים להסכים על שימוש בסימן הביטאט באופן שניתן יהיה להבחין בין הסימנים".

עוד קבע השופט, כי אם הצדדים לא יגיעו להסכמות, החברה הבינלאומית תוכל לעשות שימוש בסימן "הביטאט בינלאומי" או ""habitat International" , מבלי שיהיה בכך כדי למנוע ממנה את השימוש בסימן habitat על המוצרים שהיא משווקת.

עו"ד לואיס בלנקצילום: דויד גארב

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker