בעקבות החקירה: אירונאוטיקס קרסה ב-20%, המשקיעים למנכ"ל: "אמרתם כלום ושום דבר"

המשטרה פתחה בחקירה נגד חברת המל"טים הישראלית ■ באוגוסט בדק משרד הביטחון תלונה לפיה נציגי החברה הדגימו שימוש במל"ט מתאבד באזרבייג'אן על עמדה מאוישת של צבא ארמניה ■ החברה הכחישה את הדיווח

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
 משרדי אירונאוטיקס
אירונאוטיקסצילום: יח"צ

מניית אירונאוטיקס צללה היום (ג') בבורסה - והמשקיעים בהנפקה כבר מחקו כ-40% "על הנייר" מהשקעתם. מניית יצרנית המל"טים ומערכות המודיעין נפלה ב-20%; זאת, לאחר שהבוקר נודע כי יחידת להב 433 של המשטרה מנהלת חקירה פלילית נגד החברה. החקירה נוגעת לעסקה מול לקוח מהותי של החברה. בית משפט השלום בראשון לציון הטיל השבוע צו איסור פרסום גורף על הפרשה.

על פי הצו, איסור הפרסום ימשיך לחול על כל פרט מפרטי החקירה - אלו העלולים לזהות את החשודים, כולל פרסומים ברשתות חברתיות שונות - לרבות ציטוטים מלאים או חלקיים של פרסומים מכלי תקשורת זרים, הפנייה אליהם או לפרסומים באינטרנט וכל אמצעי מדיה אחר, לרבות כל רמז ישיר או עקיף לקיומה של כל עובדה נוגעת בעניין הנדון ובכלל זה לעצם קיום הצו.

אירונאוטיקס נכנסה לבורסה לפני כחמישה חודשים בלבד. בשונה מהנפקות רגילות, החברה, שבראשה עומד האלוף לשעבר איתן בן אליהו, ביצעה הצעת מכר - שבה בעלי השליטה מכרו מניות שלהם לציבור (במקום גיוס הון לתוך החברה). הצערת המכר בוצעה לפי שווי של כמיליארד שקל (כ-260 מיליון דולר), ובה נמכרו מניות בשווי של כ-400 מיליון שקל.

מוכרי המניות, הבעלים, כללו את הקרנות בראשית, בראשות גבי פרל ומני וסרמן; ויולה, בראשות סמי תותח ויונתן קולבר; KCPS בראשות שי אילון; ומשפחת שקד, שמכרו כמחצית מהמניות המוחזקות על ידם. בשלוש הקרנות - שזכו לאקזיט נאה בעקבות ההנפקה בבורסה - סירבו להתייחס לאירועים בחברה ולהפסדים העמוקים למשקיעים בהנפקה.

איתן בן אליהו
איתן בן אליהו

רוכשי המניות בהנפקה כללו את מרבית הגופים המוסדיים בשוק ההון, המנהלים את חסכונות הציבור - והם שמופסדים "על הנייר" (ככל שלא מימשו את אחזקתם). לפי "סטוקר", הגופים המוסדיים המרכזיים שהחזיקו בחברה, נכון לסוף יוני 2017, הם: מגדל (5.5%), מנורה (4.4%), מור (4.3%), פסגות (4.8%), הראל (3.7%), כלל (3.6%), הפניקס (1.2%), אנליסט (1.1%), מיטב (0.9%), ואפסילון (0.5%).

בנוסף לגופים המוסדיים, גם לאומי פרטנרס, זרוע הבנקאות להשקעות ריאליות של לאומי , הזרים לתוך אירונאוטיקס כ-15 מיליון דולר (כ-53 מיליון שקל) תמורת הקצאה פרטית של כ-4.5% מהחברה.

"אמרתם כלום ושום דבר"

בשעות הצהריים ערכה אירונאוטיקס שיחת ועידה למשקיעים, שבה בעיקר נמנעה מלתת פרטים נוספים בנוגע לחקירה. "לא אוכל להוסיף על הנושא - ולו מילה אחת. החברה ממשיכה לפעול במהלך העסקים הרגיל מול כל לקוחותיה בכל העולם", אמר עמוס מתן, מנכ"ל החברה.

מטוס ללא טייס אירונאוטיקס
מטוס ללא טייס אירונאוטיקס

לשאלה האם בכירים בחברה נחקרו, ענה המנכ"ל: "החקירה הזו תחת חיסיון, ולצערי לא אוכל למסור נתונים". מתן ציין כי החברה "מתואמת באופן מלא עם רשות ני"ע. אנחנו מעדכנים אותה באופן שוטף".

לפני כחודשיים הודיעה אירונאוטיקס כי משרד הביטחון הקפיא את הרישיון שהעניק לה לייצא מל"ט מסוג Orbiter 1K ללקוח מהותי של החברה בחו"ל. הממונה על הביטחון במשרד הביטחון פתח אז בחקירה בעקבות תלונה שהוגשה נגד החברה, לפיה במהלך הדגמה של מל"ט "מתאבד" באזרבייג'אן התבקש הצוות הישראלי להפעיל את הכלי, החמוש בחומרי נפץ, נגד עמדה מאוישת של הצבא הארמני. לפי התלונה, שני מפעילי המל"ט סירבו ובסופו של דבר נציגים בכירים יותר בחברה הטיסו את הכלי בעצמם, והוא החטיא את המטרה.

ירון בלוך, מנכ"ל זרוע ההשקעות של לאומי פרטנרס, שביצעה השקעה בחברה והפסדה מוערך בעשרות אחוזים, שאל האם החקירה קשורה לפרשה שפורסמה בנוגע לאזרבייג'אן. המנכ"ל מתן אמר כי "אינו יכול להשיב". בשלב זה הטיח בלוך בזעם במנכ"ל: "עד עכשיו אמרתם כלום ושום דבר. חבל לטרוח לעשות שיחה שכזו".

לשאלה מתי המשקיעים יקבלו מידע על החקירה, השיב מתן: "החקירה תחת חיסיון, ואני פועל תחתיו, ולכן לא אוכל להרחיב על השאלה. ברגע שיתאפשר, אשמח לעדכן את השותפים והמשקיעים שלנו. אין לנו הערכה מתי זה יקרה". נראה ששיחת הוועידה לא הרגיעה את המשקיעים, שכן לאחריה הירידות במניה החריפו.

צבר ההזמנות של אירונאוטיקס למל"ט Orbiter 1K מהלקוח המדובר ל-2018-2017 מסתכם ב-20 מיליון דולר. מנהלי אירונאוטיקס ציינו בדיווח מאוגוסט כי להערכתם מדובר בהתליה זמנית לשיווק מוצר אחד למדינה אחת, בעקבות בדיקה שמבצע המשרד בנוגע למדינת היעד, וזאת מבלי לנקוב בשמו של הלקוח או בשמה של המדינה.

בחברת אירונאוטיקס הכחישו אז את הדברים, וטענו כי הפעלה מבצעית של הכלי נעשית רק על ידי הרוכש, והחברה "לעולם אינה מבצעת הדגמות על מטרות חיות, וכך גם במקרה זה". באירונאוטיקס הדגישו כי ההתליה של משרד הביטחון קשורה ליצוא המל"ט המסוים ללקוח המסוים - ואינה מגבילה את עסקיה האחרים עם הלקוח או את ייצוא המל"ט ללקוחות אחרים. בנוסף, ציינו בחברה כי הם פועלים לבירור הסוגיה מול משרד הביטחון.

מחברת אירונאוטיקס נמסר בתגובה: "החברה תשתף פעולה באופן מלא עם כל בדיקה בכל נושא ותפעל כמיטב יכולתה על מנת שהחקירה תהיה קצרה ככל האפשר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker