שולה זקן תיאלץ להעיד במשפט של יאיר ביטון; ביהמ"ש הוציא צו הבאה

זקן הקליטה חלק משיחותיה עם מקורבה ביטון, ומסרה אותן למשטרה לפני שחתמה על הסכם עד המדינה. לטענתה, הפרקליטות רשאית לעשות בהן שימוש לצורכי תיק הולילנד בלבד

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שולה זקן
שולה זקןצילום: טלי מאייר

בית המשפט המחוזי בתל אביב הוציא אתמול (א') צו הבאה לשולה זקן, לשעבר מנהלת לשכתו של אהוד אולמרט, כדי למסור את עדותה בפרשת ב.יאיר. זקן היתה אמורה להתייצב לעדות בבית המשפט לפני כשבועיים, אולם סירבה לעשות זאת. "לאחר שמסרה העדה למדינה חומרים מפלילים ביחס לנאשם, היא מנועה מלהלין על חקירה שנפתחה או הושלמה באמצעותם, ועליה להתייצב ולהעיד בכל הליך שיפוטי", פסקה השופטת טלי חיימוביץ'.

זקן נחשבת למקורבת מאוד לקבלן יאיר ביטון, שעומד במרכז הפרשה. היא הקליטה חלק משיחותיה עמו, ומסרה אותן למשטרה לפני שחתמה על הסכם עד המדינה. זקן וביטון שוחחו בין היתר גם על חברו הקרוב של ביטון - רונאל פישר, ועל פרקליטת מחוז תל אביב לשעבר - רות דוד. דוד גם מואשמת בכך שהעבירה לביטון חומרי חקירה מתוך התיק בפרשת ב.יאיר.

בעבר זקן סירבה להתייצב לעדות בבית המשפט, וטענה כי היא חוששת לחייה. לדיון לפני כשבועיים היא שלחה את עו"ד עופר ברטל, שייצג אותה מטעם הסניגוריה הציבורית בפרשת הולילנד והביא לחתימתה של זקן על הסכם עד המדינה בפרשה. ברטל הודיע כי זקן מתנגדת לשימוש בהקלטות. לדבריו, ההקלטות של זקן נתפסו על ידי הפרקליטות לצורכי תיק הולילנד בלבד, והסכם עד המדינה שנחתם עם זקן מונע מהמדינה להשתמש בהן לתיקים שלא היו תלויים ועומדים בעת חתימת ההסכם – כלומר בפרשת ב. יאיר.

"אנחנו הסכמנו כדי להראות שאנחנו חושפים הכל ואין קומבינות, אבל מה שחשוב זה מה שכתוב בהסכם. המדינה קיבלה את הדיסק און קי עם החומר, עם התחייבות לשימוש בו בתיקים התלויים ועומדים בלבד - תיק הולילנד וטלנסקי. המדינה לא יכולה להעביר את החומר לאיזה תיק שהיא רוצה", אמר ברטל.

יאיר ביטון
יאיר ביטוןצילום: עופר וקנין

השופטת חיימוביץ' בחנה את הכתוב בהסכם עד המדינה שנערך עם זקן, שבו בין היתר נכתב: "הנאשמת מתחייבת לסייע, ככל שיידרש, בחקירה ובהשגת ראיות נוספות נגד הדמויות המעורבות בראיות החדשות. הנאשמת מתחייבת בזאת למסור עדות אמת מלאה בכל הליך שיפוטי שתידרש".

השופטת ציינה כי מנוסח ההסכם אין כדי לתמוך בטענותיה של זקן. "מנוסח ההתחייבויות שקיבלה על עצמה העדה, נלמדת כוונת המדינה להמשיך ולחקור על בסיס החומר שמסרה העדה, ובמידת הצורך אף להגיש בעקבות החקירות כתבי אישום נוספים", כתבה. "המדינה, כך עולה מהכתוב, לא הגבילה עצמה לנאשמים בהליכים נשוא ההסכם, אלא ל"דמויות", ככל שיהיו המעורבות בראיות החדשות".

כתב האישום בפרשה הוגש בספטמבר 2015, ובמרכזו עומד חשד להזרמת כספים מהחברה הציבורית ב.יאיר לארגון הפשיעה של יצחק אברג'יל. על פי כתב האישום, ביטון חבר לאברג'יל בכדי להוציא במירמה סכומי כסף אדירים מהחברה הציבורית ב.יאיר שבראשה הוא עומד, ולהעביר אותם לצורך מימונם של אברג'יל וגורמים מטעמו. הפרקליטות טוענת כי מדובר "במירמה מתוחכמת ושיטתית" שבוצעה במשך זמן ארוך כדי לממן את אברג'יל ואנשיו. כתב האישום כולל 177 עדי תביעה. ברשימה הארוכה מופיע גם איש העסקים ג'קי בן זקן, שמרצה בימים אלה עונש מאסר בעקבות הרשעתו בהרצת מניות מנופים פיננסיים, מזכירתו של רונאל פישר, שמשמשת כעדת המדינה בפרשת פישר וקצין המשטרה לשעבר ערן מלכה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker