ראש הממשלה אהוד אולמרט נחקר באזהרה במשך 5 שעות בפרשת בנק לאומי

(עדכון) החשב הכללי זליכה: התלוננתי בנושא למבקר המדינה כי הערכתי שמזוז "הוא אדם חלש"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

(עדכון) החשב הכללי היוצא, ירון זליכה, אמר היום (שלישי) כי חשש לפנות ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, בתלונה בנוגע להתנהלותו של אהוד אולמרט כמ"מ שר האוצר בהליכי המכרז למכירת בנק לאומי, מכיוון שהעריך שמזוז "הוא אדם חלש". בראיון ל"קול ישראל" אמר זליכה כי העריך שחולשתו של מזוז היא "גם הסיבה שהוא מונה מלכתחילה לתפקידו". לדברי זליכה, הוא העדיף לפנות למבקר המדינה - "אכן פנייה לא שגרתית, אך היא מדברת בעד עצמה".

במעון ראש הממשלה הסתיימה בצהריים חקירתו באזהרה של ראש הממשלה, אהוד אולמרט. החקירה נמשכה כחמש שעות. צוות חקירה מיוחד של היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בנוגע להתנהלותו במכרז להפרטת הבנק. שלושת החוקרים - ראש יאח"ה, תנ"צ שלומי איילון, סנ"צ ערן קמין, המשמש ראש מפלג לחקירת עבירות כלכליות ורפ"ק עינת גלוטמן, ראש צוות ביחידה גבו את עדותו של אולמרט בנוגע לחשד שפעל, בעת היותו ממלא מקום שר האוצר, לשפר את תנאי המכרז כך שיתאימו למקורבו, איש העסקים פרנק לואי.


זליכה: ימימה מזוז התעקשה לעצום את עיניה לאורך כל הדרך

זליכה דחה בראיון את הטענות שהוא מנהל מלחמת יחיד "מול עולם מושחת, אפל ושחור" ואמר שאלו "דברי הבל". לדבריו, "זו מנטרה חולנית שהפיצו אותה חבורה של חשודים בפלילים ומקורביהם. מעולם לא טענתי שכולם מושחתים. רוב שירות המדינה הוא זך ישר וטהור. ישנה בעיה נקודתית של כמה אנשים שהתבססו בצמרת לטעמי בדרכים לא כשרות".

זליכה אמר כי אחותו של מני מזוז, היועצת המשפטית של משרד האוצר, ימימה מזוז, "התעקשה לעצום את עיניה לאורך כל הדרך" בתהליכי המכרז, ואילולא כך, "ספק רב אם אולמרט היה מצליח להגיע כל כך קרוב להצלחת המזימה שהוא רקם". זליכה הדגיש כי אינו מאשים את ימימה מזוז בשחיתות, אלא "בחולשה ובעצימת עיניים וזו באמת הבעיה והסכנה בהתקרנפות של שומרי סף". לדברי זליכה, מיד לאחר שהחל המבקר לגבש המלצות לפתוח בחקירה פלילית, פנו הירשזון ואולמרט והציעו לימימה מזוז "הצעה שקשה לסרב לה", לכהן כיו"ר דירקטוריון הרכבת. "גם לי הוצע תפקיד של יו"ר חברת ענק ממשלתית באותה עת ובאותו הקשר אם רק אתיישר", אמר זליכה, "אבל אני אינני נוהג לקפוץ על כל עגלה מסריחה".


אולמרט לקח חלק פעיל בהפרטה

המכרז למכירת מניות לאומי פורסם בנובמבר 2005, לאחר שאולמרט החליף את בנימין נתניהו בתפקיד שר האוצר. אולמרט לקח חלק פעיל בהפרטה והביא לשינויים בתנאים שלפי החשד נועדו לסייע למקורבו פרנק לואי. עדותו של לואי נגבתה באחרונה באוסטרליה.

גורמים במשטרה הבהירו אתמול שמדובר בחקירה סבוכה: לואי כלל לא התמודד בסופו של דבר על המכרז, כך ש"תפירת המכרז" לא באה לידי ביטוי בתוצאות המכרז, וממילא אין כל עדות למתן שוחד או טובת הנאה מצד לואי לאולמרט, בתמורה למעשיו. לפיכך, צפויים החוקרים לגבש נגד אולמרט חשד בעיקר בנוגע לעבירות הפרת אמונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker