הערכה לקראת החקירה מחר: אם ראש הממשלה יספק תשובות סבירות - תיק לאומי ייסגר

מלשכת רה"מ נמסר, כי יעמיד עצמו לרשות החוקרים למשך יומיים "על מנת שיוכלו להשלים את מלאכתם"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

היחידה הארצית לחקירות הונאה תחקור מחר את ראש הממשלה אהוד אולמרט בפרשת הפרטת בנק לאומי. בכירים במשטרה טענו בשבועות האחרונים כי לעדותו של אולמרט יש חשיבות מכרעת בהחלטה אם יוגש כתב אישום בפרשה, וכי לאור חומר הראיות שנאסף עד כה, הוא עשוי "לחלץ" עצמו מהחשדות המיוחסים לו אם יספק הסברים ראויים. מלשכת רה"מ נמסר, כי יעמיד עצמו לרשות החוקרים למשך יומיים "על מנת שיוכלו להשלים את מלאכתם - מבלי להותיר עניין או שאלה שלא ייבדקו".

אולמרט הוא אחרון הנחקרים בפרשה. מיד בתום חקירתו, צפוי ראש אגף החקירות והמודיעין, ניצב יוחנן דנינו, לכנס את צוות החקירה, לעבור על מכלול הראיות ולקבוע האם גובשה תשתית ראייתית נגד ראש הממשלה בפרשה. בחודשים האחרונים השלימו החוקרים את איסוף מלוא הראיות ונערכו לחקירתו של אולמרט. גורמים המעורים בעבודת החוקרים אמרו אתמול: "החוקרים נערכו לחקירת ראש הממשלה כמו למשחק שחמט. הם בחנו את כל התשובות שהוא עשוי לספק בעדותו בפניהם. קשה להאמין שאולמרט יצליח להפתיע".

צוות החקירה צפוי להגיע למעון ראש הממשלה ב-9:00 בבוקר. בראשו יעמוד ראש יאח"ה, תנ"צ שלומי איילון, ולצדו יכהנו ראש צוות החקירה, סנ"צ ערן קמין, המשמש ראש מפלג לחקירת עבירות כלכליות, ורפ"ק עינת גלוטמן, ראש צוות ביחידה. הם התנסו בעבר בחקירות פרשיות שיוחסו לראשי ממשלה ושרים: קמין היה שותף לחקירת פרשת "האי היווני" וניהל את החקירה נגד חיים רמון; גלוטמן היתה שותפה לחקירת פרשת עמותות ברק.

לפני כמה חודשים אמר תנ"צ איילון, כי החוקרים לא ישאירו אבן על אבן בפרשה הזאת. אולם למרות ההיערכות המדוקדקת, גורמים המעורים בחקירה אמרו בשבועות האחרונים כי הסיכויים שניתן יהיה לגבש כתב אישום נגד אולמרט נמוכים: הראיות שנאספו עד כה אינן חד משמעיות, ועדותו של אולמרט היא שתקבע, בסופו של דבר, אם יוגש כתב אישום נגדו. לדברי הגורמים, לא ניתן לקבוע, על סמך חומר החקירה שנאסף עד כה, אם יש תשתית להעמדת אולמרט לדין. ההבהרות שימסור ראש הממשלה יכריעו את החקירה בעניינו.

מלשכת רה"מ נמסר, כי "ראש הממשלה סמוך ובטוח שבתום החקירה יתברר, כי כל ההחלטות שקיבל בנוגע להליך ההפרטה של בנק לאומי היו החלטות מקצועיות, שהתקבלו לאחר שיקול דעת והיוועצות בגורמים הרלוונטיים, וכי לא יימצא דופי בפעולותיו".

פרשת בנק לאומי

המכרז למכירת מניות לאומי פורסם בנובמבר 2005, כארבעה חודשים לאחר שאולמרט החליף את נתניהו כשר האוצר. אולמרט הביא לשינויים בתנאי המכרז, שלטענתו נועדו לעודד משקיעים. אולם לפי החשד, הם נועדו לסייע למקורבו, פרנק לואי. רה"מ הוא אחרון הנחקרים בפרשה, ולאחר עדותו צפוי צוות החקירה לקבוע אם יוגש כתב אישום בפרשה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker