חסר בחוק הצוואה ההדדית מביא לסכסוכים משפחתיים

השופט אהרן ברק ראה בהלכה הקיימת "תוצאה קשה", אשר נוגדת את ההדדיות שבצוואה, וקרא למחוקק לנקוט עמדה בעניין

דור חזקיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דור חזקיה

במקרה ושניים ערכו צוואות הדדיות במשותף - האם חופשי כל אחד מהם לחזור בו? האם הדין הישראלי מגביל את היכולת לבטל או לשנות צוואה הדדית בכל עת? כיום רשאים בני זוג בישראל "לערוך צוואות מתוך הסתמכות של בן הזוג האחד על צוואת בן הזוג האחר" ("החוק החדש"). בכך הכיר חוק הירושה בנוהג מקובל של צוואה הדדית. החוק החדש (תיקון 12) פורסם ב-1.8.05, ונקבע בו כי הוראותיו "לא יפגעו בתוקפן של צוואות שנעשו לפניו".

בעבר ניסו בתי המשפט להתאים את הדינים על צוואות הדדיות לאלה שחלים על צוואות בדרך כלל. על רקע זה, לא מעט סכסוכי ירושה התנהלו בעניין החופש לבטל או לשנות צוואה הדדית שערכו בני זוג. לפי הוראת "יורש אחר יורש" בחוק הירושה, היורש הראשון "רשאי לעשות במה שקיבל כבתוך שלו", אלא אם כן נקבע אחרת בצוואה.

בשל החסר בחוק, התקשו בתי המשפט ליצור הגבלה חיצונית על כוחו של היורש השני שנותר בחיים, לבטל או לשנות צוואה, כאשר היא מתנגשת עם עקרון העל בדיני צוואות, לפיו יכול כל מצווה לשנות צוואתו בכל עת.

מנגד, החופש המוחלט התנגש עם החובה כלפי בן הזוג, שיתכן כי הסתמך על ה"הדדיות", וסבר כי בן זוגו לא יסטה ממנה. השופט אהרון ברק ראה בהלכה הקיימת "תוצאה קשה", אשר נוגדת את ההדדיות שבצוואה, וקרא למחוקק לנקוט עמדה בעניין.

החוק החדש מגביל במפורש את החופש לשנות את הצוואה ההדדית. בני זוג, אשר בוחרים לשחרר עצמם ממגבלות החוק, חייבים לכתוב בה "הוראה אחרת". אם אין "הוראה אחרת" בצוואה "לביטול צוואה הדדית לא יהיה תוקף", אלא בתנאים המפורטים בחוק. בכך סיפח לתוכו החוק החדש את עיקרון תום הלב, וקבע כי לא ניתן לחזור מצוואה הדדית באופן חד צדדי.

נציין, כי החוק החדש קובע שהוראה השוללת לחלוטין את הזכות לבטל את הצוואה בחיי שני בני הזוג - בטלה.

באחרונה נדונה בבית המשפט העליון השאלה אם בעצם עריכתה של צוואה הדדית, לפני החוק החדש, התכוונו בני זוג להגביל איש את רעהו בשינוי הצוואה או ביטולה, גם אם לא נאמר על כך דבר בצוואה. לדעתה של השופטת מרים נאור, אם אין אינדיקציה פרשנית אחרת, מעצם ההדדיות בכתיבת הצוואות, אין ללמוד על רצון משותף של בני הזוג להגביל זה את כוחו של זה לשנות את הצוואה לאחר מותו של מי מהם.

לעומתה, סבורה השופטת עדנה ארבל כי ניתן להניח שהמתקשרים בצוואה הדדית יוצאים מנקודת הנחה שבן זוגם לא ישנה מצוואתו. לדעתה של ארבל, עמדה זו ראויה גם משיקולי צדק, ויש לתת לכך ביטוי משפטי.

הכריע ביניהן השופט סלים ג'ובראן, שהתנגד לנקודת המוצא של ארבל. הוא קבע כי יש בכך כדי לפגוע בחופש הציווי, פגיעה של ממש. עם זאת, סוגיית תום הלב לא הוכרעה, ובית המשפט העליון לא נדרש לכך במקרה זה. לדבריו, ייתכן ובעתיד יגיע לעליון מקרה מתאים, אשר יצדיק החלתו של עקרון תום הלב.

הלכה למעשה, שאלת החלתו של עיקרון תום הלב, לשם הגבלת כוחו של מצווה לחזור בו מצוואתו ההדדית באופן חד צדדי, לגבי צוואות שנעשו לפני החוק החדש והדבר לא נקבע בהן - תוכרע במקרה המתאים, על פי נסיבותיו.

עו"ד דור חזקיה שותף במשרד עורכי הדין חזקיה - חכמון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker