כך נהפכו התביעות הייצוגיות לכלי המרכזי לאכיפה אזרחית

תביעה ייצוגית שהוגשה בשם בעלי מניות המיעוט במכתשים אגן בטענה שעסקת מכירת השליטה בחברה מקפחת את המיעוט, לא רק השיגה לציבור 45 מיליון דולר, אלא גם שינתה את פני הממשל התאגידי בחברות ציבוריות ופתחה את הדלת לתביעות רבות בתחום זה

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית משפט, צילום אילוסטרציה
אפרת נוימן

רבים מהנוכחים בדיון שהתקיים ביום שלישי בוועדת החוקה בנושא הטלת אגרות על תביעות ייצוגיות, ונציגי לשכת עורכי הדין ביניהם, הזכירו את החשיבות הצרכנית שלהן. ואכן חוק התובענות הייצוגיות שנכנס לתוקף ב-2006 חולל מהפכה צרכנית, והביא לכך שבמקרים רבים התביעות הייצוגיות נהפכו לאמצעי שמבצע אכיפה אזרחית במקום המדינה.

גם אם לענף התביעות הייצוגיות יש מגרעות, כמו העובדה שהאינטרס של הצרכנים לא תמיד מיוצג, בשל העובדה שלעורכי הדין ולחברה יש אינטרס לסגור את התיק בנזק מינימלי — התביעות הייצוגיות שינו את מפת האכיפה כלפי תאגידים גדולים, כלפי מונופולים וגם כלפי המדינה, והן גם משמשות לשינוי חברתי של ממש. מחקרים מראים כי יותר מ–40% מהתביעות הייצוגיות מוגשות נגד תאגידי תקשורת, בנקים וחברות ביטוח, ומובילות להחזרת סכומים גבוהים ביותר לצרכנים.

בתחום המאבק במונופולים הוגשו בשנים האחרונות יותר מעשר תביעות נגד מונופולים, בטענה לשימוש לרעה בכוח מונופוליסטי לצורך גביית מחיר מופרז. בולטת במיוחד התביעה נגד מונופול הגז הטבעי תמר, על גביית מחיר גז מופרז מחברת החשמל. תביעה ייצוגית אחת מסוג זה נגד חברת כימיקלים לישראל הסתיימה בפשרה בסכום גבוה. תביעות דומות הוגשו בין היתר נגד תנובה על מחיר הקוטג' ומחיר מוצרי חלב אחרים.

בכל שנה מוגשות יותר מאלף תביעות ייצוגיות, שחלקן קנטרניות ומיותרות, אך בתמונה הכוללת הן כלי אכיפה בולט במיוחד בתחום החברות הציבוריות. זכורה במיוחד התביעה הייצוגית שהגיש רו"ח דב כהנא בשם בעלי מניות המיעוט במכתשים אגן (כיום אדמה) בטענה שעסקת מכירת השליטה בחברה על ידי נוחי דנקנר מקפחת את המיעוט. הפשרה שהושגה בתביעה זו לא רק השיגה לציבור 45 מיליון דולר, אלא גם שינתה את פני הממשל התאגידי בחברות ציבוריות ופתחה את הדלת לתביעות רבות בתחום זה. בפשרה בתביעה ייצוגית אחרת, נקבע שהבנקים הגדולים ישיבו ללקוחותיהם 35 מיליון שקל לאחר שהעבירו ביניהם מידע על עמלות.

במישור החברתי התחיל שימוש בתביעות ייצוגיות לצורך השפעה על תהליכים חברתיים. מקרה בולט הוא תביעה ייצוגית שהתקבלה נגד תחנת הרדיו קול ברמה בעקבות הדרת נשים משידור, בניגוד להנחיות הרשות השנייה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker