"כל מעסיק ילטוש עיניים": הקרב על 30 מיליון שקל שהופרשו לעובדי מגה

המפקחת על שוק ההון הוציאה כרטיס אדום לנאמני מגה, כשאמרה שאינם יכולים לקחת לקופת הפירוק כספים שהופקדו לטובת עובדים - גם אם יש בעיה לשייכם לבעליהם

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר
ראש רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגרצילום: אמיל סלמן
אפרת נוימן

בימים אלה מתנהל מאבק בין כמה גופים בעלי אינטרסים על סכום של כ–30 מיליון שקל — שהופקד בחלקו בעבור עובדי מגה, אך לא שויך כראוי ובעליו אינם ידועים. בעוד הנאמנים של מגה הגיעו להסכמות עם ההסתדרות כי רוב הסכום יזרום לקופת מגה, המפקחת על שוק ההון והביטוח, דורית סלינגר, מתנגדת לכך בתוקף בטענה שהכסף שייך לעובדים, ולא למעסיק שלהם.

סלינגר מתייחסת לכך שהחלטת בית המשפט לגבי מה ייעשה בכספים אלה תשפיע לא רק על הכספים שבמחלוקת, אלא גם על מיליארדי שקלים לא משויכים בשוק הפנסיוני. בעמדה מטעם רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון אשר סלינגר עומדת בראשה, שהוגשה השבוע באמצעות הפרקליטות לבית המשפט המחוזי מרכז, הזהירה כי "ליצירת תקדים בעניין זה עלולות להיות השלכות רוחב בעייתיות, וזאת לנוכח סך הכספים הלא משויכים בשוק החיסכון הפנסיוני, שעומד על מיליארדי שקלים".

הרשות הזהירה כי "מתן היתר למעסיק לשים את ידו על כספים אלה עלול לייצר מצב שבו אותם כספים אינם מגיעים ליעדם בסופו של יום, וכל מעסיק במשק — ודאי הגדולים שבהם — ילטוש עיניו לעבר כספים בלתי־משויכים כאלה ואחרים".

"בית ההשקעות לא צריך להחזיק בכספים"

המחלוקת התעוררה כשבמסגרת הליך ההבראה של מגה — שהובל על ידי הנאמנים גבי טרבלסי, אודי גינדס ואמיר ברטוב — התברר כי קיימות יתרות כספיות המנוהלות על ידי בית ההשקעות הלמן אלדובי, שרובן הופקדו בעבר על ידי מגה עבור עובדי הקואופרציה הצרכנית. קואופרטיב הוא גוף הפועל ומנוהל על ידי חבריו ולמען חבריו. את הקואופרטיבים נהוג לחלק לקטגוריות לפי מטרות הקמתם — קואופרציה צרכנית, קואופרציה משווקת, קואופרציה לשיכון ועוד.

ההפקדות, שהתחילו ב–1970, בוצעו על ידי כ–12 מעסיקים שונים. בסך הכל מדובר ב–22 אלף עמיתים שמזוהים עם תיקים אצל הלמן אלדובי וכוללים מלבד כ–3,500 עובדי מגה כיום, גם עובדים לשעבר במגה וכן את עובדי קלאבמרקט, קו־אופ וכמה קואופרציות קטנות נוספות. המצב כיום — שלא מאפשר לשייך את ההפקדות לעובדים הרלוונטיים — הוא תוצאה של התקופה הארוכה שבמהלכה התבצעו ההפקדות ושל ריבוי המעסיקים. את חלק מההפקדות גם לא ניתן לשייך למעסיקים שהפקידו אותן. הליך לאיתור בעלי הכספים מתבצע בארבע השנים האחרונות, אך המאמצים כמעט לא נשאו פרי.

לכן, בבקשה שהגישו הנאמנים באוגוסט 2016 לשופטת עירית וינברג־נוטוביץ, הם ביקשו לאשר מתווה של הליך נוסף ואחרון לאיתור העובדים שבעבורם הופקד הכסף המזומן. בסיומו ייוותרו בידי הלמן אלדובי "יתרות עודפות", ולדברי הנאמנים אין הצדקה שכספים אלה יישארו בבית ההשקעות "כאבן שאין לה הופכין".

"פתרון מהיר למפרקים לעתיד"

ומה ייעשה באותן היתרות? כאן נכנסים גם העובדים לתמונה. עובדי החברה שעדיין עובדים במגה, שנרכשה על ידי יינות ביתן, ביקשו להצטרף להליך באמצעות ההסתדרות, ולהציג את עמדתם. הם הגיעו להסכמה עם הנאמנים כי רק 25% מהכספים שיישארו בהלמן אלדובי לאחר הליך האיתור הנוסף ישולמו ל–3,500 עובדי מגה הנוכחיים — ואילו 75% מהכספים יועברו לנאמני מגה, ויופנו דרכם להסדר הנושים של מגה, קלאבמרקט וקו־אופ.

ההסתדרות מבקשת להקים ועדה בראשות עורכת הדין גלילה הורנשטיין, ובראשות פרופ' ירון זליכה, שתקבע איך לחלק את אותם 25%. גם נציגת כונסת הנכסים הרשמית, סיגל יעקובי, תומכת בעמדת הנאמנים כי יש להשיב את הכספים למעבידים. עם זאת, העברת הכסף לנאמנים ולעובדי מגה תיצור אירוע מס ותוביל לאובדן מיידי של שליש מהכסף, שישולם כמס למדינה.

לסלינגר יש עמדה שונה וברורה מאוד, שהוגשה ביום שלישי לבית המשפט - ובה היא מבקשת לדחות את הבקשה. הפתרון שהרשות מציעה להצטברות הכספים הלא משויכים הוא לחלק את הכספים באופן שווה בין כלל חשבונות העמיתים שהועברו להלמן אלדובי, ומזוהים כחלק מהקבוצה הרלוונטית.

בעמדה נכתב כי "הואיל ועסיקנן בכספים שהופקדו עבור עובדים, כפי שגם עולה מן הבקשה, הרי שאינם שייכים למעסיק". הרשות בעמדה מטעם רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון אשר סלינגר עומדת בראשה, שהוגשה השבוע באמצעות הפרקליטות לבית המשפט המחוזי מרכז הוסיפה כי לא נמצא בבקשה עיגון נורמטיבי או ראייתי לבקשה להעברת הכספים מהעובדים למעסיק, ואין די בטענות שמתבססות על הזמן הרב שחלף או על קשיי איתור.

לדבריה, "אין מדובר במתנה לכ–20 אלף העמיתים המזוהים, אלא תוצאה נורמטיבית־משפטית הנשענת על אדן חוזי: מסמך היסוד של האגודה השיתופית. ברוח הקואופרציה שבבסיס מסמך זה, רוח הערבות ההדדית, הביעו החברים את רצונם לדאוג איש לרווחת רעהו (במובן של פעילות רווחה, עזרה הדדית)". היא הוסיפה כי "הטענה שהלמן אלדובי תמשיך ליהנות מהכספים האלה ולגבות דמי ניהול אינה מדויקת, משום שמשעה שישויכו הכספים האלה לעובדים מזוהים — יוכלו האחרונים למשוך או להעביר את הכספים לכל גוף מנהל אחר, ובהתאם למדיניות ניוד פשוטה הקיימת כיום בשוק ההון".

בעמדה, שהזהירה מפני התקדימיות המסוכנת בכך שכספים לא משויכים יחזרו למעסיק, ציינו כי "עו"ד ארנון שגב, בא כוח הלמן אלדובי, עמד בצדק על הבעייתיות שבדבר כשציין כי יש בציבור 15 מיליארד שקל לא מאותרים ולא מזוהים, ולא 30 מיליון שקל. קבלת הבקשה הזאת היא למעשה פתרון אוטוסטרדה למפרקים לעתיד לשים יד על הכספים האלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker