אפקט פישמן: הקפאת הליכים לרשת סליו - בגלל חובות של 50 מיליון שקל

בית המשפט המחוזי בתל אביב הוציא צו הקפאת הליכים לרשת שבבעלות פישמן רשתות ■ סליו מעסיקה 220 עובדים ב-27 סניפים ברחבי הארץ ■ 30 מיליון מהחוב: הלוואת בעלים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, איתן אורנשטיין, הורה היום (ד') על צו הקפאת הליכים לרשת אופנת הגברים סליו (Celio) בבעלות פישמן רשתות. לרשת 27 סניפים ברחבי הארץ והיא מעסיקה 220 עובדים. אורנשטיין נענה לבקשה דחופה שהגישה היום סליו, שבה ציינה כי יש לה חובות של 20 מיליון שקל לנושים וכן חוב של יותר מ-32 מיליון שקל לבעלת המניות - פישמן רשתות. עורכי הדין אלונה בומגרטן ורון חכים מונו לנאמנים.

פישמן רשתות מחזיקה מלבד סליו גם את הרשתות טויס אר אס, הפיראט האדום, זר פור יו ויבואנית הסיגריות גלוברנדס. הקבוצה נמצאת בבעלות אליעזר פישמן (55%), אייל פישמן ושתי אחיותיו (45%).הקבוצה מחזיקה 50% מביתילי ואיי.די.דיזיין בשותפות עם משפחת איתני. 

אייל פישמן, מנכ"ל פישמן רשתות, אמר ל-TheMarker בשבוע שעבר כי החברה מנהלת מגעים להחזרת פעילות סליו לבעליה המקוריים בצרפת. לדבריו, במסגרת העסקה, פישמן רשתות, זכיינית סליו בישראל, היתה אמורה למכור לסליו העולמית את הפעילות של הרשת בישראל, כולל המלאי וההשקעה של החברה ב-27 החנויות שהיא מפעילה. פישמן אמר גם כי המחזור של סליו בישראל הוא כ-70 מיליון שקל.

כשנשאל אם מדובר בעסק רווחי, השיב פישמן: "יש לו שנה כזאת ושנה כזאת. בעסק כזה, גם אם אתה מרוויח - זה לא הרבה". עוד אמר כי ההחלטה לממש את סליו נובעת מכך ש"בעלי המניות החליטו שלא מתאים יותר להזרים כסף לחברה שלא מרוויחה כסף, ואם היא לא מרוויחה ואנחנו לא חושבים שתצמח לנו ממנה טובה גדולה בעתיד אז יש פעילויות אחרות להתעסק בהן".

עם זאת, בבקשה הדחופה שהגישה החברה היום נכתב כי היא נקלעה לקשיים, והכי הניסיונות למציאת רוכש או משקיע לא נשאו פרי. החברה הדגישה כי יש צורך במתן הצו כדי למנוע את קריסתה, דבר שיוביל לפירוקה הבלתי-נמנע. 

אורנשטיין הורה לנאמנים לגבש תוכנית הבראה לחברה והסדר נושים. הוא קבע כי הנאמנים יפעילו את החברה "תוך הסתייעות בהנהלת החברה ובפיקוח עליה, עריכת בדיקה מעמיקה של כל נתוני התפעול, התמחור והכספים". הנאמנים יהיו מופקדים על הניהול השוטף, כולל הניהול הפיננסי של החברה ועל ביצוע רה-ארגון.

אורנשטיין עיכב את כל צווי העיקול שהוטלו על נכסי החברה או כספים שמגיעים לה מצדדים שלישיים, וכן עיכב את כל ההליכים שננקטו נגד החברה. הוא הדגיש כי אין לנקוט הליכים חדשים נגד החברה ואין לממש ערבויות בנקאיות שניתנו מטעמה. בנוסף, פסק אורנשטיין כי הנאמנים לא ייטלו אשראי חדש ללא קבלת היתר, לא יגדילו את הגירעון, וידאגו לפעול במסגרת תזרים מזומנים חיובי.

ענף האופנה בישראל מצוי בתחרות גדולה וסובל משחיקה ברווחיות. זאת, בשל ריבוי שטחי מסחר שגרם לקניבליזציה במכירות, כניסת רשתות בינלאומיות (שמקבלות תנאים מועדפים מהקניונים וכך יכולות להציע את מוצריהן במחירים אטרקטיביים), ומעבר של צרכנים לרכוש מוצרים באתרי סחר בינלאומיים או בחנויות בחו"ל. כדי להתמודד עם האתגרים הרבים, רכשו השחקנים הבולטים בתחום האופנה עוד מותגים כדי לקבל תנאים מועדפים מהקניונים. כך למשל, רכשה קבוצת פוקס את הזיכיונות לרשתות פוט לוקר ואורבן אאוטפיטרס, וקבוצת קסטרו נכנסה לשותפות עם קבוצת הודיס.

לדברי בכיר באחת מקבוצות הקניונים המובילות, "התחרות בתחום האופנה גדולה מאוד, וסליו לא היו טובים מספיק. בסוף הכל מסתכם בניהול, והם לא הציגו קולקציות  מעניינות וחדשניות מספיק, והשיווק שלהם לא היה מעניין. הם לא היו מעניינים מספיק לעומת הרשתות המקומיות, ולא ידועים מספיק לעומת הרשתות הבינלאומיות. בשנים האחרונות המכירות של הרשת היו בינוניות. יש להם חנויות עם מכירות טובות - אבל גם הרבה חנויות עם מכירות בינוניות ונמוכות. לא מדובר ברשת חזקה", הוסיף הבכיר. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker