בקשה לייצוגית נגד נמל אשדוד: "מנע תחרות בפריקת מכוניות - ופגע בצרכנים"

רשות ההגבלים העסקיים הכריזה בסוף 2015 כי נמל אשדוד הוא מונופול בפריקת כלי רכב המיובאים מאירופה ומארה"ב - והטילה קנסות על הנמל ומנהליו ■ בבקשה לייצוגית, שהוגשה בשם רוכשי מכוניות מיבואנים, נטען כי ההתנהלות הפסולה של הנמל גרמה להם נזק לכאורה

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכוניות מיובאות בנמל אשדוד. ההנהלה הענישה יבואנים על אי־עמידה ביעדיםצילום: אילן אסייג
אפרת נוימן

בבקשה לתביעה ייצוגית שהוגשה בשבוע שעבר נגד נמל אשדוד נטען כי יש לפצות את הצרכנים שנפגעו מכך שהנמל ניצל לרעה את מעמדו המונופוליסטי בשוק פריקת כלי הרכב המיובאים מארה"ב ומאירופה.

הבקשה הוגשה כשנתיים לאחר שהרשות להגבלים עסקיים הכריזה על הנמל כמונופול בפריקת כלי רכב בשלושת קווי הספנות המשנעים מכוניות בים התיכון. היא קבעה כי הנמל העניק ליבואני רכב מרכזיים הנחות "תפורות" לכמויות שהם מייבאים, והעניש אותם על אי־עמידה ביעדים שנקבעו להם לקבלת ההנחות. בכך גרם נמל אשדוד ליבואנים לייבא כמעט את כל כלי הרכב דרכו ופגע ביכולת של נמל חיפה להתחרות בו.

רשות ההגבלים הטילה על החברה עיצום בסך 9 מיליון שקל, ומנכ"ל הנמל לשעבר שוקי סגיס וסמנכ"ל הלקוחות אלי בר יוסף נקנסו ב–20 אלף שקל כל אחד. החברה ונושאי המשרה עירערו לבית הדין להגבלים עסקיים, וההליך עדיין מתנהל. בינואר דחתה השופטת נאוה בן אור את בקשתם לקבל מסמכי הידיינות פנימיים של הרשות.

בבקשה לייצוגית מוגדרת קבוצת הנפגעים כ"כל צרכן שרכש ב–2010–2014 כלי רכב מיבואן, שיובא מאירופה או מארה"ב והובל על ידי יבואן הרכב באחד משלושת קווי הספנות Euromed, Neptune והקו האדריאטי". את הבקשה הגישה לילה שמיר מיקל, שרכשה באוגוסט 2013 רכב של מסוג סקודה שיובא על ידי צ'מפיון מוטורוס באחד מקווי הספנות.

בשלב זה המבקשת אינה יכולה להעריך באופן מדויק את הנזק שנגרם (אם הבקשה תתקבל אפשר יהיה לקבל נתונים ומסמכים רלוונטיים), אך היא טוענת כי בהכרח היה נזק משמעותי.

שוקי סגיסצילום: אילן אסייג

נמל אשדוד הוא הנמל הימי הגדול בישראל. פריקת מרבית כלי הרכב שנכנסים לישראל הופכת אותו לחוליה מרכזית בשרשרת הלוגיסטית של הסחר הבינלאומי. לפי החלטת רשות ההגבלים, הנמל ניצל לרעה את מעמדו כמונופול, בין היתר בכך שאימץ מדיניות מכוונת לחסימת תחרות מצד נמל חיפה ביחס לפריקת כלי רכב שיובאו בקווי הספנות. מדובר בתנאים שהוכתבו על ידי נמל אשדוד ליבואני הרכב. כך למשל, הותנו הנחות בדמי ניטול (אגרת סבלות, פריקה וטעינה) ואחסנה בכך שכל כלי הרכב יעברו דרך נמל אשדוד. "בכך, הלכה למעשה, מנע נמל אשדוד אפשרות לקיומה של תחרות אמתית ואפקטיבית מצד מתחריו", נכתב בבקשה.

נמל אשדוד הגיע להסכמים פרטניים עם מרבית יבואני הרכב, שבהם נקבע לכל יבואן יעד פריקה שנתי לקבלת ההנחות, המבוסס על נתוני היבוא של היבואן בשנים שקדמו להסכמים ובהתאם לתחזית. ככל שהיבואן הגיע ליעד הפריקה שנקבע לו, ניתנה לו הנחה רטרואקטיבית משמעותית על מלוא הכמות — בדמי הניטול ודמי האחסון. הרשות מצאה כי שיטה פסולה זו נועדה באופן ברור ליצור ליבואנים תמריץ שלא לפרוק בנמל חיפה.

"כעולה מהחלטת הרשות, משמעות ההסכמים היא שיבואן רכב שהסיט לנמל חיפה כמות כלי רכב שמנעה ממנו להגיע ליעד שנתפר לו, איבד את כל ההנחה הרטרואקטיבית לה היה זכאי אילולא הסיט חלק זה של פעילותו למתחרה", נכתב בבקשה.

כדי שהבקשה תתקבל, נדרש להראות שההתנהלות הפסולה של הנמל גם גרמה לכאורה נזק לציבור הרוכשים. לשם כך צורפה לבקשה חוות דעת של פרופ' מוטי פרי (Wise consulting), לשעבר ראש החוג לכלכלה באוניברסיטה העברית, ולפיה התנהלות הנמל גרמה בהכרח להחלשות התחרות בין נמל חיפה לנמל אשדוד, ובעקבות כך המחיר ששילמו היבואנים שיכלו באופן פוטנציאלי לפרוק גם בנמל חיפה היה בהכרח גבוה יותר.

"פרופ' פרי מסביר כי עליית העלות השולית של יבואני הרכב היתה חייבת להשתקף בעלייה במחיר כלי הרכב לציבור הצרכנים. הווה אומר, התנהלותו הפסולה של הנמל גרמה בהכרח נזק לציבור הצרכנים", נכתב בבקשה.

הבקשה הוגשה באמצעות עוה"ד אלרן שפירא־בר אור וצביקה מצקין ממשרד שפירא בר־אור מצקין ושות', ומיכאל אדלר ממשרד ברוך אדלר ושות'.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker